Author Topic: Како да го раширам екранот на тв ELEKTA CTR2144TT  (Read 652 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи проблемот е што сликата на долниот дел е собрана удараше на зелено ама тоа некако го средив ама никако неможам да а раширам сликта нема ни едно потенциометарче на плочката
 :) :)
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Побарај dump од тој телевизор на nеt (барај го како бренд, модел, и на крајот само пиши dump), потоа извади ја 24CXX меморијата од телевизорот, load-ај го dump-от во EEPROM-от и стави го пак назад, би требало да работи како што треба. Микроконтролерски контролираните TV-иња немаат потенциометри, се е запишано во dump-от.

Како втора опција, ако не најдеш dump за тој и тој модел, најди сервисна шема и види со која комбинција на копчиња на далечинското се влегува во сервисен мод. Кога ќе влезеш во сервисниот мод, веќе е лесно, има опции за horizontal raster, vertical raster, има различни подесувања и начини на подесувања, зависи од мени до мени, види што треба да направиш за да го корегираш вертикалниот растер, најчесто го пишува ова во сервисната шема (како да работиш во сервисното мени ;)).

Ако не успееш да ја најдеш сервисната шема по модел и бренд, можно е да е превземена шасија од некој друг производител, па барај ја само по шасија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Како да го раширам екранот на тв ELEKTA CTR2144TT
« Reply #2 on 17.10.2011, Monday, 19:08:05 (Edited 17.10.2011, Monday, 21:32:28) »
ќе пробам да видам прво да побарам да влезам во скриеното мени полесно е одколку да барам дамп да ставам охоо... а за ич пари

Споено мислење: 17.10.2011, Monday, 21:32:26


еве а плочата од телевизорот а дамп неможам да најдам ни пак таков скриен код
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
проблемот може да го предизвикува и некој сув електролит, не мора секогаш да е софтверски проблем, или пак некој дел кој е пред горење или до толку оштететен да не може да издржи повеќе :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ги мерев електролитите, не се сменив 2-3 шо малку беа начарани
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е најверојатно e некоја Samsung шасија, барем така ми изгледа.

Пробај со овој dump. За Samsung е, ама можно е да работи ;D.

Code: [Select]
http://dump.elektroda.pl/download8985.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
немој да а заебам работата,да не не уклучи после ич хахах а можно ли е е ослабен екранот
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
немој да а заебам работата,да не не уклучи после ич хахах а можно ли е е ослабен екранот

Не, најверојатно е софтверски проблем или проблем со електрониката. Софтерски може да се зезне од пренапон или од удар на гром, некогаш и од поднапон. Суви кондензатори се најчесто проблем со електрониката, но можно е и некој отпорник да прегрева, тоа треба визуелно да се провери ;).

Во принцип, нема што да зезнеш ако правилно ја исчиташ меморијата и запишеш во неа нешто друго или во нова запишеш нешто друго. Што се однесува до одлемувањето, во приинцип 24CXX се неуништливи ;D. Воопшто не сум пазел при одлемувањето, ни на температура ни на време колку одлемувам, па до сега не сум зезнал нитуедна меморија, освен ако веќе не била зезната од нешто друго ;). За исчитување и запишување, се прави со било кој програматор, јас го користам PICkit2, има опција за читање и запишување на 24CXX мемории. Запишувањето се изведува споро, на фреквенција од максимум 200KHz (има опција во програматорот за PICkit2 ладе се бира Slow Programming).

ПС: Ако се решиш да програмираш нов EEPROM, немој да забораваш прво да ја исчиташ меморијата од стариот EEPROM, јас така за малку ќе се зезнев еднаш ;D, ќе го избришев стариот EEPROM без да го исчитам dump-от од него ;D, и потоа ако не оговараше новиот што ќе му го ставев, папала маца ;D, ојде телевизорот ;D.

ППС: Дури и со неадекватен dump да е испрограмран EEPROM-от (само да не е за некој друг процесор, на овој линк што го post-ирав процесорот на TV-то е ист со твојот), нема ништо да му се случи на телевизорот, можно е да не се пушта или да меша програми, да не фаќа некои програми, боите да ги меша, аудио да нема или да е многу тивко, гласно, или нешто трето, но не може да се расипа. Во dump-от се чуваат конфигурациони бити за процесорот и некои други податоци за конфигурирање на тјунерот, нешто за IR командите, декодирањето на аудио сигналот, итн., така да, не може ништо да му биде, само нема да работи како што треба една или друга раобота, ама освен тоа, нема ништо да се расипе ;). Слични работи се случуваат и ако ставиш празен EEPROM, нема да работи ова или она или нема да работи како што треба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."