Author Topic: Трафо за засилувач  (Read 1198 times)

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Трафо за засилувач
« Opened on 03.11.2011, Thursday, 17:32:27 »
Вака имам транасформатор кој на излез  дава 2х24V не исправен напон а мокноста му е околу 50W. Прашање е дали можам да го искористам за засилувач со TDA2050 или за каков друк завилувач можам да го искористам ова трафо.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #1 on 03.11.2011, Thursday, 17:50:32 »
Можиш да го користиш за други, само зависи до која моќност. И не вервам дека ќе биди стерео појачало.
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #2 on 03.11.2011, Thursday, 18:01:01 »
Засилувачот не мора да биде стерео може и моно верзија но ако може некоја шема на засилнувач кој ке одговара за овој трансформатор.
 

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #3 on 03.11.2011, Thursday, 18:24:28 »
Вака имам транасформатор кој на излез  дава 2х24V не исправен напон а мокноста му е околу 50W. Прашање е дали можам да го искористам за засилувач со TDA2050 или за каков друк завилувач можам да го искористам ова трафо.
Може со две TDA2050 за стерео 2х16W,али само со единечно напајање и со звучници од 8 ома,не смееш со 4 ома.Раздвои ги двете заеднички жици од секундарот и така добијаш два посебни секундара од 24V. Види у TDA2050 даташитот за единечно напајање.

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #4 on 03.11.2011, Thursday, 19:52:33 »
Оваа варијанта не ми одговара бидејки звуцниците ми се 4 ома а и сега видов во даташитот дека ова коло има многу големо дисторзија дури 10 % нели е ова премногу  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #5 on 03.11.2011, Thursday, 19:54:34 »
Оваа варијанта не ми одговара бидејки звуцниците ми се 4 ома а и сега видов во даташитот дека ова коло има многу големо дисторзија дури 10 % нели е ова премногу  ???

Толку има, ама ако е пуштено на максимум (при максимална моќност). Ако е моќноста околу половина, не би требало повеќе од 0.1% да биде THD ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #6 on 04.11.2011, Friday, 13:09:22 »
Но звуцниците ми се 4 оми ако може некоја шема за 4 омски звуцник а да одговада на напонот на трафото и на неговата мокност.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #7 on 04.11.2011, Friday, 16:21:10 »
Но звуцниците ми се 4 оми ако може некоја шема за 4 омски звуцник а да одговада на напонот на трафото и на неговата мокност.
Не може,не е до шемата,напонот на трафото е превисок за 4 ома звучник. Трафото мора да се премота.

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #8 on 16.11.2011, Wednesday, 17:23:23 »
Вака колеги го изработив засилувачот со тда 2050 и го приклучив на трансформаторот кој ви го кажав претходно но по исправањето и пеглането на струјата добивам +- 30v поради тоа колото премногу ми грее како можам да го намалам напонот на +-25 а да не го премотувам трафото ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #9 on 16.11.2011, Wednesday, 18:38:28 »
Со падови на напони од диоди, ама многу диоди треба да ставиш :S... или евентуално да изведеш стабилизрано напојување со транзистор и да го намалиш напонот до 25V, ама па тогаш па и транзиторот ќе грее :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #10 on 16.11.2011, Wednesday, 19:40:53 »
ако може некоја шема за стабилизатор за -+25V а и за 12 V бидејки имам кулер и останата електроника која работи на 12V

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #11 on 16.11.2011, Wednesday, 20:30:58 »
За кулеро клај си еден стабилизатор на напон 7812 ама и тој ќе ти греј. Ќе треба и за него некое ладњаче :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #12 on 16.11.2011, Wednesday, 22:29:57 (Edited 16.11.2011, Wednesday, 22:43:09) »
ако може некоја шема за стабилизатор за -+25V а и за 12 V бидејки имам кулер и останата електроника која работи на 12V

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=538.0

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4986.0

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5552.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #13 on 17.11.2011, Thursday, 00:57:55 »
 Фала колеги ке го изработам стабилизаторот со лм 317 ке ми брка работа  ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Трафо за засилувач
« Reply #14 on 17.11.2011, Thursday, 14:22:14 »
LM317T може најмногу 1,5А да даде....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)