Author Topic: Вистината за Велес и Велешката топилница !!!  (Read 9188 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Бидејќи деновиве е актуелен рестартот на топилницата за цинк и олово во Велес сакам со сите да споделам зошто Јас лично и повеќето Велешани сме против рестартирањето на овој ’’УБИЕЦ’’
Topilnica Good Veles Kaput video #1
Topilnica Good Veles Kaput video #2
Topilnica Good Veles Kaput video #3


Code: [Select]
http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=1885&stID=4342
Code: [Select]
http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=1806&stID=424
Code: [Select]
http://star.vest.com.mk/default.asp?id=20991&idg=2&idb=462&rubrika=Po%7Bta
Code: [Select]
http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2193&stID=20209
Code: [Select]
http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2203&stID=20684
Code: [Select]
http://star.utrinski.com.mk/?pbroj=1250&pr=7&stID=3238
Code: [Select]
http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1251&stID=3336
Code: [Select]
http://tirekovmirece.com/Novost/%D0%A2%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0
Code: [Select]
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=4E958FCE62435849AEC7C2A5A30B4488
Code: [Select]
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=8F1E2D8FBDC92F4B836FF01F80146F84
п.с Не дека на Велес и Велешани не ни требаат работни места и работанапротив ни требаат многу ама ова е премногу

изворите се гледаат во самите веб адреси а користени се статии од дневник,вест,утрински,тирековмирече, јутјуб.....

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Имате поддршка и од мене, јас сум категорично против рестартирање на топилницата... >:(
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
погоре напишаното е ништо во поглед на тоаа што е тајно за она за кое никој не знае  :'(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Малку почекав да видам како вие ова го организирате,ама верувајте ние Велешани ,ако треба и ке гинеме ,ама Топилница нема да има повторно во Велес.На 9 Ноември ке организираме протест! Тоа е само почеток,ако некој се уште има мисла преку нас нешто да работи,ке и порачаме на Владата и сите бизнис интересенти ,оти тоа во Велес нема да помине.Сите сме едно,а многу сме,знаеме што сакаме,но знаеме и што не очекува ако некој сепак дозволи да почне таков злостор.Нема таква вода за да се испере никој ,ако се дрзне преку народот да прави сметки.Ние знаеме што е тоа Топилница за олово и цинк во град! Нема теорија тоа повторно да се случи.Нека ја носат каде што сакаат,нас не ни треба и немаме веке генерации деца за фрлање.Ова на Јутјуб не е ништо,не сте виделе во живо.Поздрав до сите добронамерници и очекуваме подршка и митинзи не само во Велес,туку и во Скопје,Ресен ,Куманово,Охрид... Цела Македонија треба да застане зад нас! Имаме добар и совесен Градоначалник,локална власт и харод зад себе! Ке има и Нови Гемиџии ако треба,верувајте,дотука е дојдено! Поздрав од Велес,се спремаме за митинг,повелете ако можете!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Вистината за Велес и Велешката топилница !!!
« Reply #4 on 30.10.2011, Sunday, 18:18:02 (Edited 30.10.2011, Sunday, 18:25:22) »
Кога гледав на вестите како се собрани газдата на топилницата (фин и културен човек) а од другата страна луѓе кои беа намуртени и му префрлуваа цело време со разни зборови и дел од нив не ни сакаа да се поздрават со него иако тој им пружаше рака, си реков абе овие се заникаде и треба да ги избрка, тоа судејки према нивниот однос према него. После гледав на еден прилог како еден кај Младинскиот парк рече дека не му ја гарантира физичката безбедност на тој и тој од фабриката (е ова е претња за ликвидација) а иначе тој порано имал направено некој проект каде што биле сликани голи мажи и на секој од нив на задникот имало испишано по една буква... Моето мислење се смени вчера по гледањето на емисијата КОД каде беше прикажано какви се не лоши ефекти има предизвикана фабриката во 3 децениското работење. Е тогаш си реков, дека сум на страната на чистата животна средина, на  децата, на сите луѓе во Велес па дури и на сите животинчиња кои живејат во Велес. Затоа мојот глас е НЕ! По гледањето на емисијата КОД, сакав вчера да отворам ваква тема но ајде оставив така ама за тоа колегата се сети и отвори.
Башка во Велес има многу добри луѓе дел од нив се наши членови и лично на мене ми имаат помогнато, но и на форумот.
По добро размислување мојот заклучок е дека фабриката НЕ СМЕЕ ДА ПРОРАБОТИ ПО НИЕДНА ЦЕНА
Не знам како пресуди судот ама глејте не давајте да проработи тој крш од фабрика!
Имаше еден човек кој многу паметно кажа: Една кола ако не се вози една година тешко да ја оправиш а камо ли фабрика која не работи 8 години да ја рестартираш.

