Author Topic: Црногорски универзален транзисторски излезен степен 200/500 W  (Read 8700 times)

Offline silence22

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Ги мрив 4те транзистори 2 од нив се отидни . имам напон симтричен -56,5в , +56,5в и гнд. елктролити исправни 63в 10000микро фарди . трафо 470w. а утре ке го мрерам напонот на ИК (интгралецот - така разбрав).

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Ме интересира како изгледа можеш да ставиш слика за што плочка се работи одоздола и одозгора......ова појачало го имам направено неколку пати и нема апсолутно никаков проблем со него и е доста солидно како за озвучување така и за домашно користење.го имам направено со 2SC 5200 / 1943 со мала доработка на плочката,одлично се покажало.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво одлеми го и извади го ИК ( најдобро е да го ставиш на постоље!) од плочата,па провери колкав напон (+/-) иде на на ножичките  за напојување.Може да е и некоја зенерка *отидена*!! Ако е во ред стави ново ИК и мери на излез на колото - треба да  е  нула или да биде десетина mV.Сега стави само еден ( исправен!) пар излезни тр.Внимавај на поларитетот,на изводите на трзисторите.... па потоа вклучи напон .Подеси ја мирната струја ,како ти опишав .Тек потоа мери со волтметар колку има на излез прав напон.Ако е околу 0 V, тогаш вклучи звучник.Не прави проби преку отпорници и мали звучници,нема потреба ако напонот со краткоспоен влез е 0V.

Offline silence22

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Пред се среќна нова 2016г .
Значи од утре почнувам да го правам од ново на нова пцп (мислам дека она нее во ред).
Никако не ми остануваше тоа од тонерот што беше испечатена на паус хартијата.
и ке следуват слики и нешто ако не ми е јасно ке барам помош . позз до сите

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Основна работа е добра плочка. :-\ Кога повторно ке ја правиш конструкцијата дел по дел провери ги со инструмент.Не кажа во која гранка се изгорени транзисторите,кои транзистори се.... Се да ти влечеме  од уста 8) ??? Внимавај на оној BD 140 како е врзан и дали е исправен,