Author Topic: Ми треба помош, како да спречам паразитен интернет трансвер ?  (Read 700 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Како да знам што ми зема од интернетот кога не работам ништо а исклучени ми се сите апликации како МСН, скајп, антивирус и сл. ? Како да убидам што "цица" од интернетот и како да ги блокирам тие работи паразити ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
пробај со Netbot spy remover да не е некое вирусче во прашање  :)
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
корект, проблемот е во тоа што повеке праќа а помалце прима податоци... иначе не верувам да е вирус бидејки имам касперски 9 кој цело време го надоградувам

Еве за 10 минути без никаква работа пратило 1920 пакети а примило 55 пакети, е сега не знам колку MB се овие пакети.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Види дел од тие пакети се контролен сообраќај, контрола на мрежа, update на IP, ако имаш рутер, има уште еден куп протоколи кои ги користи самиот рутер како начин за мапирање и контрола над мрежата. Освен тоа, самиот оперативен систем комуницира со неговиот update сервер и си проверува дали има update-и. Има уште еден куп скриени сервиси и протоколи кои не ни знаеш дека функционираат и комуницраат цело време со мрежата, ова е нормално ;).

Но, не ја исклучувам можноста и да е вирус во прашање. За да бидеш 100% сигурен дека не е, инсталирај си NetLimiter. Со него можеш да блокираш определени сервиси и апликации да не разменуваат податоци со интернет мрежата, сите ќе бидат листа на апликации и сервиси кои комуницираат со инетрнет мрежата во NetLimiter. На сите можеш да им го блокираш сообраќајот со интернет мрежата, како и само да им лимитираш траснфер на податоци (помалку bandwidth да трошат). Само пази што блокираш бидејќи определени сервиси се потребни за да може компјутерот да се конектира за интрнет мрежата, па може да се случи ако блокираш определен сервис, целосно да ти се блокира пристапот кон интернет ;). Ако има некој сервис со сомнително име кое цело време праќа податоци со доста голем bandwdith кон интернет мрежата, најверојатно станува збор за некој тројан или некоја негова модификација ;). Така да, блокирај го само него, и види што ќе се случи ;). Уште при самата инсталација, самиот програм те прашува дали да го стави firewall-от на Ask или Deny или Allow. Ќе го ставиш на Ask и секоја апликација и сервис која сака да пристапи кон интернет мрежата, прво ќе треба да го помине firewall-от на NetLimiter-от, па потоа да пристапи. Ќе ја погледнеш локацијата на сервисот/програмот, ако е нешто сомнително, ќе кликнеш на Create Rule и ќе стиснеш Deny. Ако си згрешил, секогаш може да го одблокираш сервисот/програмот во главниот прозорец на NetLimiter ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Само Нортон стави си, но прблемот е што го нема никаде цел само триал или торент побарај

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
не се праве многу голем сообраќај. максимално е околу 2,8МБ аплоад. еден пакет е макс 1500бајти
сосема нормално
не верувам да имаш некој malware
но 2,8мб за 10мин тоа е 15МБ на саат. 10 саати на ден 150МБ. за една недела филм и пол ќе ти истроше.
не а бива таа така. тоа мора да се прекине од корен.  8)

протокот е сигурно локален пц-рутер

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Zone alarm со него ќе имаш комплетна контрола на сообраќајот, а и можеш да контролираш кој програм да биде поврзан, или да подесиш секогаш да те праша за излез на податоци од било кој програм. исто имаш историја на блокирани конекции дали се од надвор или од внатре кон надвор, пробај па напиши мислење, или оние кој го користат нека додадат нешто.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
најдов една free верзија 2, супер си покажува кои програми трошат интернет и во кои моменти трошат само неможам да најдам каде е опцијата за стопирање на одреден процес

P.S. изгледа оваа верзија нема опција за стопирање на одреден процес




извор:
Code: [Select]
http://www.netlimiter.com/download.phpDownload 64 bit  - Freeware
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
http://imageshack.us/photo/my-images/17/94308665.jpg/
ако ја кодирам сликата не ја прикажува и затоа ја оставив вака

Треба да и направиш десен клик --> View Image и да го ископираш линкот во address bar-от за да ја прикаже, инаку нема да ја прикаже ;).

P.S. изгледа оваа верзија нема опција за стопирање на одреден процес

Нема бидејќи е trial, има и full верзија ;). Сите trial верзии од NetLimiter немаат опција за стпирање на комуникација на процеси ;), само bandwidth limitation имат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
најдов една free верзија 2, супер си покажува кои програми трошат интернет и во кои моменти трошат само неможам да најдам каде е опцијата за стопирање на одреден процес

P.S. изгледа оваа верзија нема опција за стопирање на одреден процес
http://imageshack.us/photo/my-images/17/94308665.jpg/
ако ја кодирам сликата не ја прикажува и затоа ја оставив вака

извор:
Code: [Select]
http://www.netlimiter.com/download.phpDownload 64 bit  - Freeware
Нет лимитер не е соодветен за постари компјутери бидејки е доста тежок на ресурси јас би ти препорачал DuMeter(мислам дека ке се снајдеш по торенти за клуч).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нет лимитер не е соодветен за постари компјутери бидејки е доста тежок на ресурси јас би ти препорачал DuMeter(мислам дека ке се снајдеш по торенти за клуч).

Да, NetLimter јаде доста ресурси и на постари машини не би препорачал да се стави (на пример PIII), ама се што е P4 и е над 2GHz, нема проблем, дури и Celeron да е ;).

Благодарам за информацијата за програмчево, DuMeter, до сега не сум чул за него, баш ќе проверам какво е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово

Нет лимитер не е соодветен за постари компјутери бидејки е доста тежок на ресурси јас би ти препорачал DuMeter(мислам дека ке се снајдеш по торенти за клуч).
[/quote]

колега ду метерот служи за проверка за собракајот колку е потрошено за 1 час ден итн. но не ги прикажува и апликациите кои го трошат нетот, така да на колегата нема да му послужи ништо освен ако сака моментално да гледа колку му оди од нетот на уплоад и довнлоад
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Ми треба помош, како да спречам паразит&
« Reply #12 on 21.09.2011, Wednesday, 09:22:29 (Edited 21.09.2011, Wednesday, 09:27:43) »

колега ду метерот служи за проверка за собракајот колку е потрошено за 1 час ден итн. но не ги прикажува и апликациите кои го трошат нетот, така да на колегата нема да му послужи ништо освен ако сака моментално да гледа колку му оди од нетот на уплоад и довнлоад

Незнам како е со поновите верзии но постарите верзии на DuMeter беа рамо до рамо со NetLimiter како во опции така и во функционалност.
Едит
сега проверив и пак си го има Network connections Viewer табот кој ги прикажува сите конекции од твојот компјутер.