Author Topic: Ладење на апрат за заварување  (Read 6318 times)

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Ладење на апрат за заварување
« Opened on 29.01.2010, Friday, 12:37:40 »
Незнам дали ми е темата на место префрлете ја доколку е на погрешна локација. Значи имам дома еден стар Искрин апарат за заварување со трафо. Трафото прави 24V/120A. У последно време почна да грее многу па ме интересира дали може некако да му наместам некој вентилатор/ладилник за да не грее толку.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Може, ама ако ти загрева само во последно време а претходно не греело може си има друга мака (спој во трафото, исправувачот и сл).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Ставај вентилатор без гајле јас имам наместено на многу апарати ама ако ти загрева на кратко време и на помала ампеража особено на овие зимски температури дефинитивно имаш проблем особено ако ти се случило да ти падне и осигурач . Ако можеш не е лошо да го разгледаш и трафото да видиш дали има некоја намотка оштетена визуелно или ако е трофазно дали некоја од намотките е загреана повеќе од останатите. Ако се решиш за вентилатор земај од тие што личат како кулер имаат долг век на употреба а не се многу скапи. Мислам дека ги има во повеќето железари се до бугарско потекло и се со пристапни цени за името на фирмата не ми текнува .

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net


Стави му вакво нешто, кулер 12цм (од големите). Е, сега напојување за него употреби некој евтин „адаптер“ 12V и поврзи го на 220V после прекинувачот (ако е трофазен апаратот за заварување поврзи го помеѓу нулата и една од фазите).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Ставив еден кулер, малку поголем директно на 220 се врзува. Го ископав во гаражата некаде. работи спие не се слуша. Инаку едниот намот е зацрнет.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Има спој некаде помеѓу две намотки во апаратот затоа грее меѓутоа бидејќи ќе те кошта доста да го премоташ подобро лади го дури можеш вака.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.