Author Topic: Ми треба помош за ботирање на CD  (Read 1395 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Ми треба помош за ботирање на CD
« Opened on 13.09.2011, Tuesday, 14:06:39 (Edited 13.09.2011, Tuesday, 14:13:19) »
Сакам да знам како да ботирам CD во него има Windows Xp, значи пробав преку биосот нешто да го подесам па со F8 ама не го ботира нешто, дали има некој друг начин како да ботираш од CD ?

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за ботирање на CD
« Reply #1 on 13.09.2011, Tuesday, 14:37:54 (Edited 13.09.2011, Tuesday, 18:26:50) »
пробај вака направи како на видеово.

How to Set BIOS to Boot from CD-ROM

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Која матична ја имаш ,каква е конфигурацијата и што ти се јавува(порака) односно до каде стасуваш во бутирањето??

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
вака значи кога одам да бутирам на F8 ми се појавува ова:
http://communities.vmware.com/servlet/JiveServlet/download/769916-2677/CD-ROM-Drive.jpg
но со плава позадина, нешто сличноо беше и стегам да се бутира и нејчи, наместо да се бутира и да го отвори cd-то за да продолжам со пре-инсталација си се пушта нормално компјутерот кога че стегнам на тоа да се бутира. А тоа што матична е невидов

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
а можно ли е цдто да не ти е нешто добро?? изгребано или па цд-ромот да не ти чита добро ?
d.t

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
а можно ли е цдто да не ти е нешто добро?? изгребано или па цд-ромот да не ти чита добро ?
откако че се вклучи го чита а незнам што е со тоа што не го бутира

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
на крај краева напрај бутабилно усб со вин хп и крај...
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вака сега ,можеби CD ромот треба да се флешува.Најди друг ЦД ром и врзи го наместо твојов.Погледај и како се врзани ЦД-то и хардот,кој е прајмари мастер,а кој е слејв ! Да  не не се врзани како што треба. Стави го мастер ЦД то, слејв нека е ХДД. Ако  се на IDE кабел,види дали се правилно врзани на кабелот!

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Одг: Ми треба помош за ботирање на CD
« Reply #8 on 13.09.2011, Tuesday, 23:20:41 (Edited 13.09.2011, Tuesday, 23:22:37) »
на крај краева напрај бутабилно усб со вин хп и крај...
Прво да кажи точно име/серија на биос не сите биос-и поддржуваат бутирање од усб а исто така и има улога и матичната.
Намести првото да биде ЦД а другите направи му disable. Со + и - менувај ги опциите (хдд,цд,усб,дисејб..) доколку неможеш со ентер да постигнеш овај распоред (прво цд,други дисејбл).

stefanjanevski

  • Guest
Јас кога инсталирав систем, сакав да го инсталирам од ХДД, ама многу време се чекаше, го чекав едно 2 - 3 саати само за ХДД да го прочита. После видов дека не бида, па земав со ЦД си го инсталирав. Многу ќе чекаш за од ХДД, ама и тоа зависи од колку голем ХДД, зависи колкав му е капацитетот. Ако е некое мало брзо ќе го прочита и може брзо ќе го средис, ама ако е некој од 1ТБ, па плус и ако е полн има да го чекаш 5 - 6 саати.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
че пробам, ама утре оти не е мој компјутерот и не е кајмене

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овој биос не е таков.Овде само означуваш од каде да бутира и удираш ентер ,па треба да го прифати. Значи,може ЦД то не го чита дискот добро ( не е добро снимено ,треба да се флешува ЦД ромот или сл.) Најдобро најди друг ЦД ром врзи го и покушај да бутираш.Ова се решава и со надворешен ЦД ром на УСБ ,бидејки имаш таква опција.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
не е муабетот за екстерен хдд, туку за типичен усб стик инаку како што ти рече батка прво провери ги каблите пошто тие а прават најголемата збрка во целиот компјутер....ако ти се на еден кабел напрај го хдд-то мастер а цд-ромот на кајбл селекшн   :) :)
d.t

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
А досега имаш инсталирано со тоа цд??  :-\ Сигурен си дека го имаш направено бутабилно цд-то? :D Само да си прашам без навреди :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не ХДД мастер,туку слејв,а мастер нека биде ЦД ромот,така полесно ке го помине.Брзината на трансфер е побрза од екстерен ХДД,отколку од УСБ стик,затоа  е тоа подобро.Уште и ако  и не е УСБ 2.0...