Author Topic: Дали може интернетот да функционира без сплитер?  (Read 2087 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Имам интернет од MAX

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мене ми функционира без сплитер интернетот, и јас имам интернет од телеком (3 мах)....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
А за што служи сплитерот, само за да ја дели линијата ?? внетре е полно кондензатори и отпорници...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сплитерот го дели сигналот од линијата на АДСЛ и ТЛФ ,а еве и шема ако некој сака да се * буричка*.Ако ги смените излазите,АДСЛ-от нема да функционира!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
А за што служи сплитерот, само за да ја дели линијата ?? внетре е полно кондензатори и отпорници...

Тоа ти е нешто како скретница кај звучници. На одредена фреквенција се дели сигналот. Високите фреквенции се за интернет, и тие одат преку кондензатиорите (ако ја гледаме шемата на батка) а ниските фреквенции и ДЦ компонентата преку калемите одат на ТЛФ линија.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
А да ги врзам директно ке функционира така?? без сплитер, само да ги спојам жичките...

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
А да ги врзам директно ке функционира така?? без сплитер, само да ги спојам жичките...
Теоретски би требало ама немам пробано (јас имам кабелски интернет), едино ДЦ напонот на линијата може да зафркава - затоа ако немаш сплитер најубаво барем еден кондензатор да му ставиш во серија (како од шемата на батка).
Инаку имам пробано обратната ситуација кај еден пријател - телефонот му го врзав без сплитер на АДСЛ линијата и имаше ненормален шум од високите фреквенции.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ќе ти функционира без спилитер само многу ќе ти паѓа конекцијата и нема да а имаш брзината цела, така да ништо не те кошта да го ставиш и сплитерот, ти кажувам од искуство имам мах адсл од кога испадна и сум експериментирал секако  :) :) :) :)
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не експериментирајтен без сплитер бидејки може и мраежната картица да ја *средите* ;D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
мрежната картица неможе да се среди, прибидејќи во мрежната картица влева сигналот конвертиран од модемот/рутерот  ::)
d.t

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мене па со сплитер не ми е ок телефонот, па линијата директно во рутер ми е, и во рутерот ми е уклучен телефонот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
во зависност каков рутер имаш, има некој во нив вградено сплитер и му ја ставаш само линијата и немаш мака, а на некој н.п спид порт мораш да имаш предходен сплитер  ;) ;) ;)
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дали може интернетот да функционира без сплитер?
« Reply #12 on 31.05.2011, Tuesday, 23:43:23 (Edited 01.06.2011, Wednesday, 00:32:49) »
Кај мене во Велес имам неколку слушаи АДСЛ без сплитер да ги гори мрежните,а овие *кабловциве* се систем за себе,особено оној трипл-плеј пакет.Ако сакаш да ти се успори интернетот,стави го него: имаш ТВ- немаш Интернет и обратно! ;D :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
во зависност каков рутер имаш, има некој во нив вградено сплитер и му ја ставаш само линијата и немаш мака, а на некој н.п спид порт мораш да имаш предходен сплитер  ;) ;) ;)

јас баш спидпорт имам и така ми е :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кај мене во Велес имам неколку слушаи АДСЛ без сплитер да ги гори мрежните,а овие *кабловциве* се систем за себе,особено оној трипл-плеј пакет.Ако сакаш да ти се успори интернетот,стави го него: имаш ТВ- немаш Интернет и обратно! ;D :D

Знам, тоа е проблем со сите такви пакет, ако ставиш едно, немаш друго, дури и со овие на телефонскиве оператори. Проблемот е со брзината на комуникација, тоа (по правило) се изведува со оптика, но кај нас, за да заштедат на пари, не ставаат оптика и луѓето потоа се чудат зошто немаат интернет или каналите на тлевизорот им сецкаат ;). Оставате си ја стандардната аналогна кабелска телевизија, ем помалку пари ќе плаќате, ем нема да имате проблеми со брзината ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."