Батка, што мислиш да се организира нешто како собирање на потписи на републичко ниво ? Барем да се знае дека сме против тоа зло.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кога ке започне собирањето на потписи против рестартирање на Топилницата Ве молам да го дадете гласот на Вашата совест - против рестартирање! Колку повеке потписи - толку поголена е надежта дека ке успееме!! Оној * фин * господин кој на ТВ се церекаше не е газдата!! Газдата е некој сумљив господин од српско потекло,кој пере нечии пари и веројатно ке гледа најбрзо что може да си ги поврати парите и да ја здувне! Топилницата е препродавана неколку пати низ сумјиви трансакции на дузина белосветски зевзеци кои сакаат лесно да се збогатат на сметка на други луге ( читај невини деца!).Топилницата моментално е крш невиден,а над неа постои цел рид од јаловина која ,кога ветар дува, се расејува насекаде по околината! Најтрагично е што никој досега( а се сменија во меѓувреме неколку газди!) не се осмели ниту два камиона јаловина да исфрли.Киселината стои во цистерни кои кородираат,а ако се излие во Вардар нема травка да остане. И ако *газдиве* мислат дека само два филтри да стават и се да се санира - малку се з....ле!! А,ако тој газда имаше *му..а* што не се појави во јавноста и да образложи или да разговара,ами некакви * пиончиња* испраќа?? Нема преговори.Најдобро е да се собере и исече за старо железо(само за тоа ја бидува!) и да лета од Велес.Ете,долу до фабриката за вештачко ѓубре во Згрополци има голи ридови,па нека земе земја во закуп и таму нека ја префрли ( читај изгради од темел!) па нека се прави газда!! Во Велес времето на Топилниците одамна помина!!!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Не знам како пресуди судот ама глејте не давајте да проработи тој крш од фабрика!

не само што пресуди како што велиш ти туку и ја изгубивме битката на првостепениот суд на кој општината Велес ја тужеше државата дека теба да ги сноси последиците за 3 децениското енормно загадување причините повеќе од јасни ако овој спор го добиеме што сигурно ќе го добиеме ако не во Велес, Скопје тогаш во Стразбург тогаш секој граѓанин на Велес и околината ќе може да се лечи на државен трошок ќе треба државата да исплати големи оштети на име на нарушено здравје ......

и конечно и за Велешани еднаш за секогаш да се загарантира основното човеково право ЖИВОТ ВО ЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
вие треба да тужите и за водата бидејки велешката вода беше загадена и мислам дека сеуште не е на задоволителното ниво.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
сега во Велес се пие чиста вода од хидросистемот Лисиче повеќе не се користат рели бунарите од реката Вардар

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ја имате и мојата поддршка, и јас сум за да не се рестартира топилницата во Велес, ако има собирање на потписи, дали online, дали на некоја локација во Скопје, кажете само каде ќе биде да одам да се потпишам дека не сакам да се рестартира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Би требало да се организира НВО секторот во секој град во Македонија и секаде каде има писмени луѓе да го дадат својот потпис за НЕ на рестартирањето на топилницата.Очекуваме голем одзив и поддршка.Тоа не е само проблем на Велес,верувајте.Нам ни се случи еднаш ,а Вам да не Ви се случи никогаш!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
прво не е мое да кажува, не живеам во Велес, мада има фалимија тамо. Сепак кога гледав документарка с згрозив за поселдици од топилницата, така да ако се настави така Велес ќе биде пустелија, чернолбил ќе гонапраат, така да ја имате и мојата поддршка, барем на форумов. Незна што ќе промениме тука на форумов, ама мисла дека Велшани се многу загрозени од таа топилница, така да не треба да почни со работа. Не ја знам процедурата на преработка на олово-цинковата руда, но сепак сметам дека тука ни филтри ни незнам ти какви мерки за заптита нема да помогнат. Македонија е мала по површина, па ако нема некое пусто место каде би можело да се отвори фабрика од ваков тип и при тоа никој да не е загрозен, не ни мора. Само едно не ми е јасно, како никој не сака да се отвори фабриката (од Велес) а после ќе рмбаат за 100 евра ќе голтаат олово....

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Вистината за Велес и Велешката топилница !!!
« Reply #12 on 31.10.2011, Monday, 15:53:01 (Edited 31.10.2011, Monday, 15:54:37) »
bicikle зошто стално голташ букви ? Поточно буквата м
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
затоа што таков е дијалектот кичевски, ако правам муабет со М ќе ми се смеат кичевчани  ;) :D :D Инаку на ќически ако прајш муабет со м некако препотентно звучи затоа најлесто... навика,..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.