Author Topic: Што се учи во 2-ра г. на пракса ?  (Read 1563 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Што се учи во 2-ра г. на пракса ?
« Opened on 09.06.2011, Thursday, 19:17:10 »
Значи сакам да знам што се учи во 2-ра година на пракса, бидејќи завршувам 1-ва  ;)
значи, што се работи... што правите и тн..
Смерот ми е: Електроника и телекомуникации
Ако нема од овај смер пишете од други  ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а кај учиш ?
во битола техничко на тој смер на пракса прво полугодие се запознавате со елементите, односно имате прво полугодие теорија кој дел како изгледа кој му се карактеристики, како се испитува, односно мери, како се користи.. после тоа иди на ред цртање на плочи, методи како се прават плочи, рачно со фломастер, на компјутер па со тонер трансфер, ако си заинтересиран ќе ти објаснат и со UV фото постапка како е, ама мислам дека тоа не е во програмата, ама сепак го кажуваат :)

после тоа второ полугодие има некој практични вежби, со по неколку елементи да составите нешто, ви даваат шема и треба после да ја направите
вака беше јас кога учев, некој од втора што заврши нека ти објасни подобро
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
а кај учиш ?
Учам во Ристе Ристески Ричко - во Прилеп
сепак фала на одговорот

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Учам во Ристе Ристески Ричко - во Прилеп
сепак фала на одговорот

Не сум знаел дека во прилеп има средно техничко, ама па чудно е што има средно техничко, а нема продавници за компоненти, еве во Битола има средно техничко, има и продавница за компоненти, во Скопје има две, има продавници за компоненти. Некако чудно ми е, ако не повеќе, барем од некои општонаменски транзистори и отпорничиња би правел ќар ;). Цело школо ќе купува од таму делови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Јас ќе ти одговорам пошто и јас учам во техничко училиште и само што завршив втора година. Па вака во моето училиште ССОУ Коле Неделковски - Велес јас имав пракса 5 часа неделно и тие бе споени (Блок часови)и како што ти кажа Девил погоре првен ги учите електронсдките елементи, па изработувате плочки ние направивме се  на се 7 плочки од кои сите ти ги оценуваат и не можеш да добиеш двојка ако уредот не ти работи, инаку ние плочките во глобала ги правевме од списанието Емитер. Почнувате од наједноставни Трепкач, свирка, испитувач на транзистори, електронски рулет и слично ако те интересира нешто поконкретно слободно прашај тука сме!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа ние плочите ги правевме од интернет, оценувањето одеше пред се прво изглед на плоча
економичност, да не е на 10х10цм плоча 4 дела во секој ќош по еден дел, после тоа исправноста и функционалноста на склопот, ако работи и изгледа убаво, значи не е се раштркано убаво залемено со убава форма на лемните точки, и да не работи плочата/ склопот се добиваше од 3-4 нешто, а ако е се убаво и работи 5-че не ти бега :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Што се учи во 2-ра г. на пракса ?
« Reply #6 on 09.06.2011, Thursday, 21:13:03 (Edited 09.06.2011, Thursday, 21:15:26) »
Прашањето изгледа не ми го разбравте, прашањето ми беше, зошто низ повеќе градови во државава има средни технички училишта, а нема продавници за компоненти. И уште едно прашање, за оние кои учат во средно техничко училиште во град кој нема продавници за електронски компоненти, од каде ги набавувате компонентите кога изработувате уреди по пракса? Јас колку што знам, само во Скопје и во Битола има продавници за електронски компоненти, не сум чул да има низ други градови. Можеби има некои, ама повеќе за „општонаменска техника“, значи прекинувачи, бела техника, термостати, итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Што се учи во 2-ра г. на пракса ?
« Reply #7 on 09.06.2011, Thursday, 21:18:39 (Edited 09.06.2011, Thursday, 21:21:14) »
Учам во Ристе Ристески Ричко - во Прилеп
сепак фала на одговорот

Не сум знаел дека во прилеп има средно техничко, ама па чудно е што има средно техничко, а нема продавници за компоненти, еве во Битола има средно техничко, има и продавница за компоненти, во Скопје има две, има продавници за компоненти. Некако чудно ми е, ако не повеќе, барем од некои општонаменски транзистори и отпорничиња би правел ќар ;). Цело школо ќе купува од таму делови ;).
Абе тие што ги интересира оваа работа и од странство ќе си набавуваат ;D
///
Јас си набавувам делови од кај сервисериве за телевизори, DVD-ja ....

