Author Topic: Дали знае некој како се вика програмата за пронаоѓање на Driver???  (Read 1281 times)

Offline MaF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Дали знае некој како се вика прграмата за пронаоѓање Driver????

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Симни си универзални Driver DVD-иња, на net-ов има барем едно 3 или 4, јас имам едно, супер ми бркаше работа со драјвери за XP, ама сега се повеќе и повеќе инсталирам 7-мица, така да, изгледа DVD-то ќе влезе во историјата ;D. Ако, нека седи, ќе се најде за нешто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
има една програма driver genius ке ја најдеш на интернет целосна верзија и програмата сама ти ги пронајде драјверите кои треба да ги симнеш. значи оваа програма е само за ако имаш интернет на компјутерот
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Uniblue Driver Scanner,  ама не е бесплатна.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
А зошто не си инсталираш everest со кој ке си ја видиш целата конфигурација и ке си побараш драјвери на официалнот сајт на производителот или ке го прашаш Google

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А зошто не си инсталираш everest со кој ке си ја видиш целата конфигурација и ке си побараш драјвери на официалнот сајт на производителот или ке го прашаш Google

И јас тоа порано го правев, ама со SIW, сега само ќе му го „лупнам“ она универзалноно DVD и ќе го оставам едно половина час нека си абра драјвери ;D. Во 95% од случаите, ги наоѓа сите драјвери ;). Се случува некогаш да не најде некој дрјавер од WiFi каратица на лаптопиве, ама во принцип се наоѓа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
И јас тоа порано го правев, ама со SIW, сега само ќе му го „лупнам“ она универзалноно DVD и ќе го оставам едно половина час нека си абра драјвери Зеленко. Во 95% од случаите, ги наоѓа сите драјвери Шмекерко. Се случува некогаш да не најде некој дрјавер од WiFi каратица на лаптопиве, ама во принцип се наоѓа Шмекерко.

Ова се користи во краен случај. Кога немаш интернет, кога ги нема цд-ата и сл.

НАЈДОБРО си е да има инсталирано драјвер од официјалната страна на производителот. Проверено 100% од моја страна.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Најдобро драјвери можеш да најдеш да отвориш компјутерот да видиш точен модел на матична или пак со еверест (софтвер) да видиш моделот и на официјалната страна ги има сите драјвери.

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
ова е супер програмче за драјвери спуштиго и само пуштиго да скенира :)
Driver Identifier

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно многу од помладиве имаат проблем околу пронаоѓање на драјвери.Особено ако е постар компјутерот,а тие ја сакаат седмицата( како украс само!) Седмицата не работи добро на сите компјутери(поготово постарите!!).Значи треба доста РАМ, треба брзина и пред се - проверете дали вашиот хардвер подржува драјвери за седмица! Могу стари ТВ  карти и слични додатоци немаат (и нема ни да имаат!) драјвери за седмица! Затоа,прво погледајте на официјалните страници на производителите,каде најдобро се пронаоѓаат драјвери, дали вашиот хардвер подржува драјвери за седмица.Со ЕВЕРЕСТОТ наједноставно се скенира и чита хардверот ( го има и на македонски).И секогаш новите драјвери не се најдобри - некогаш оригиналните не треба да се менуваат.Затоа чувајте си ги оригиналните ЦД-иња од конфигурацијата.И друго: за седмица има неколку страни каде што драјверите самите се * пронаоѓаат*. Исто така има страни  од каде може да симнете инсталер кому ке му дадете(штиклирате од список!) кој програми да ви ги инсталира во компјутерот! Еве една таква страна(вреди и за ХР !:
Code: [Select]
www.ninite.com

Offline MaF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
абе јас знам дека е најдобро оргиналот ама копјутерот на женската му е постар па и го преинсталирав виндовсот и ко му ги побарав цдињата ми го дадее тоа од матичната ама беше премногу старо така даа некеше ком да го прочита и незнам колку сватии ама инсталирам XP  а не седмица

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Или читај на чиповите на плочата што пишува, па барај по net драјвери, или симни Everst па идентификувај ги device-ите па барај драјвери, или симни си универзално DVD со драјвери и остави го самиот оперативен систем да си ги бара драјверите. Една од овие три опции сигурно ќе „запали“ ;).

ПС: Тоа што било старо CD-то, не треба да те спречи, ако DVD/CD-ROM-от од компјутерот не сакал да го прочита, извади некој DVD-ROM од некое друго PC и види дали го чита. Некој DVD-ROM сигурно ќе го прочита. Исчисти го убаво CD-то со вода и крпче и стави го пак во DVD/CD-ROM-от. Како краен совет, јас дома имам фазла два DVD режачи и баш од овие причини ги чувам и ги користам, што нема да исчита едниот, можеби ќе исчита другиот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Еверест најдобро нешто за тие работи го користам со години

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мислам дека далеку отиде постов.Се му кажавме,а тој не рече што бара,белким ке му најдевме досега! Еве и една страна каде може човек некои работи да најде:

Code: [Select]
www.driverguide.com

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Јас како што разбрав тој бара програма што че го пронајде и инсталира драјверот но без интернет.. ја имам таа програма видено но не знам како се вика .