Author Topic: SMPS напојувања за лампашки предзасилувачи и засилувачи  (Read 651 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Кај лампашките уреди, освен што тешко се набавуваат лампи, подножја за нив, излезни трансформатори и сл., проблем претставуваат и напојувачките трансформатори, половни од стари лампашки уреди има се помалце, новите се скапи и треба да се прават по порачка.
Во прилог се дадени две решенија на SMPS напојувања кои релативно лесно може да се изработат и да се користат во лампашките уреди.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас мислам дека со ова би се деградирала целата концепција на лампашките појачувачи.Друг е * филингот * со мрежен трансформатор во класичен стил.Пратејки ги странските форуми гледам дека лугето дури и сами мотаат и склопуваат трансформатори,а дури има и поединци кои само тоа го работат како занает.Ретко се вадат трансформатори од стари уреди,туку тие се препакуваат,подновуваат ,прелакираат ,дури и елоксираат.Значи,да резимираме,ако сакате да направите лампашки уред треба малку подлабоко да ги засукате џеповите и да потрошите некое париче,да набавите соодветни нови ламби ( не вадени од 20-годишни уреди!),соодветни трансформатори,дури и ретро копчиња,инструменти и приклучоци.Само така уредот ке добие навистина пазарна вредност.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас викам дека не е лошо да се проба, можно е да изненади, озобено ако се прави некој предзасилувач ;). Високиот напон најверојтано ќе биде постабилен од тој со стандарден трансформатор, што автоматски продоенсува за целата стабилност на уредот, како и квалитетот на звукот ;). Можно е да изненадат овие SMPS напојувања ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: SMPS напојувања за лампашки предзасилувачи и засилувачи
« Reply #3 on 03.08.2011, Wednesday, 22:37:44 (Edited 03.08.2011, Wednesday, 22:48:03) »
Јас викам дека не е лошо да се проба, можно е да изненади, озобено ако се прави некој предзасилувач ;). Високиот напон најверојтано ќе биде постабилен од тој со стандарден трансформатор, што автоматски продоенсува за целата стабилност на уредот, како и квалитетот на звукот ;). Можно е да изненадат овие SMPS напојувања ;).

Гига да те корегирам, кај лампашките предзасилувачи анодната струјата на напојување се мери во милиампери, така да напонот е прилично стабилен дури и со класичен трансформатор, а и колку да е напонот од овие SMPS напојувања испеглан сепак јас мислам дека би имало поголем шум и разни пречки во споредба со класично трафо. Класичното трафо прави само брумови со фреквенција од 50 или 100 Hz (зависно од тоа каков е гречот) а пак импулсните напојувања прават еден куп пречки, на фреквенцијата на работа, плус нејзини хармоници и субхармоници плус шум од прекинувачките транзистори. Имам напојувано транзисторски предзасилувачи со импулсно напојување и имав такви проблеми, кај ламбите проблемите веројатно ќе бидат поголеми поради повисокиот напон (повисок напон имаат и шумот и пречките).

