Author Topic: Известување за натпреварот Наука на Млади  (Read 7121 times)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Луѓе што направивте ве снема ?
кој што освои како освои или има нешто измени ?
пошто денес е 08.04.2011, а натпреварот беше на 02.04.2011
Абе се кријат сите  ;D

Ај и тебе нека ти е со среќа утре  :D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зошто мене :D :D Со среќа на тие што ке дојдат кај мене!! ;D
Еве утре што ке биде на дневен ред:

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Известување за натпреварот Наука на Млади
« Reply #77 on 08.04.2011, Friday, 16:56:51 (Edited 08.04.2011, Friday, 17:02:21) »
јас и МартинСК си ја завршивме работата.Одлично испрезентиравме,уредите ни работеа без грешка,немавме проблеми(како јас што имав лани проблем) но тоа што ја утнавме темата треба на менторите да им "викнеме".Важно убаво си поминавме,интересно беше,интересни проекти имаше и немам приговор во врска со пречекот на велешани :D ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас и МартинСК си ја завршивме работата.Одлично испрезентиравме,уредите ни работеа без грешка,немавме проблеми(како јас што имав лани проблем) но тоа што ја утнавме темата треба на менторите да им "викнеме".Важно убаво си поминавме,интересно беше,интересни проекти имаше и немам приговор во врска со пречекот на Велешани :D ;D ;D
како успеавте да ја згрешите темата :)
фала cekaj
ќе се потрудам да не си ја згрешам темата :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мило ми е што го слушам од вас тоа. ;D Иначе ,од организацијата сум ( и сите други недвојбено!) задоволен и јас.Испадна се организациски добро,имаше и дружење.За жал не можев да се задржувам многу со нашиве натпреварувачи.Воглавном се запознавме лично, а за останатите случувања не би зборувал многу ,тоа веке не е во мојот домен( и не би требало!) да го коментирам.Се надевам догодина ке бидете поуспешни.Почнете уште сега да осмислувате проекти - впрочем со купен ласер од 290 ЕУ (самиот натпреварувач кажа) првото место не е реален дострел!!! Убаво е кога нешто самите ке осмислите и направите и кога ке се изборите  другите да го прифатат како такво.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Мило ми е што го слушам од вас тоа. ;D Иначе ,од организацијата сум ( и сите други недвојбено!) задоволен и јас.Испадна се организациски добро,имаше и дружење.За жал не можев да се задржувам многу со нашиве натпреварувачи.Воглавном се запознавме лично, а за останатите случувања не би зборувал многу ,тоа веке не е во мојот домен( и не би требало!) да го коментирам.Се надевам догодина ке бидете поуспешни.Почнете уште сега да осмислувате проекти - впрочем со купен ласер од 290 ЕУ (самиот натпреварувач кажа) првото место не е реален дострел!!! Убаво е кога нешто самите ке осмислите и направите и кога ке се изборите  другите да го прифатат како такво.

јас во оваа тема спомнав нешто вака, пошто имам некое колку толку искуство и знам што се случува
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4397.msg43260#msg43260

комисиите кој се најчесто гледаат само површински, никого не го интересира дали некој сам се потрудил да направи нешто или сето тоа е купено и само дошло детето на натпревар
значи некој од овие наши членови ако купеше проект за 1000Е 100% фаќа прво место
треба малку да се консултирате вие од НТ со комисиите и да му објасните дека предност имаат тие сами што ќе конструираат, па тие што крадат шеми и сами ги конструираат па на крај негде последни се тие со купените проекти
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Известување за натпреварот Наука на Млади
« Reply #81 on 08.04.2011, Friday, 17:22:07 (Edited 08.04.2011, Friday, 17:24:45) »
комисиите кој се најчесто гледаат само површински, никого не го интересира дали некој сам се потрудил да направи нешто или сето тоа е купено и само дошло детето на натпревар
значи некој од овие наши членови ако купеше проект за 1000Е 100% фаќа прво место

