Author Topic: Како може да се вратат податоци од веќе преинсталиран компјутер ?  (Read 1865 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Значи, компјутерот мој го преинсталирав предходно копирав некои работи што ми беа повеќе битни арно ама заборавив еден фолдер со слики и некои текст документи(фолдерот се наоѓаше во [My Documents] ). Дали постои некој начин тој фолдер да се врати и да го извадам од хард дискот ?
Благодарам однапред

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
за сликите пробај со photo recuva треба да успееш да го вратиш поголемиот дел а за документите ако можеш да најдеш hirens boot цеде имаш во него да вратиш цела партиција нтфс пробај валјда ке успееш ако е свежо инсталиран виндовсот
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Некни го форматирав со една програма цел хард диск па денес го инсталирав ќе се обидам и на двата начина утре па ќе ви кажам што сум направил

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Еве еден мој пост од друг форум:

Quote
Само сакам да го предложам овој софтвер на сите членови кои имаат или ќе имаат (пу пу) проблеми со губење на податоци од одредена партиција.

Јас имав една грешка направено и форматирав партиција полна со .psd, .jpg и .png фајлови. Големината беше 92GB, а имаше неколку илјади фајлови. Кога сфатив дека направив грешка, не копирав ништо на таа партиција, туку веднаш ми текна на овој програм и го симнав од piratebay.org (бидејќи се плаќа) и пробав со него да ги вратам. После 40 минутно скенирање (отприлика - горе/доле 5 мин) програмот ми ги прикажа СИТЕ фајлови. На многу лесен начин си ги избираш податоците кои си ги сакаш назад и на која локација. Копирањето оди со нормална брзина како да копираш од една партиција на друга. На крај УСПЕШНО ги вратив СИТЕ до ЕДЕН фајл (барем ги добив пак 92 гига) и пробував проверував доста фајлови и сите беа неоштетени, значи можев повторно да си ги користам како и пред форматот.



Споено мислење: 24.10.2011, Monday, 12:47:41
Погоре пишува:

Quote
го симнав од piratebay.org (бидејќи се плаќа)

Не ставам линк бидејќи:

Quote
4.4 Строго е забранета каква била Warez содржина на форумот.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Te zamoluvam prati mi link po pp
(ADMINI  -- Izvinete me ama momentalno sum na Hiren's boot)

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Значи, компјутерот мој го преинсталирав предходно копирав некои работи што ми беа повеќе битни арно ама заборавив еден фолдер со слики и некои текст документи(фолдерот се наоѓаше во [My Documents] ). Дали постои некој начин тој фолдер да се врати и да го извадам од хард дискот ?
Благодарам однапред


Пробај со ова
Јас имам спасено многу
Code: [Select]
http://www.runtime.org/data-recovery-products.htmи бесплатен е

Кодирај линкови!


Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Можеби бидејќи веќе си инсталирал ОС на партицијата.
Јас потенцирав дека откако ја форматирав партицијата на неа ништо не снимав туку веднаш почнав со враќањето, а тоа е од клучна важност за спасувањето на податоци.

Пробај и со GetData Back for NTFS. Можеби тоа ќе ти помогне. Провери.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако ти се ептен многу битни податоците испрати го хардот во Велес,ке го средиме.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако ти се ептен многу битни податоците испрати го хардот во Велес,ке го средиме.
Батка, едно стручно прашање, нели и од расипан УСБ може да се извадат податоците? Како е можно тоа? Нели во УСБ мемориите има чипче во кое има милјони транзистори, кондензатори и сл. па како би ги извадиле податоците од расипана чип-меморија ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За УСБ не важи тоа правило како за ХДД! Прво,податоци се вадат ако е блокиран УСБ од повеке причини ,може и од вирус.
Ако е механички оштетено или електрично уништено нема помош!

Offline koki88

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
  • Gender: Male
Одг: Како може да се вратат податоци од веќе
« Reply #11 on 28.01.2014, Tuesday, 01:15:10 (Edited 28.01.2014, Tuesday, 01:18:32) »
Темава е стара веќе 3 години, но морам да побарам помош.
 
Успеав од тазе форматиран компјутер да вратам избришани податоци, поконкретно избришани слики.
 
