Author Topic: Користи некој PMR, GMRS или FRS токи воки?  (Read 984 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Користи некој PMR, GMRS или FRS токи воки?
« Opened on 08.03.2010, Monday, 00:46:46 (Edited 08.03.2010, Monday, 01:31:19) »
Пишете дали некој ги користи и колку корисници има на тие фрекфенции? ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Јас имам кинески FRS (пишува дека се производство GE) на 409MHz, беа 100mW ги засилив на 500mW и им ја продолжив антената на L/4, фаќа низ град (низ улици) добри два-три километри, ги користам понекогаш али повеќе како забава a не професионално. (овие ми се за продажба ако некој е заинтересиран)

Имам уште и Мотороли PMR446 (модел Т9500) е овие се појаки околу 1.5W се и фаќаат десетина километри кај и да си :) Ретко ги користам и овие но ми се наоѓаат некогаш кога подесуваме WiFi антени (човек качен на столб, јас долу со лаптоп) или микробранови линкови.

Имам и трети кои се правени (домашни) и се на 49MHz, околу 1W меѓутоа заради пониската фрекфенција (неможе да истегнеш долга антена на токи-воки) и се фаќаат послабо од другите два ама барем се фаќаат во визби и места каде што 446MHz неможе да „влезе“ :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
јас користам PMR446
две станици BRONDI FX400 со 500mW има 8 канали 38CTCSS подканали и 83 DCS  подканали
меѓу згради фаќаат многу малку до 500м. ама на отворено дометот им е доста поголем па и до 5-6 км.
инаку нема многу корисници што би ти сметале на врската, во просек од 8-те канали што ги има на пмр на два има некој корисник. е сега добрата работа е во подканалите (сквелчот). и да има некој на 3 канал (на пример) ти мозе да на 3канал и некој подканал (3канал, 18CTCSS  на пример) воопшто да не го слушаш. како и кај сите токи воки знаеш дека секој со скенер може да те слуша  :)

Јас имам кинески FRS 409MHz,
само заради информација FRS и GMRS  кај нас не е license-free т.е неможеш да го користиш легално.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас некни на спектрален анализатор со добра антена пробував на од школо да фатам некој
ама освем овие радиата и дел од телевизијата не се фаќа ништо
исто има нешто и од модулацијава за мобилните
друго некој шум и нешто хармоници има
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само заради информација FRS и GMRS  кај нас не е license-free т.е неможеш да го користиш легално.
Види, никаде не пише дека тие фрекфенции не се дозволени за слободна употреба но никаде не пише дека тие фрекфенции се наменети за нешто друго. Едноставно ги нема во планот. Така да колку се забранети току и се незабранети.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
никаде не пише дека тие фрекфенции не се дозволени за слободна употреба но никаде не пише дека тие фрекфенции се наменети за нешто друго. Едноставно ги нема во планот
на кој план мислиш? на планот за слободни фрекфенции?

од 9Hz до 275GHz сите фрекфенции се испланирани и оние слободни меѓу кои и 446MHz се само еден мал дел од планираните што се користат како што се на пример за радионавигација во воздухопловство...
еве го планот за намена на радиофрекфенциските опсези, за да бидат појасни работите:


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не тој план, едино знаеш што мислам, изгледа се зафатени и се користат за токи воки на УХФ.
Фирми, обезбедување, чувари, таксисти......
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Користи некој PMR, GMRS или FRS токи воки?
« Reply #7 on 10.03.2010, Wednesday, 12:59:18 (Edited 10.03.2010, Wednesday, 13:05:31) »
Jaс имам PMR 500mW исто кинески како и обично а марката е GE (General Eletric америчка марка)и пред некој ден скенирав и да ви кажам нема никој на тие фрекфенции во близина :( порано до пред 2-3 години се слушаше некој муабет ама сега ич
Низ град се факаат на некој си 100-500 метри меѓу згради во зависност од густината. На отворено тераат и 6-7km а може и повеке


Јас имам кинески FRS (пишува дека се производство GE) на 409MHz, беа 100mW ги засилив на 500mW и им ја продолжив антената на L/4, фаќа низ град (низ улици) добри два-три километри, ги користам понекогаш али повеќе како забава a не професионално. (овие ми се за продажба ако некој е заинтересиран)
Ако не ти е тешко пиши нешто повеке како ги засили, како го направи тоа двосмерно појачало, што транзистор употреби, на колку ја продолжи антената а и за колку ја продолжи L4 ?