треба малку да се консултирате вие од НТ со комисиите и да му објасните дека предност имаат тие сами што ќе конструираат, па тие што крадат шеми и сами ги конструираат па на крај негде последни се тие со купените проекти
мислам дека не си во право овде.Баш тие што ќе дадат труд,самите да го конструираат,програмираат уредот кој го направиле имаат голема предност.Тоа тој што го купил ласерот за 290 евра може имаше многу теорија научено но немаше доволно пракса.Практичниот дел може му беше слаб во однос на мојот и на МартинСК,исто така тој се покажа добро(според мене) со тоа што надополнуваше други. :D Но тој може да имаше и врска,но јас (пак ќе кажам,според мене)ќе кажам дека тој заслужи да освои прво место.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види,пропозициите се МНОГУ јасни!!! Меѓутоа,Комисиите се составени од асистенти и професори од повеке Факултети и нивните критериуми се поинакви! Многу пати сме зборувале за тоа и сме укажувале,ама некои работи(и критериуми!!) се повторуваат.Не би напаѓал никого,сепак тоа се наши соработници со кои се консултираме и соработуваме! Добро е да чујам дека нашиве членови сепак даваат предност на теоријата! (иако јас лично...! :(),ама во ред е!!!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
супер беше на натпревар, споделивме знаења и контакти и го пофаливме форумов за електроника, но не сме ние криви што така ни направија, знае сколс што кажа тој од комисија еве ке го цитирам
-"дечки проектите ви се навистина многу добри, но јас незнам електроника и не би знаел што да ве прашам, сте требале да обрнете внимание повече на физиката и светлосните појави"
иако никој не го гледаше практичниот дел, оваа комисија бараше повеке теорија и повече да објасниме за тоа као работат лед иодите и лцд дисплејот на сколс...но сепак предобра организација и убаво си поминавме а ако и следна година има само физика одлучивме со сколс да не се пријауваме за џабе :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дечки,имаше 16 области,проверете на сајтот на Народна Техника,само вашите професори  * утнале* со пријавите! :D ;)
Се на се, искуство повеке!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
батка искрено кај мене у школо никој не ни знаеше дека ке одам на натпревар а професорот по физика прв пат слушна за тој натпревар и се чудеше, сепак темите сами си ги испративме и можеа да кажат дека сме одбиени а не таму така да ни кажат али сепак убаво си поминавме и се дружевме :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
денес што било на натпреварот во Скопје,за натпреварувачите до осмо одделение!Со МартинСК бевме.Само натпреварувачине запоставиле се.Немаат ни елаборати напишано. :P
ЕДИТ  Го видовме внукот на ЛордЗи.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
натреварите се све послаби и послаби, децата ниту лемат ниту прават плочки ништо све им е од дома од тато вујче дедо, еден ми покажува кондензатор ими вика ова е светлосен сензор и уште ме убедува сколс нека ви каже мн се смешни маливе али се послабии послби а жал :S

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
натреварите се све послаби и послаби, децата ниту лемат ниту прават плочки ништо све им е од дома од тато вујче дедо, еден ми покажува кондензатор ими вика ова е светлосен сензор и уште ме убедува сколс нека ви каже мн се смешни маливе али се послабии послби а жал :S

Тоа ти е, facebook генерација, и јас го имам истото забележано, но што да се прави, тоа е тоа :S. Кога се ти е сервирано на тацна, не се ни мачиш да направиш нешто квалитетно или добро :S. Гледам дека денеска младинава оди во две крајности: или има деца кои се интелегентни, многу знаат и многу сакаат да научат (околу 2% од вкупната младина), или ништо не знаат и немаат намера да научат и се (извинете за речников) тотални и*иоти (околу 98% од младината). Искрено, жално е, но тоа е тоа :S, баш и немаме некаков избор :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
и најтрагично е тоа што ова не е само во електрониката, туку  во сите области...им прават  професорите и после лажат децата сами сле лепеле сме пустеле сме праеле а неме врска, јас и сколс смесведоци за тоа денес како влагаа менторите и менторкитеза да ги дигнат соите деца на високо ниво т.е. да земат 1 место ;)