Author Topic: Ми треба шема за од матична плоча да се направит нешто интересно  (Read 990 times)

Offline 6efot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
Ми треба шема за од матична плоча да се направит нешто интересно
« Opened on 19.03.2011, Saturday, 18:15:36 (Edited 19.03.2011, Saturday, 21:18:50) »
Значи насловот ви кажуват све.имам една марична плоча расипана .ама кондензаторите портовите за усб ова она цинит све само плочата е зафркната нешто ( изгорена) .па гледав по форумов ова она напраено интересни работи па си реков да ми дадете некој предлог да напрам нешто немора само од ова ке прикупиме ако треба нешто .Еве неколку слики.Ако не е темава за овде префрлетеја или избришетеја ..иначе сликиве се малку големи зато ги кодирав
Code: [Select]
http://pic.mk/images/dsc04727.jpg
Code: [Select]
http://pic.mk/?v=dsc04725.jpg

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може сите портови и конектори од неа да ги извадиш, исто така сите кондензатори, може да ти притребаат за некоја друга матична плоча ;) (ако на некоја матична плоча и се „надуени“ кондензаторите ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline 6efot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
Одг: Помош ( идеа) од матична плоча да се направит интересно
« Reply #2 on 19.03.2011, Saturday, 18:39:24 (Edited 19.03.2011, Saturday, 19:03:15) »
Можит и така.еве на пр ке ги чувам кондензаторите а пример нешто со усб портовите ,или приклучокот за  слушалки и др..од нив да се направи нешто интересно некој пример да ми дае..

еве сега нешто најдов од на instructables вака нешто ...
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/YAN9VUSBC/#step1или со усб портовиве да напрам usb hub ??(шема)предлог некој?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не можеш ништо озбилно да направиш,поготово не УСБ ХАб.За тоа ти треба уште малку повеке електроника ,а не само конектори.И поевтино е ХАБ да си купиш,евтини се .Чувај ги делчињата ке се најдат за нешто.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
другар јас а имам истата плоча и уште многу други, ако најдиш нешто интересно би ти се приклучил и јас ... во правењето хахха
d.t

Offline 6efot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
ев ако кажит некој нешто ке напрајме нешто ак не ке ми се најдат за нешто..(убо си рекоа тие)ама чим ти велиш дека ја имам твоја помош ако треба и супер компјутер ке направиме ние ке сне вторите во мкд (така мислам).. :D хахах

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Можит и така.еве на пр ке ги чувам кондензаторите а пример нешто со усб портовите ,или приклучокот за  слушалки и др..од нив да се направи нешто интересно некој пример да ми дае..

еве сега нешто најдов од на instructables вака нешто ...
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/YAN9VUSBC/#step1или со усб портовиве да напрам usb hub ??(шема)предлог некој?

за што служи ова ? ???

Offline Cene

  • Почивај во мир
  • Нов член
  • *****
  • Posts: 4
  • Gender: Male
Како што гледам по ова што ликов горе го направил, е тоа што направил пуњач, меѓутоа ваљда од 9 волтна батерија, на усб (а усб дава 5 волти)...значи, пуњач за се' што можеш да пуниш преку усб, плеери, мобилни итн. Тоа е тоа, фактички ја користи батеријата како пуњач...:) Јака идеа, у секој случај, али поисплатливо ми е да си зеам за 300 ден еден готов :)
Nothing is true, everything's permitted!

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Можеш да го одлемиш паралелниот порт(мада потешко се одлемува, зависи каква лемилица користиш)и да го искористиш за изработка на некој проект со компјутерска контрола или некој програматор за микроконтролери, но сепак не знак кои ти се интересите и потребите.