Author Topic: Самсунг направи светилка која нема да треба да ја смените до 2047г.  (Read 1023 times)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male

Менувањето на светилки наскоро ќе стане минато. ’Самсунг’ ја претстави новата, штедлива светилка која може да трае дури 36 години!

Експертите од оваа компанија ги промовираа LED сијалиците кои траат до 40 илјади часа, што е 40 пати подолго од обична светилка.

Тие го искористија напредокот на LED технологијата која ја инкорпорираа во домаќинството, а единствената мана на овие сијалици засега би можела да биде нејзината цена бидејќи една чини повеќе од 60 евра.

„Светилката веќе не е само светилка. Тоа е дигитална технологија направена од ЛЕД чипови, драјвери и електронија“, вели Кевин Декстер од Самсунг.

Иако ова може да делува како голема новина на пазарот сепак една американска компанија планира да оди уште понатаму и на пазарот да понуди т.н. „плазма светлосна технологија“, каде светлоста се создава од тенок слој на плазма кој се поставува меѓу две алуминиумски фолии.


Code: [Select]
http://www.taratur.com/node/28139

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе што ке прават полицајциве тогаш! Сега по тројца треба да сменат една сијалица!! :D :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
што зна мене некао оваа светлинава од волфрам најмногу ми одговара, али не треба кој знае што технологија за лед сијалица, верувам дека и дел од членовите имаат изработено

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ништо нема да ја замени сијалицата со жаречко влакно...оди испробувај трансформатори со лед сијалици  ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
патем во некој си морнарици има светилки што сеуште не се менети и светат по 20-30 год стари... иначе не ме дршете за борр, од чарписки муабети ми е инфово

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е дека не можат сијалициве со жаречко влакно да ги направат подолготрајни, туку муабетов е „абе нова технологија е, купете ја, подобра е од старата“ ::), барем јас така мислам... и помалку струја троши, а во денешно време сите некако гледаат да заштедат на струја, а повторно, причина за тоа дека нема доволно струја не е дека навистина нема струја, туку дека ги трошат фосилниве извори на гориво и сега „струјата била скапа“ ::), епа ќе биде кога никој не мислел на време дека нафта нема вечно да има ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."