Author Topic: Ми требаат драјвери за веб камера Гембирд.  (Read 870 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
имам дома камера гемибирд, модел CAM44U но драјверите т.е. цедето со нив го изгубив, па барав на интернет и не најдов нешто што ке одговара, ако можете да ми помогнете во што поскоро време би ви бил премногу благодарен ;) :D

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
пробај овај би требало да чини :)
Code: [Select]
http://www.gmb.nl/Repository/CommonFiles/cf_driver---d8861abd-2226-4fe1-b5cb-55e6b8dceb26.ZIP

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
колега го отварам фајлот и пробувам да го инсталирам тоа setup.exe, после почнува да се полни и на крај ми вика дека веб камерата не ми е приклучена :S

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
епа приклучи ја на УСБ портата.И почни пак да ја инсталираш

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
па приклучена е де не сум до толку да инсталирам без уклучена :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај првин рестартирај го компјутерот,претходно извади ја камерата од УСБ портот.Откако ќе го рестартираш почекај некое време(5-10мин.) па пак приклучи ја камерата.Треба да ти се појави прозорче доле што ќе ти вели дека е најден нов хардвер.Ќе одиш на него и ќе ти бара да се инсталира,ќе го инсталираш се што ти бара.Ако не,оди Start>Run>па најди го тој .exe фајл и ранувај го.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
абе брат го извадив усб то па пак го ставив и се појави доле прозорче дека е пронајдена камера, и после тоа стиснав да се инсталира и вика требало цд :S

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
епа ти одбери таму,да не биде на ЦД туку од друг фајл го имаш.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Епа снимиго на CD, земи едно CD-R - обично  ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Кликни на тоа прозорчето кога ќе ти излезе,и мануално избери го драјверот,на десктоп или кај и да ти е ... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
несака дечки :S ај батка треба да ми прати на меил па ке видиме што ке биде ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај со оние што се DVD-ињата со драјвери за WinXP, што имаат по 99.000 драјвери на нив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ако не па ке купам нова камера, некоа евтина хх :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми требаат драјвери за веб камера Гембирд.
« Reply #13 on 10.04.2011, Sunday, 17:24:03 (Edited 10.04.2011, Sunday, 20:22:13) »
Мартин ,камерата не се инсталира приклучена.Прво побарај  и избриши ги ако имаш снимано други драјвери.Без приклучена камера инсталирај драјвер,рестартирај и после уклучи камера да си ја најде ипрепознае.После сам ке си среди компјутерот.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
компјутерот ми беше форматиран одамна и немав потреба од камера ама сега многу ми притреба, и немав никакви драјвери..а овој што го постави тазз вика морам да ја имам уклучено камерата, иначе пробав и неуклучена и пак нејкеше :S