Author Topic: Што има на КБ  (Read 821 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Што има на КБ
« Opened on 07.03.2010, Sunday, 17:22:47 »
На некои радио приемници освен АМ/ФМ може да се најде и LW и SW.
SW односно КБ (краток бран) се наоѓа на фрекфентното подрачје од 3 до 30Hz. А интернационалните радиа ги користат фрекфенциите од 3,8 до 26MHz со исклучок на некои фрекфенции како кои се доделени на армијата и радио аматерите. Е сега на цивилните фрекфенции може да се слушнат необични радиа, еве едно сега слушав, женски глас изговараше Echo Zulu India Two, Echo Zulu India Two, Echo Zulu India Two.... и се така неколку минути а потоа се изгуби сигналот. Што мислите што е ова и дали некој може да го декодира истово  ??? ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Што има на КБ
« Reply #1 on 07.03.2010, Sunday, 17:32:33 »
На некои радио приемници освен АМ/ФМ може да се најде и LW и SW.
SW односно КБ (краток бран) се наоѓа на фрекфентното подрачје од 3 до 30Hz. А интернационалните радиа ги користат фрекфенциите од 3,8 до 26MHz со исклучок на некои фрекфенции како кои се доделени на армијата и радио аматерите. Е сега на цивилните фрекфенции може да се слушнат необични радиа, еве едно сега слушав, женски глас изговараше Echo Zulu India Two, Echo Zulu India Two, Echo Zulu India Two.... и се така неколку минути а потоа се изгуби сигналот. Што мислите што е ова и дали некој може да го декодира истово  ??? ;D


Некој викал CQ ... но повикувачкиот знак не е валиден, можно е некој да се зезал само.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Што има на КБ
« Reply #2 on 07.03.2010, Sunday, 18:07:56 (Edited 07.03.2010, Sunday, 18:10:31) »
не е можно затоа што тоа јас го имам слушано и пред многу години а на јутуб има многу клипчиња со такви и слични видеа.

E10 Mossad (number station)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Што има на КБ
« Reply #3 on 07.03.2010, Sunday, 19:55:04 »
Да, и јас порано кога DX-ирав на КБ (на радио со ламби) имам слушано такви чудни трансмисии, плус и трансмисии за точно време и една MCW трансмисија на ДБ (LW) што повторуваше некој код со три букви со морзеова азбука и приметив дека низ годините брзината на повторување (и моќта на трансмисијата) се намалуваше (чудно) и денес нормално ја нема :).

Иначе тоа горе е ова:

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/NATO_phonetic_alphabet
Кое веројатно го употебуваат за ова:

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/International_maritime_signal_flags
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Што има на КБ
« Reply #4 on 07.03.2010, Sunday, 20:51:58 »
не е можно затоа што тоа јас го имам слушано и пред многу години а на јутуб има многу клипчиња со такви и слични видеа.

E10 Mossad (number station)

Хм... овде како што гледам уклучено е на USB модулација. Не верувам дека оние радивцата од пазар имаат вградено УСБ/ЛСБ филтри :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Што има на КБ
« Reply #5 on 07.03.2010, Sunday, 21:06:25 »
a што е тоа MCW трансмисија? Јас имам фатено на LW и тоа на крај на скалата нај високо
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Што има на КБ
« Reply #6 on 07.03.2010, Sunday, 23:41:54 »
На ламбашите се слуша USB/LSB добро доколку си малку изместен од централната фрекфенција. На транзисторските радија може да се слушне но звукот е далеку понеразбирлив (изобличен) и треба сигналот да е појак за да се разбере.

MCW е Modulated Continious Wave или на наше: модулирана телеграфија, значи телеграфија но направена со АМ модулација. Се користи најчесто како location beacon (најчесто во русија пред да има GPS).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Што има на КБ
« Reply #7 on 07.03.2010, Sunday, 23:44:58 »
MCW е Modulated Continious Wave или на наше: модулирана телеграфија, значи телеграфија но направена со АМ модулација. Се користи најчесто како location beacon (најчесто во русија пред да има GPS).
Ова е интересно, само како ли успевале преку слушање на тој сигнал да ја одредат локацијата? иначе вистина интересно
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Што има на КБ
« Reply #8 on 08.03.2010, Monday, 00:16:17 »
MCW е Modulated Continious Wave или на наше: модулирана телеграфија, значи телеграфија но направена со АМ модулација. Се користи најчесто како location beacon (најчесто во русија пред да има GPS).
Ова е интересно, само како ли успевале преку слушање на тој сигнал да ја одредат локацијата? иначе вистина интересно