Имам уште и Мотороли PMR446 (модел Т9500) е овие се појаки околу 1.5W се и фаќаат десетина километри кај и да си :) Ретко ги користам и овие но ми се наоѓаат некогаш кога подесуваме WiFi антени (човек качен на столб, јас долу со лаптоп) или микробранови линкови.
Чек не е можно да се 1,5W оти PMR стандардот е дефиниран на само 500mW :(

Имам и трети кои се правени (домашни) и се на 49MHz, околу 1W меѓутоа заради пониската фрекфенција (неможе да истегнеш долга антена на токи-воки) и се фаќаат послабо од другите два ама барем се фаќаат во визби и места каде што 446MHz неможе да „влезе“ :)
Тие на 49MHz колкав домет имаат на отворено а колкав низ град?
Ако имаш шема стави ја на форумот оти сакам да направам токи воки на 49MHz

Имам уште и Мотороли PMR446 (модел Т9500) е овие се појаки околу 1.5W се и фаќаат десетина километри кај и да си :) Ретко ги користам и овие но ми се наоѓаат некогаш кога подесуваме WiFi антени (човек качен на столб, јас долу со лаптоп) или микробранови линкови.
Чек не е можно да се 1,5W оти PMR стандардот е дефиниран на само 500mW :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Користи некој PMR, GMRS или FRS токи воки?
« Reply #8 on 10.03.2010, Wednesday, 17:01:16 (Edited 10.03.2010, Wednesday, 17:09:40) »
Чек не е можно да се 1,5W оти PMR стандардот е дефиниран на само 500mW :(

Можно е :) Не сум дочитал доволно ама можда во Македонија не е дозволено, значи сум пират :) Еве инфо:

Code: [Select]
http://salestores.com/motoro15.html
Во врска со модификацијата на тие кинеските 409MHz ќе направам нов пост а во врска со токи-воките на 49MHz пак нова тема.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Одг: Користи некој PMR, GMRS или FRS токи воки?
« Reply #9 on 10.03.2010, Wednesday, 17:13:53 (Edited 11.03.2010, Thursday, 16:19:43) »
Друже финтата е следна, 0,5W се користат ако токи вокито го користиш на PMR 446 фрекфенциитеа додека ги користиш тие другите 22канали кои мислам дека се комбинација од GMRS и FRS тогаш емитува со 1,5W што е сасим нормално.
Дали тие токи воки (1,5W) ги имаш отворено и дали имаш забележано што врста е излезниот транзистор?

Во врска со модификацијата на тие кинеските 409MHz ќе направам нов пост а во врска со токи-воките на 49MHz пак нова тема.
Oдлично! Чекаме  :)

Јас имам кинески FRS (пишува дека се производство GE) на 409MHz, беа 100mW ги засилив на 500mW и им ја продолжив антената на L/4, фаќа низ град (низ улици) добри два-три километри, ги користам понекогаш али повеќе како забава a не професионално. (овие ми се за продажба ако некој е заинтересиран)
ги продаваш со се појачалата или без нив? Ако можеш стави некоја фотка од појачалото како изгледа  :)


Имам и трети кои се правени (домашни) и се на 49MHz, околу 1W меѓутоа заради пониската фрекфенција (неможе да истегнеш долга антена на токи-воки) и се фаќаат послабо од другите два ама барем се фаќаат во визби и места каде што 446MHz неможе да „влезе“ :)
Мислам дека е обратно поточно како подоле напишаното, ниските фрекфенции не можат секаде да влезат а пак високите на 446MHz можат

тие фрекфенции неможат да влезат во згради и автомобили поради тоа што брановата должина им е голема и не ги „собира“ да се протнат низ прозорците. Буквално.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
ги продаваш со се појачалата или без нив? Ако можеш стави некоја фотка од појачалото како изгледа

Всушност е само променет излезен транзистор (беше некој слаб SMD, јас ставив 2N3866) и изваден емитерски отпорник, но тоа нема да одговара така на сите станици!!! Оваа беше со едноставен излез :) А станиците се залепени заради антената и неможам да ги отворам веќе така да нема слика од внатрешноста.

Мислам дека е обратно поточно како подоле напишаното, ниските фрекфенции не можат секаде да влезат а пак високите на 446MHz можат

Зборувам за ако веќе си во објектот :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.