Author Topic: Каде и каков калај да купам?  (Read 4237 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
мислам во БТ се продава на метро.онака ќе ти исече.Не за друго тој само пари сака да собере :'(

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Еве еден веб сајт за купување Soldex ;)
Code: [Select]
http://www.turuselektronik.com/manufacturers.php?manufacturerid=67
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали од солдексот има помали “пакувања“ мене 500грама ми е многу

Имаше 200gr-мски, ама само со дебелина на тинол жица од 1.5mm :S. Пред да го купам овој од 500gr имав таква и ја истрошив ;). Беше околу 500 денари, ама мислам дека веќе не набавуваат од таа 200gr-амската со дебелина од 1.5mm, мада не сум сигурен, треба да прашам :S.

мислам во БТ се продава на метро.онака ќе ти исече.Не за друго тој само пари сака да собере :'(

Па јасно де, кој не сака пари да направи ;D. На многу места се продава на метро, па зошто да не и таму ;). Инаку многу поскапо се фаќа ако купувате на метро, не се исплати :S. Подобро купете си цел котур ;).

Еве еден веб сајт за купување Soldex ;)
Code: [Select]
http://www.turuselektronik.com/manufacturers.php?manufacturerid=67

Ова се е убаво, околу 850 денари се фаќа котур од 500gr со дебелина од 0.75mm или 1mm, но како да нрачам, и колку ќе ме кошта shipping :S. На крај, изгледа пак најисплатливо ќе ми биде од BT да купам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Во бт има и од солдекс 200грамски 1мм за 500 и нешто денари. Од 1мм таман би било вака за се и сешто?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
многу бе 500 денари за 200 грама
јас го земам HQ (холандски) 250 грама 290 денари беше последниот пат, 1мм дебелина 40/60
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Епа незнам ама ете GW вика дека бил одличен

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
GigaWatt од која продавница го земаш Soldex -от (како се вика продавницата ) или од алфа земаш?
 
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
GigaWatt од која продавница го земаш Soldex -от (како се вика продавницата ) или од алфа земаш?
 

БТ електроник(а?) карши олимписки базен...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
многу бе 500 денари за 200 грама
јас го земам HQ (холандски) 250 грама 290 денари беше последниот пат, 1мм дебелина 40/60

Јас не би го сменил овој, имам користено различен калај од различни места, овој до сега мис е покажал како најдобар ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
порано еден зедов за олуци лемење во вид на прачка подобар беше него некој си од пазар купени, барем се топеше, овие некој си никакви на 500  степени се топат...

Offline jonatan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Здраво на сите!Јас сум од Битола и редовно купувам во Алфа Е, но таму калајот поскапи за огромен процент т.е од 1300 ден за 1кг сега се плаќа 2000 ден. Фирмата беше некоја Холандска со чистота на жицата од 60% калај и 40% олово но цената веќе не се исплаќа. Ве молам да ми кажете од каде да земам добар калај и предложете некоја добра фирма со слични карактеристики на овие што ги наведов.Било кои само да е некој оловен калај што не се лепи со лемилица со помала јачина!позз и фала однапред

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Поевтино од таа цена што ја спомна, не знам. Јас мојот го плаќам по 900 денари за половина килограм, но со дебелина од 1.5mm, потенкиот е поскап, 0.75mm и 1mm се по 1400 денари за половина килограм котур :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jonatan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Да али овој калај има флукс од само 2 % што не е некој нарочен квалитет нели?Фирмата е HQ и само знам дека беше прво 900 ден за 1 кг па после 1300 па сега на крај 2000!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
темите ви се споени :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да али овој калај има флукс од само 2 % што не е некој нарочен квалитет нели?Фирмата е HQ и само знам дека беше прво 900 ден за 1 кг па после 1300 па сега на крај 2000!

Искрено, не знам колку проценти flux има Soldex-ов, но знам дека кога лемиш со него, нема лемна точка која не сјае ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."