Кај излезните секции со ламби струјата е нормално поголема и овие SMPS напојувања би можеле да се искористат тука, ама уште немам слушнато вакво решение да применил некој производител, веројатно имаат добра причина за тоа.  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сум чул и видел вака напојувани уреди ,кои сепак не се прославиле.Друго,вистинските љубители на ламбите,барем како што гледам и читам по специјализираниве форуми,строго се држат за некои принципи,меѓу кои и трафо во напојување - трафо на излез. Дури и посебно се оклопуваат,истакнуваат,се прават шасии и кафези ( има и специјализирани фирми за тоа!). Дури еден Германец вели -*прво на уредот го оценувам големината и квалитетот на трансформаторите ,па се друго..*Сепак,велам, изработката на вакви ретро-уреди во денешно време е знак на престиж,знак на покажување на пари ,моќ.... иако лично не гледам никаква потреба за тоа! Имав прилика да видам едно старо радио од 1939 год,некој Телефункен ,за кој газдата во Австрија платил 1700 ЕУ и за малку ке добиел срцев удар затоа што му се откачила скалата!! За една врвца  која му ја смениле дал 60ЕУ!! Каде сме тука ние?? 8) :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига да те корегирам, кај лампашките предзасилувачи анодната струјата на напојување се мери во милиампери, така да напонот е прилично стабилен дури и со класичен трансформатор, а и колку да е напонот од овие SMPS напојувања испеглан сепак јас мислам дека би имало поголем шум и разни пречки во споредба со класично трафо. Класичното трафо прави само брумови со фреквенција од 50 или 100 Hz (зависно од тоа каков е гречот) а пак импулсните напојувања прават еден куп пречки, на фреквенцијата на работа, плус нејзини хармоници и субхармоници плус шум од прекинувачките транзистори. Имам напојувано транзисторски предзасилувачи со импулсно напојување и имав такви проблеми, кај ламбите проблемите веројатно ќе бидат поголеми поради повисокиот напон (повисок напон имаат и шумот и пречките).

Добро, да, во право си за ова, но јас повеќе мислев на нестабилноста на мрежниот напон ;). Плус, мислам дека во повеќето switching напојувања, како и ова, филтерската секција (делот по switching трафото) има релативно ефтина изведба, како во случајот со првата слика (првото напојување, за 50W-ниот лампашки засилувач). Како што може да се види филтерски калеми нема, а да не зборувам па за Pi филтер, кој и онака најчесто е заменет со обичен RC или LC филтер (во конкретнава ситуација, само кондензатори има). 90% од проблемите кај ваквите типови на напојувања изглегуваат баш од таму, лоша филтерска секција. Со добра и предимензионирана филтерска секција, мислам дека овие проблеми ќе се сведат на минимум, а најверојатно и тотално ќе се изгубат (на пример, користење на квалитетни кондензатори со нисок ESR фактор, особено во филерската секција, користење на торусни калеми и некои други „финти“ ;)).

Една од причините поради кои што мислам дека шемата под број еден би била добра за изработка е недостатокот на глобална повратна врска (преку оптокаплер), од каде следува дека корекцијата на напонот не се прави преку корекција на switching фреквенцијата (како што е тоа направено кај повеќето switching напојувања), туку се прави со обични зенер диоди, односно влезниот напон значително се разликува од излезниот напон. Плус, switching фреквенцијата е релативно висока (100KHz) и со малку подобрен филтерски степен, мислам дека би можело добро да функционира ова напојување за некој ламшпашки засилувач. За предзасилувач, мислам дека е во право ivica.s, не мора да се користи ваков тип на напојување ;).

Имав прилика да видам едно старо радио од 1939 год,некој Телефункен ,за кој газдата во Австрија платил 1700 ЕУ и за малку ке добиел срцев удар затоа што му се откачила скалата!! За една врвца  која му ја смениле дал 60ЕУ!! Каде сме тука ние?? 8) :D

Не знам, мое лично мислење е... ова е претеризам. На поголем дел од овие луѓе најголем дострел во електрониката им е бришење прашина од електричните уреди. Не може мене некој да ми рече дека 60 евра кошта една врвца, од што сака нека е направена, сигурно ќе и најдам адекватна замена за мноооооогу помалку пари. Плус, да го земеме во обзир и фактот дека повеќето од овие луѓе кратко речено имаат „вишок пари“ комплекс. Од што имаат толку многу пари, веќе не знаат што да им прават :S. И јас имам дома едно старо лампашко радио и несакајќи ми се скрши предната стаклена плоча (пукна на пола), па не се трексав од земја што не можам да најдам иста ::), си реков „јеб*га, ќе си ја залепам, нема да биде како нова, ама тука некаде ќе е, на крајот на краиштата, битно е да работи, не планирам да го носам во музеј некој ден“, и си ја залепив и тоа беше тоа. Не ми паѓа на памет да фрлам 200, 300 или повеќе евра за иста половна плоча од некое друго радио ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."