Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 114785 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ДХ-ер не слушај,пробај.И материјалот не чини 300 ден. - 100мл ацетон или нитро разредувач ( 35 ден) + 40 ден туба НЕОСТИК. Работи со ацетонот бргу и со мала четкица,па се ке биде во ред.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Па мене најмногу ме предомисли дека највероватно нема да го погодам па ке "прди" звучникот. Ама чим и така е за фрлање, ке пробам па ако не биде пак ке иде во канта а ако биде тогаш супер. Фала за сугестијата :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
кај наоќаш неосиик за 40 денари...? ја за 120 -150 го земам од бои и лакови. Инаку ацетон не раствара, може да раствара ама не добро , имам пробано. Друга работа разредувач нитро е во паковање од 1 литар(900грама), не сум видел омали пакувања.... башка никој нема да ти турит за 30 деари  :) е сега ќе остани, ама ако немаш мора да купиш. И тој е 100-150 денари. Лак за паркет и урведувач без кој никогаш не би се исушил или некој друг лак и тој неколку стотки е.... башка жици ова она...
Друга работа тешко дека на прва ќе го центрира да не фаќа никаде намотката.
Како што кажав, итака е за во канта како што кажа дх-ер ако има реазредувач лепаци итн, секако не е на одмет да проба да го направи.
друга работа што би требало да се има на памет кога се премотува звужник, иако не е наменет за некоја посебна употреба, колку што имам емитери читано, и како што тамо пишува, тхие смал параметрите никогаш нема да бидат ни приближно како предходните, во секој слушај ќе бидат полоши. Како прво нема да  може да се отсрани 100% стариот лепак, а со новиот ќе се влијае на масата на мембраната, да не прајме муабет за некој други побитни работи. Сепак има случаеви каде што е оправдано премотувањето на звучници, поготово ако звучникот е за во канта или ако имате вишок на време и нерви ;) :) :) :D ;D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Неостик имаш скоро во секоја железара во пакување од 80ml по цена од околу 50 денари ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #49 on 12.02.2011, Saturday, 23:46:07 (Edited 13.02.2011, Sunday, 01:07:57) »
Кај мене во Велес Неостикот е 40 ден. туба,а  во секоја аптека ке купам 100 мл ацетон во мое шише и кошта 30-40 ден.Ацетонот е подобар расрворувач од секое друго средство,замо треба да знаеш да работиш со него.

Споено мислење: 13.02.2011, Sunday, 01:07:56
Најдобро  е да пробаш за да наушиш нешто.Впрочем,ако некаде зграшиш,секако ке го фрлиш звучникот,а за т.с. параметрите.... ај,оставете за друг пат.А,ако некој сака да ги виси сите ТС параметри нека прочита тука:

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
следен пат ги вртам сите продавници, инаку јас го земав од бои и лакови.
Друго може да има некоја финта со ацетонот, ама јас го мешан си бензин инаку не ми одлепува ништо..
и трето извинете ме за оф топиков.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ацетон и бензин не се мешаат! Работи брзо со ацетонот ,бидејки брзу испарува,ама најбрзо и одлепува.Не со алкохол,не со бензин.Ако сакаш подолго време да раствора земи уљен разредувач,а нитрото е побрз ,ама има непријатни испарувања! Работете на отворено,пожелно со маска на лице и заштитни наочари!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
а зш велиш да не се мешаат бензин и ацетон. Инако ако сакате да одбегнете од секојдневните проблеми, не е лошо да работите со големи колишини и на големи површини во затворено  ;) :D :D :D  ;D ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па со бензин и алкохол не се работи затоа што се многу како комбинација запалливи,па може да те најдат и *гламјосан* :DДруго- нема потреба да комбинираш затоа што бензинот е скап ;D,а  ацетонот може да те успие и да не си ја завршиш работата ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не знајв дека е толку запалливо, ианку за секој случај не практикува цигари во случај да работа со разредувач безнин ацетон...  И онака ''пукаат флешеи'' не па уште цигара.. башка што велиш можа да се гламноса... :)))

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #55 on 04.03.2011, Friday, 18:53:33 (Edited 23.03.2011, Wednesday, 23:17:11) »
еј дечки прам еден рулет со диоди ... и сега на него има звучник..пиши на шемата 8 оми бара звучник...тој не оти прај нешто само брчи нешто(демек меша ;D) е сега на не клавам голем од прилика
5 или 6 сантими во дијаметар е......

прашањето ми е дали можи да се клај звучник од телефон со отпорниче нешто да не изгори..???

иначе од (panasonic x70) е звучникот не оти е нешто јак телефонот така фрлен беше... поз
Let's make things better.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
пробај, види како ќе функционира..  ;)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги на сервис ми стигна еден вуфер Delux DLS 2156 - има проблем кога ке приклучам да работи на излезот за вуферот мембраната се крева скрос нагоре  :o Што може да биде проблем  :) ??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Во најголем дел од таквите случаеви излезниот транзистор кој е поврзан на + од напојувањето или интегралното. Сепак кога ќе прегори некој уред, моа препорака е обавезно да се провери напојувањето(грец, кондензатор и осигурач), ретко цркаат трансформаторите, но може и тоа да се деси.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Добива еднонасочен напон на звучникот, најверојатно е прегорен интегралецот или транзистор(и) во засилувачот.


Споено мислење: 13.03.2011, Sunday, 21:40:32
Ме претрка bicikle  :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio