Author Topic: Ми треба шема за електронска брава за во кола  (Read 758 times)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Дали можи вкола да речиме да се клај брава електонска со код и кога ке го внесиш кодот да мојш да ја запалиш колата... (колата  е рено 4) ... контакт се дава на (прекинувач)  а се пали на тастерче ..

значи финтата ми е ко ке го внесиш кодот да има довод до тастерот за да ја запалиш а ако не  го внесиш кодот и на празно да прицкаш дзабе да ти е.   ;D
Let's make things better.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба шема за електронска брава за в&
« Reply #1 on 28.02.2011, Monday, 18:05:42 (Edited 28.02.2011, Monday, 23:24:30) »
можеш да си направиш најобична електронска брава и на излез да ставиш едно реле, па кога ке го внесеш кодот релето да се уклучи и да можеш да го притиснеш тастерот и да си се запали...и тоа со прекинувачот стандардна опрема ви е во тоа реното 4??? дека и братучед ми има такво рено и он така го пали... :D

П.С....среденооо :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
па ако мислиш на електроники стандардна е нема нешто по интересно така  ::)


е то како можи да се напрај со релето да речиме кодот ко ке го напишиш да се уклучи релето за да работи тастерот ??
Let's make things better.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
имаше Dx-er поставено шема за кодна брава со PIC16F84.Ако ја најдеш програмата можеш да го направиш(ја има)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Ми треба шема за електронска брава за во кола
« Reply #4 on 28.02.2011, Monday, 19:49:09 (Edited 28.02.2011, Monday, 19:53:29) »
Еве брава со флип флопови, работи на 12V, таман за в кола :) :
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“