Споено мислење: 09.06.2011, Thursday, 21:21:14
Дали по пракса сте правеле некој склоп на мрежен напон од 220 [v] па натака..?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе тие што ги интересира оваа работа и од странство ќе си набавуваат ;D
///
Јас си набавувам делови од кај сервисериве за телевизори, DVD-ja ....

Добро, ама еве на пример, имате за изработка некое коло со 555, од каде ќе го најдете? Го нема ни во DVD-иња, ни во телевизори, каде ќе го најдете. Или некое логичко коло, TTL или CMOS, не е битно, веќе не се користат такви кола во уреди за масовна потрошувачка, од каде ги купувате? Или некој opamp, на пример TL071, 741, или кој и да бил друг операциски засилувач, тие најчесто ги нема во телевизори и DVD-иња.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Извинете за офф топиков ;D,ама дали некој некаде сретнал NE555,во некој уред?Јас во временско реле имам сретнато TLC556,ама 555 немам нигде сретнато...


П.С поракава ќе ја избришам за некоја минута..
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Извинете за офф топиков ;D,ама дали некој некаде сретнал NE555,во некој уред?Јас во временско реле имам сретнато TLC556,ама 555 немам нигде сретнато...


П.С поракава ќе ја избришам за некоја минута..
јас кога идев на пракса,во една фирма ги користеа во своите уреди(прототипи).Само не ми кажаа за што служи

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Абе тие што ги интересира оваа работа и од странство ќе си набавуваат ;D
///
Јас си набавувам делови од кај сервисериве за телевизори, DVD-ja ....

Добро, ама еве на пример, имате за изработка некое коло со 555, од каде ќе го најдете? Го нема ни во DVD-иња, ни во телевизори, каде ќе го најдете. Или некое логичко коло, TTL или CMOS, не е битно, веќе не се користат такви кола во уреди за масовна потрошувачка, од каде ги купувате? Или некој opamp, на пример TL071, 741, или кој и да бил друг операциски засилувач, тие најчесто ги нема во телевизори и DVD-иња.
Епа овој мајсторов јас од каде што набавувам делови, тинтири-минтири тој ги зема од алфа електроник мислам. И ако ми треба некој операциски засилувач че му речам и че ми најди ама сеа и тој гледа да заработи некој денар ;D не е за џабе  

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Дали по пракса сте правеле некој склоп на мрежен напон од 220 [v] па натака..?
јас сега правев по пракса напојување од 0-30волти еднонасочно напојување.За оценка ни беше.Кој се напојува од 220волти.
Правевме во втора година како работат отпорниците,па сериски и паралелно ги поврзувавме и меревме напон,струја.Потоа баравме колку треба да биде моќноста на отпорникот.Имавме да изработуваме и филтери пропусници на разни фреквенции,потоа во трета(оваа година) правевме предпојачало,појачало со транзистор,тестери,ФМ предавател и на крајот напојување како што кажав горе,кое се приклучува на 220волти.
Иначе и јас сум електроничар за електроника и телекомуникации. ;D

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Еее добри сте биле  ;D а тие склоповите сигурно за вас се или остануваат во школо  :)

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Еее добри сте биле  ;D а тие склоповите сигурно за вас се или остануваат во школо  :)
па кај нас во нашето школо С.О.Т.У Ѓорѓи Наумов - Битола склоповите што ги правиме се за нас