Author Topic: Напојување со регулација 0-30V 3,5А  (Read 786 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Напојување со регулација 0-30V 3,5А
« Opened on 05.11.2011, Saturday, 23:46:53 »
Во мноштвото шеми на регулатори на напојување секогаш има место за некоја нова.Поручеква за проба направив провизорно една шема од руски сајт со 78L05 и TDA2030 со малку пропратни делови .Се покажа добра,ама на поголема струја ( јас тестирав до 2А) ТДА грее и мора на добар ладилник.Не е на одмет да ставите и * нормално* 7805 ТО-220 на ладилник без лискуни и изолации бидејки двете ИК со ладилниците се на масата,па нема потреба од додатни елементи.За ладилник ке искористам еден мал 5х5 см со кулерче ,од Р 3 процесор.Значи се донесува максимум 36В 3,5А на влез и со потенциометрот од 10К имате добра регулација од 0V па нагоре.Зенер диодата е 15V,а сите електролити 63V.Отпорниците јас ги ставив од 0,5W .Еве ја шемата:бр .1 влез + напон   ,бр. 2 - излез 0-30V

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ваква слична без зенерот и еден отпорник од повратната врска беше заменет со тример го имаше во проект од емитер, едно другарче го направи и не се пожали од него, може и да се прави некој ден ако може да се смисли некоја струјна регулација....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Напојување со регулација 0-30V 3,5А
« Reply #2 on 06.11.2011, Sunday, 00:43:53 (Edited 06.11.2011, Sunday, 13:52:32) »
Ова е постара шема и веројатно е превземена и од Емитер.Ако ти треба струјна регулација нешто може да се изведе со нешто додатни делови

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
таа беше од 0-18V и сега за сега не ми треба напојување(уште едно) сакам прекинувачко напојување едно да си направам и да си немам гајле... :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)