Но сопственичката на компјутерот се жали бидејќи ги има над 10.000 слики, но сите се со датумот од денот кога се вратени и сите се сместени во еден ист директориум, поради што не може да ги разликува кои слики од кој период се, а станува збор за фотографии од изминативе 3 и повеќе години.
 
File Scavenger не само што не ги враќа со оригиналните имиња, барем колку за да може да се разликуваат според имињата, туку и не ги враќа во исправен формат, добар дел од сликите се корумпирани, односно нечитливи, исто беше и со случајот со некои Word документи, кои File Scavenger ги врати, но едноставно се корумпирани, односно нечитливи.
 
Повеќето слики и Word документи успеав да ги вратам со EaseUS Data Recovery Wizard, но и тие не се со оригиналните имиња, ниту се сместуваат во оригиналните директориуми.
 
Како капак на се, огромен дел од сликите не се со оригиналната резолуција, туку со многу помала резолуција во споредба со оригиналната, што ги прави буквално бескорисни.
 
Едно време користев iolo Search & Recover и ми вршеше работа, но тоа беше ептен одамна, можеби има 10 години од тогаш, а и плус не помнам дали ми ги враќаше фајловите со оригиналните имиња или во оригиналните директориуми. Го пробав и iolo Search & Recover, го инсталирав, но од тотално непозната причина, програмот воопшто не се стартува. Се е исправно и со оперативниот систем и со компјутерот, но едноставно програмот не сака да се стартува.
 
Има ли некој препорака за софтвер кој ги враќа избришаните фајлови со оригиналните имиња, или во оригиналните директориуми или барем ми прикажува како се викале оригиналните директориуми во кои се наоѓале конкретните фајлови ?
 
Или некоја препорака за некој сервис во Скопје во кој ги враќаат избришаните фајлови со оригиналните имиња или во оригиналните директориуми и со оригиналната резолуција на сликите ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Слушај вака- првиот проблем е поради што е паднат системот! Ако се работи за некој корумпиран фајл,односно системска грешка, тогаш полесно се решава работата.Ама,ако се работи за вирус,веке се е можно.Може и да не се врати  ништо  и  со најдобрата  програма.Не знам која будала чува 10.000  слики на диск ,а да не прави бејкап! Ако имаш толку битни фотографии мора да правиш бејкап  или да направиш две или три партиции,па да ги тргнеш сликите на партиција на која не се наоѓа ОС.Не постои магична и сигурна програма која гарантира дека се ке повратиш,поготово ако некој вирус се замешал меѓу сликите.Веке се дадени најчесто употребуваните програми  ,ама за таквите муштерии јас имам предупредување дека при  форматирањето не гарантираме за документите  што се на дискот.Дури и најдобрите програми не можат се да повратат се! Јас најчестокористам GetData Back for NTFS,ама дали ке биде 100% успешна не ти гарантирам.

Offline koki88

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
  • Gender: Male
Одг: Како може да се вратат податоци од веќе
« Reply #13 on 28.01.2014, Tuesday, 02:06:43 (Edited 28.01.2014, Tuesday, 02:08:18) »
Не верувам дека е вирус во прашање, бидејќи фајловите се изгубени после форматирање, а ако е вирус во прашање, логично е и фајловите во партиција D да бидат заразени, а антивирусот вели дека целата партиција D е здрава.
 
Форматирањето е направено минатата недела, што значи дека фајловите сигурно не се заменети на нивните локации во хард дискот со нови фајлови.
 
И јас тоа си го велам, многу е тешко кога човек си има работа со постари луѓе кои сите документи, клипови, слики и слично ги ставаат во Desktop и после форматирање се губат сите тие фајлови.
 
Сега го најдов Active Boot Disk, па ќе го испробам во иднина, бидејќи лаптопот повеќе не ми е при рака, а ќе го испробам и GetData Back for NTFS.
 
Благодарам за советот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не се базирај ти на антивирусот! 8) Ако биле сликите на  D ,а ти си го форматирал   :C,како може сликите да се изгубат?? Веројатно  е некоја друга работа посреди ,а  неретко е некој вирус кој можеби антивирусот и не го регистрирал(особено ако е некоја  free варијанта!)