Со мерење на време GPSот ти ја пресметува локацијата, повеќе за тоа на

Code: [Select]
http://www.nasm.si.edu/gps/work.html
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Што има на КБ
« Reply #9 on 08.03.2010, Monday, 00:19:03 »
MCW е Modulated Continious Wave или на наше: модулирана телеграфија, значи телеграфија но направена со АМ модулација. Се користи најчесто како location beacon (најчесто во русија пред да има GPS).
Ова е интересно, само како ли успевале преку слушање на тој сигнал да ја одредат локацијата? иначе вистина интересно

Со мерење на време GPSот ти ја пресметува локацијата, повеќе за тоа на

Code: [Select]
http://www.nasm.si.edu/gps/work.html

Не збориме за ГПС туку за локација преку морзов код
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Што има на КБ
« Reply #10 on 08.03.2010, Monday, 00:21:13 »
MCW е Modulated Continious Wave или на наше: модулирана телеграфија, значи телеграфија но направена со АМ модулација. Се користи најчесто како location beacon (најчесто во русија пред да има GPS).
Ова е интересно, само како ли успевале преку слушање на тој сигнал да ја одредат локацијата? иначе вистина интересно

Со мерење на време GPSот ти ја пресметува локацијата, повеќе за тоа на

Code: [Select]
http://www.nasm.si.edu/gps/work.html

Не збориме за ГПС туку за локација преку морзов код

Би требало слично да е, мора некаде да фигурира времето како податок или пак локацијата на базната станица.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Што има на КБ
« Reply #11 on 08.03.2010, Monday, 01:05:00 »
не ми се верува, нели ГПСто работи на тој начин што сателитот праќа сигнал со точно време и со позицијата на сателитот а со помош на 3 сателити се одредува локацијата... а кај ова со морзов код како би го пракале точното време и локацијата на предавателот преку морзов код, колку време би му требало за тоа. Мора да е некоја друга "финта"
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Што има на КБ
« Reply #12 on 08.03.2010, Monday, 01:15:20 »
не ми се верува, нели ГПСто работи на тој начин што сателитот праќа сигнал со точно време и со позицијата на сателитот а со помош на 3 сателити се одредува локацијата... а кај ова со морзов код како би го пракале точното време и локацијата на предавателот преку морзов код, колку време би му требало за тоа. Мора да е некоја друга "финта"

Па .... прилично брзо и информациите преку CW може да се праќаат. Остај на русите да измислат некој фрик метод за позиционирање  ;D ;D
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Што има на КБ
« Reply #13 on 08.03.2010, Monday, 01:22:44 »
Русите имаа еден луд метод со SkyWave. Имаа еден куп такви Beacon предаватели по сибирот поставени со морзеов код кој кажува кој број е Beacon-от. Имено го земат во предвид времето во денот, фрекфенцијата и бараат. Кога ќе фатат Beacon број X на пример на фрекфенција таа и таа во месец Мај на пример во 12 часот и уште Beacon број Y на фрекфенција таа знаат отприлика каде се наоѓаат. Колку повеќе такви фатеа толку поточно. Русите се луди имаа цела школа за таа работа (кога се спремаа за борба со НАТО). А за тоа време американците го развиваа GPS :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Што има на КБ
« Reply #14 on 08.03.2010, Monday, 11:22:48 »
Русите имаа еден луд метод со SkyWave. Имаа еден куп такви Beacon предаватели по сибирот поставени со морзеов код кој кажува кој број е Beacon-от. Имено го земат во предвид времето во денот, фрекфенцијата и бараат. Кога ќе фатат Beacon број X на пример на фрекфенција таа и таа во месец Мај на пример во 12 часот и уште Beacon број Y на фрекфенција таа знаат отприлика каде се наоѓаат. Колку повеќе такви фатеа толку поточно. Русите се луди имаа цела школа за таа работа (кога се спремаа за борба со НАТО). А за тоа време американците го развиваа GPS :D

Сега тие бикони се префрлени да играат улога како мерило за пропагација. Пример, на 3.750 има бикон некаде на сибир кај русиве и претставува мерка за тоа колку и дали воопшто јоносферата рефракцира радио сигнали. Според моѓноста и разбирливоста на биконот се одредуваат овие ствари и ги има низ цел Свет.
I reject your reality and substitute my own.