Author Topic: Изработка (поправка) на трансформатор (трафо)  (Read 10609 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
која програма на која слика???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве една ретко добра и едноставна лекција за пресметка на трансформатори

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Еве една ретко добра и едноставна лекција за пресметка на трансформатори

која/каде??? да не си заборавил некој атачмент??? :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Sory бил поголем од дозволеното,го направив вака

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Одг: Изработка (поправка) на трансформатор (&
« Reply #19 on 02.02.2011, Wednesday, 22:59:45 (Edited 02.02.2011, Wednesday, 23:15:51) »
имам и ја едно прашање до дечкото кој го ставил програмот за мерење на намотките на трафото. ме интересира кои величини(висина, сирочина или дебелина) треба да  се стават за да се одреди колкава моќ ќе издржи јадрото ви благорам

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Добредојде oliver-sk и имај убав престој на форумот ;). А сега да ти одговорам на прашањето :). Значи вака сега ја зимаш касетката (на неа се намотани намотките) од трафото и го мериш нејзиниот отвор (со ова мериш површина на јадрото во mm2 и на тој начин програмот пресметува колкава моќ може да издржи јадрото) т.е отворот каде што влегува јадрото од трафото и потоа димензиите ги внесуваш во местото на програмот предвидено за тоа на следниов начин 30mm x 30mm (ти си ги внесуваш измерените димензии, ова е пример). Ако те интересира уште нешто слободно прашај ;).

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
имам и ја едно прашање до дечкото кој го ставил програмот за мерење на намотките на трафото. ме интересира кои величини(висина, сирочина или дебелина) треба да  се стават за да се одреди колкава моќ ќе издржи јадрото ви благорам

СЕ зависи од пресекот на EI лимот, Специјален трафо лим кој се изработува во стандардни димензии, а од бројот на парчињата се добива дебелината (пресекот) на јадрото каде протекува магнетниот флукс, и сите претходно прикажани формули одговараат на јачина или густина од 1.5 Т( тесли).
слично како и за проводниците, еден пресек на спроводник во зависност од условите (повеќе жилен кабел или воздушен спроводник) имаат различна спроводливост (струја) каде работната температура нема да ги поремети условите на функционалноста.

Offline danot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Овие денови со татко ми винклувавме еден трансформатор, кој дава 14 волти напон и 100 ампери струја, мисијата е успешно завршена, испробан, наменет е за помош на акумулаторот при палење на возила , зимно време или кога е слаб акумулаторот.
За пресметки е користена програма Protran 1.0, и испадна дека програмот е стварно точен.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај ако може линк(за примери) или пак директен линк за симнување на програмот?!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Зошто кога го приклучив трафото на ~220В падна осигурачот??
Претходно го проверив дали е исправен. Мерев отпор на примарот и секундарот и исправен беше.
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Претходно го проверив дали е исправен. Мерев отпор на примарот и секундарот и исправен беше.

Можно е многу струја да повлекло ;). Што стави на секундарот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Одг: Изработка (поправка) на трансформатор (трафо)
« Reply #26 on 06.04.2011, Wednesday, 19:45:33 (Edited 06.04.2011, Wednesday, 19:47:41) »
ај ако може линк(за примери) или пак директен линк за симнување на програмот?!

Еве линк за симнување на програмот
Code: [Select]
http://www.box.net/shared/dfscx6hnzs
Quote from: Администрација
Кодирај линкови !!!


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Изработка (поправка) на трансформатор (трафо)
« Reply #27 on 06.04.2011, Wednesday, 19:47:35 (Edited 06.04.2011, Wednesday, 19:50:07) »
Претходно го проверив дали е исправен. Мерев отпор на примарот и секундарот и исправен беше.

Можно е многу струја да повлекло ;). Што стави на секундарот?
а и колкав осигурач си ставил(амперски)?!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ај ако може линк(за примери) или пак директен линк за симнување на програмот?!

Еве линк за симнување на програмот
Code: [Select]
http://www.box.net/shared/dfscx6hnzs

Па барем стави го во секцијата за програми, попрегледно да биде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Не мора да значи дека ако има отпор на примар или на секундар дека ќе работи трафото можи да е стопена изолацијата на жицата внатре и да се има краткоспоено и пак ќе дава некој отпор ама трафото нема да работи ќе избива осигурачо и да не ти беше споен секундаро па повлеце многу струја и изгоре осигурачо ако беше некој послаб инаку ако се спој секундаро често горат примарите затоа ги има оние термо осигурачи на нив