Author Topic: Вистината за Велес и Велешката топилница !!!  (Read 9211 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Не е во прашање само солидарноста со велешани, туку и свесност за здрава животна околина, на секаде има некој и нешто што го загрозува здравјето и животот на луѓето, кај нас е топилницата, во друг град е нешто друго. Ако се премолчува и се дозволува да некои газди се богатат на сметка на недолжен народ, уништувајќи и повеќе генерации со тоа што ќе ја загадат почвата и подземните води.
За секој објект што се гради мора да има и одобрение од министерство за животна средина, така е редот во сите културно развиени земји.

ЗА ЗДРАВА И БЕЗБЕДНА ОКОЛИНА  :) :) ;)


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Кај нас загадува т.е.ц. Осломеј, само не толку многу а и подалеку е, али без струја не се може така да нема што да се прави... башка пола кичево леб од тамо јадиме... али не е страшно многу само што го маглит цел град..  ;D ;D ;D

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
ЗА ЗДРАВА И БЕЗБЕДНА ОКОЛИНА   

Баш така се сложувам со тебе во целост и благодарност до сите што гласале според свое сопствено убедување  :) .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Денес на седница на Совет на општина Велес е закажана вонредна седница за четврток. Се завзема став сите,од поединци до НВО да се зафатат со собитање на релевантни податоци за испитувањата ( медицински,технолошки,метеоролошки...) во врска со Топилницата.Ќе ги собереме на куп сите аргументи против враќањето на загадувачот на Велес.Став е да не се дозволи никој ,па ни владата да стави било каков некаков приоритет или недајбоже да навива или прави некои комбинации со Велес и здравјето на граѓаните.На 9 ти Ноември денот на ослободувањето на Велес со марш на протест и масовен митинг ке кажеме - НЕ ЗА ТОПИЛНИЦА ВО НАШИОТ ГРАД!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
аааах, да прашам јас само нешто...нели порано топилницата била изградена надвор од градот??? или грешка сум...?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Според она што го знам од порано, велешката топилница загадувала до некаде и во Скопје, Куманово и Св. Николе. Така да СОЛИДАРИЗИРАЈТЕ СЕ СИТЕ!
Филтри? Искрено не верувам дека филтрите ке имаат ефект кој сите го сакаме.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ни филтри ни ништо, не може да има топилница за олово во населено место, тоа е правило во цел свет.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Па тој газдата што ја купил топилницата, нека ја пренамени за нешто друго - нека го издава просторот и сл. може да се искористи инфраструктурата...
Така е со поголемите фабрики во Скопје што пропаднаа, на пример Охис, просторот се издава на помали фирми ...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ГАздата е најдобро да ја продаде како старо железо .Ќе си поврати дел од парите, а другото нека го пренамени.Само јаловината ( еден рид позади топилницата!) вредела 1,5 милиони еври.Ете му ја нека си ја носи каде што сака.Земјиштето во Велес и пошироко е загадено со никел,кадмиум и олово до 40 см длабочина.Време на распаѓање на овие метали не е познато,ама се движи барем некаде 100-150 години.Во Велес наголемо се садат ружи бидејки го црпеле оловото од почвата.Дали е така или само се занесуваме,не знам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
За ружите не знам, ама за извлекување тешки метали од почвата се садат коренести култури, бидејќи тие ги впиваат во себе, пред се маслодајна репа, ама после не смеат да се користат за јадење, туку само за добивање био-гориво.
За тоа дека загадува до Скопје, Куманово и др. градови не сум сигурен, бидејќи станува збор за тешки честички кои паѓаат во околината на топилницата, ама земјоделските производи одгледани во Велес и околината често завршуваат и на пазарите во овие градови, така што индиректно пак ги внесуваме овие тешки метали, на пр. маслото за јадење од „Благој Ѓорев“ добиено од сончоглед одгледан во велешко, вината од велешкото виногорје итн. Затоа сите треба да им дадеме поддршка на велешани против рестартирање на топилницата и понатамошно загадување.
Иначе ова со загадувањето не е проблем само на Велес, еве конкретно кај мене во Скопје (Аеродром-Н.Лисиче) проблем ни е цементарата, секоја вечер ги исклучуваат филтрите и горат стари гуми, летно време после 23:00 не се седи на тераса. Порано беше и Охис, сега не работи, но подземните базени сеуште стојат полни со линдан, наводно се запечатени, ама кој гарантира дека не истекува во подземните води и од таму до водата за пиење и наводнување?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако гледаме така на работите, најчисто е во село или планина, ама па таму диви животни има, плус далеку си од се, и од работа и од маркети и од се останато. Затоа само ботагите живеат на такви места, на нив им е гајле дали потрошиле 10 или 100 литри бензин :S. Како сакате завртете, работничката класа секогаш била... ај да не кажам што...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Како што можевте да чуете и видите,сите велечки бизнисмени,мали и големи,застануваат финансиски позади начиот Градоначалник и Општина Велес! Стариот и новиот  Градоначалник си подадоа рака и заедно здружени ке се борат за Велес.Нема политичка партија или поединец да не застана зад она НЕ ЗА РЕСТАРТ НА ТОПИЛНИЦАТА.Тоа нека го знаат и Газдите во Скопје,бидејки стварање на тензии најмалку ним им е во корист! Најдобро за нив е да се преслушаат и да ја продадат рушевината на отпад ,са си го соберат брдото јаловина и да не се вратат во Велес!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
kolku sto znam jas zeolitot gi faka teskite metali mojata prijatelka e zastapnik a ima i vo Makedonija okolu 50 milioni toni zeolit,samo tuka narodot sto treba da go koristi e prost cenata na ton se dvizi od 50 do 350 evra
Z33MK

