Author Topic: Ми треба помош со преинсталација на компјутер  (Read 1547 times)

Offline Bond

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Ми треба помош со преинсталација на компјутер
« Opened on 22.05.2011, Sunday, 13:12:14 (Edited 22.05.2011, Sunday, 18:36:06) »
зошто ми блокира компјутерот на сред преинсталација,што е расипано.порано не ми даваше подобра резолуција само преку ф7 го вклуцував и работеше на 800х600

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
зошто ми блокира компјутерот на сред преинсталација,што е расипано.

Пробај со друго CD
Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
зошто ми блокира компјутерот на сред преинсталација,што е расипано.

Малку подетален опис, што компјутер е, делови, процесор, RAM, графичка...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Општо да речеме:

1,ЦД-то не го чита добро
2.Квар на РАМ меморија
3.Проблем со напојување
4.Специфики при инсталација : треба дискета за РАИД контролер,бара драјвер...,оштетен БИОС...многу работи се во прашање!

Offline Bond

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Помош со преинсталација на компјутер
« Reply #4 on 22.05.2011, Sunday, 17:05:09 (Edited 22.05.2011, Sunday, 17:31:51) »
го преинсталирам зошто сакав да избришам се,ама сега неможам ни тоа да го направам не сака

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Помош со преинсталација на компјутер
« Reply #5 on 22.05.2011, Sunday, 17:07:23 (Edited 22.05.2011, Sunday, 17:09:37) »
А зошто го преинсталираш ? ако ти е до резолцијата тоа може и преку "Sistem Restore" да си го поправиш ....
И дај напиши повеќе информации околу проблемот и конфигурацијата ...

Offline Bond

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
го преинсталирам зошто сакав да избришам се,ама сега неможам ни тоа да го направам не сака

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а зашто не го носиш на сервис,на пример во АМЦ,Нико,Риверсофт они да ти го преинсталираат Windows-от и да ти инсталираат се,јас го носам така ми зимаат 800 денари.Го носам таму и по 5-6месеци го носам пак(ако се расипе)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
го преинсталирам зошто сакав да избришам се,ама сега неможам ни тоа да го направам не сака

Малку подетален опис, што компјутер е, делови, процесор, RAM, графичка...?

Дај малку подетален опси на проблемот, не можеме да ти помогнеме ако не знаеме што точно е проблемот, дали не го чита CD-то, дали е до RAM меморијата, дали е PSU-то.

Значи симптомите на проблемот, не чита, јавува некој error, што точно се случува.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош со преинсталација на компјутер
« Reply #9 on 22.05.2011, Sunday, 18:34:39 (Edited 03.06.2011, Friday, 19:50:24) »
Може да ти е оштетен хард дискот

И среди го насловот напиши ми треба помош.................... ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
провери ја рам меморијата, има или во биос или додека се инсталира виндовсот. која верзија на виндовс сакаш да ја инсталираш. Пробај пак да го инсталираш. Избриши ги партициите па форматирај го. Се работи за десктоп пц или лап топ(кој модел)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Донеси го кај мене во Велес,за едно попладне ке го средиме.Преинсталација комплет 500 ден.
На Скопјаниве многу пари им требаат. ;D ;D ;D

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Стави слики таму гаде што ти јавува проблем .... за тоа служи "Print Screen" се наоѓа одма до F12 ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и после што ?
гледаш дека не може тој да преинсталира виндовс а ти му викаш принт скрин да направи
со што ќе ти ја отвори сликата после ај кажи ми ?
и плус тогаш не работаат тие копчиња, а и да работаат кај ќе ја најде сликата ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
и после што ?
гледаш дека не може тој да преинсталира виндовс а ти му викаш принт скрин да направи
со што ќе ти ја отвори сликата после ај кажи ми ?
и плус тогаш не работаат тие копчиња, а и да работаат кај ќе ја најде сликата ?
Добро ако не може со тоа "Print Screen" јас мислам дека постои и телефон со камера :)