Author Topic: Ми треба помош со преинсталација на компјутер  (Read 1545 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
а да го почекаш кај шо бликира? Или ако имаш некој забеган хдд F6 за драјвери да инсталирап за     хдд-то, може да не знае каде  е хард дискот.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Имам проблем со компјутерот, имам 2 партиции, C и D, користам Windows XP, и кога го форматирам компјутерот Д партицијата ја бришам а Ц никако неможам да ја избришам, го инсталирав виндовсот во Д партицијата и мислев дека после ке го избришам Ц ама не бива.
Кога одам десен клик-пропертиес кажува дека пола Ц партиција е полна, а кога влезам во партицијата гледам дека нема податоци. Неможам да и направам и десен клик-формат...
100 пати досега сум го форматирал ама сега неможам.
Дали некој знае што би можело да биде проблемот?

stefanjanevski

  • Guest
C партиција не може да се форматира на тој начин, значи мора да одиш во биос, за да можеш да се форматираш C партицијата, бидејќи таму е спестен целиот систем, воедно и Windows-от. Пробај преку BIOS би требало да сака. Ама пробувај само ако знаеш, немој да заебеш нешто, па после јас ти кажав сум те заебал.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош со преинсталација на компјутер
« Reply #18 on 02.08.2011, Tuesday, 13:39:38 (Edited 02.08.2011, Tuesday, 13:55:13) »
Извади Хајренс ( Hyrens) програма (колекција на повеке програми) од Интернет.Таму имаш програм за поправка, регенерација ,правење партиции,бришење ,соединување... Сп него форматирај и среди го дискот да биде без партиции.Значи ,прво кутни ги партициите ,па повторно прави нови партиции со инсталационо ЦД.Партицијата во многу случаи ако има лоши ( бад) сектори не може да се инсталира.За тоа постои HDD regenerator, програм со кој можеш да ги поправиш овие сектори и ако дискот не е многу оштетен ке тргне инсталацијата.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
stefanj. не сака да се форматира преку биосот,, затоа го инсталирав виндовсот на D, па после сакав да го форматирам C али не преку биосот, али несака.
batka, ќе пробам да го симнам тој програмот да видам со ке направам, ако не го носам на мајстор :'(

stefanjanevski

  • Guest
Да си од Скопје да ти помогнев, ќе го однесеш на сервис ќе ти земат 500 денари за еден формат што ќе ти направат. Ама ај, сепак ти си знаеш.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Батка погледнав кај (HYRENS)има еден куп мали програми-алатки за разрешување на разни програми, и изгледа работи под ДОС платформа.
За овакви случаеви имам и јас една програма ЦД бутабилно кое работи под Виндовс ХП тоа е (Ultimate Boot Disk4Win), има исто така доста алатки, се инсталира на вашиот компјутер и потоа се гради бутабилно цд.
Кај некој пријател инсталирај го програмот и активирај го компјутерот со ЦД-то, па со алатките провери што недостасува, со истото ЦД(ДВД) може да го преинсталираш ХП, има i386 инсталациона папка.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Хајренсот го има во повеке верзии и нема подобра алатка моментално кога се работи за тестирање и проверка на ХДД,РАМ мемории,проверка на магистрали итн.Значи и лаик може да си го истестира и провери  компјутерот! ХДД регенераторот на господинот Примошченко (секоја чест за мајсторот!!) може да ви спаси хард,податоци од хард,значи и хардверски и софтверски,а не треба некое посебно.специјално знаење! Точно е дека постојат многу други специјализирани програми,ама се посложени за употреба и често имаат и некои проблеми со некои хардверски компоненти,па треба многу повеке знаење за нивна употреба.Мислам дека за просечен корисник сепак овој метод е многу прифатлив.