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Како што можевте да чуете и видите,сите велечки бизнисмени,мали и големи,застануваат финансиски позади начиот Градоначалник и Општина Велес!

Батка позадината на тоа што го кажуваат велешките бизнисмени мали и големи е заради фактот дека они не сакаат да се отвараат работни места во Велес заради можноста да се контолира рабоничката класа и да не дојде до миграција на работници од една фирма во друга ( јавна тајна е во Велес дека газдите се договараат колку да се плаќа ова го тврдам со фактот дека во сите приатни фирми платаат е скоро иста ) истото го направија и Штипските бизнисмени против Џонсон Контрол заради тоа што ќе им побегнеле работничките оти овие новиве ќе дале поголеми плати и подобри услови за работа

п.с Јас како афтор на темава и Велешанец сум против секакво пуштање во работа погоре напишаното е само поради објаснување на скриените намери на поединци а на сите погореспоменати со чесни намери искрејно им се извинувам однапред !

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Вистината за Велес и Велешката топилница !!!
« Reply #29 on 02.11.2011, Wednesday, 16:05:18 (Edited 02.11.2011, Wednesday, 16:12:18) »
Таа теза не држи! Јас бев присутен на средбата и темата  е сосема друга,односно изјавите на бизнисмените не треба да се земаат во конотација на скриени бизнис интереси. Еден од нив ,инаку мој добар другар и генерација,се обрати со зборовите: *Мојата фирма,материјално и со сите свои ресурси стои зад Општина Велес за нерестартирање на Топилницата поради понатото загадување на градот!* Познавајки го човекот,како бизнисмен,ама и како човек што живее мирно и скромно во Велес и не планира да избега од Велес во догледно време,не верувам дека негова намера е да ги задржи по секоја цена работниците! Кај него работниците не бегаат,не се кријат,туку јавно зборуваат за него како за добар бизнисмен.За да не се оддалечиме од темата -  проблемот со загадувањето нема врска со тие чаршиски теми.Тоа да го оставиме за друг пат -  факт е што во борбата против рестартирањето ке требат големи финансии,ресурси ,но и лични и други познанства и контакти кои можат многу да помогнат! Пример ,ние неколкумина се согласивме преку лични и родбински,колегијални и други контакти да обезбедиме ново мерење (значи  сегашната состојба да се согледа) на нивото на контаминацијата на почвата на цела територија на Велешка општина .Мерењето ке го обезбедиме бесплатно, а ако градот би платил,тогаш тоа би била голема цифра во еври! И тука нема ниту политика,ниту скриени намери -  се е кристално јасно и транспарентно и никој од нас нема намера да стекне од тоа никаква материјална или друга корист!Ова е јавна ,доброволна работа ,ние постапуваме волонтерски и не очекуваме никаква лична корист! Велес е наш град и време е да му помогнеме.Ако не сега и во вакви моменти -  тогаш кога??? И оставете ги другите муабети - битно е да сме заедно исправени пред судбината и иднината на Велес!!