Author Topic: Како можи да се напрај шант за амперметар ????  (Read 538 times)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Како можи да се напрај шант за амперметар ????
« Opened on 08.05.2011, Sunday, 16:48:48 (Edited 08.05.2011, Sunday, 16:51:51) »
Имам еден ампер метар од 4А ама нема шунт и ко ке мерам нешто се губи....лол...
Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаше една финта со жица од телефонски кабел, 45cm, ама дали ќе може низ неа 4A струја да тече, не знам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Имаше една финта со жица од телефонски кабел, 45cm, ама дали ќе може низ неа 4A струја да тече, не знам :S.
Toa само LordZi да каже ;D.Иначе финтата беше да се земе телефонска жица плаво-бела,долга 45цм и да се свитка во топче...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
плаво-бела ??? 45цм?? топче...??? хах  дајте малце по детално објаснување..или некоја шема...како треба да се врзи на ампер метарот??
Let's make things better.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако е дигитален со ICL7107 најди полна жица 0,75мм (плаво-бела) како што е за телефон, измери околу 45цм, сакаш стуткај ја, сакаш свиткај ја во топче, сакаш остави ја права, што сакаш направи и, тоа ќе ти биде шантот и после со тримерот наштелувај го амперметарот да покажува точно.
Ако е со стрелка, би требало да има шант во самиот амперметар, како го поврзуваш кога мериш?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Имам еден ампер метар од 4А ама нема шунт и ко ке мерам нешто се губи....лол...

Како знаеш дека е 4 А?
Ако 4 А треба струја за максимален отклон (пишува на самиот инструмент) тогаш со шант можеш само да го зголемиш подрачјето но не и да го намалиш.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
аналоген е 4А....ама нема шант изваден е... :(
Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Штимај ја должината на жицата за шантот, врз база на мерење со некој друг амперметар ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."