Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 112460 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
со разредувач накисни ги амортизерите во делот што се спојува со кошницата и одлеми ги контактите- така ќе излезе цела мембрана сосе калем, па премотај го. само кај некои звучници може да се разреди горниот амортизер, па нема да е лошо ако си во можност да ставиш слика.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
со разредувач накисни ги амортизерите во делот што се спојува со кошницата и одлеми ги контактите- така ќе излезе цела мембрана сосе калем, па премотај го. само кај некои звучници може да се разреди горниот амортизер, па нема да е лошо ако си во можност да ставиш слика.

Не мора да го премотува, има готови калемчиња со цилинрични картони на нив во BT, може да си купи, а и не се прескапи, единствено треба да се погоди импедансата да е иста, ама мислам дека има за исти димензии и 4 и 8 омски ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само проблем ми е како да ја извадам намотката за да ја заменам со друга? Ај ке ставам слики од звучникот па ако може да ми кажете кај треба да фатам и да тегнам а каде точно да ставам разреживач
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само проблем ми е како да ја извадам намотката за да ја заменам со друга? Ај ке ставам слики од звучникот па ако може да ми кажете кај треба да фатам и да тегнам а каде точно да ставам разреживач

Ај стави па ќе ти покажеме каде е спајдерот, таму треба да ставиш разредувач и после работата е малку полесна ;), во некои случаи, не ни мора да се вади амортизерот, само е доволно да го извлечеш калемот од под спајдерот преку мрдање на мембраната нанапред, и ќе се направи простор за да се извади калемот ;). Но, потоа е проблем монтажата пак назад, треба да се изцентирира калемот така да при „одот“ на мембраната, калемот да не фаќа на краевите на магнетот :S, да не се струга и лизга лакот од калемот, дека може да се исшмиргла лакот и да на прави спој калемот, па пак да изгори звучникот :S. Искрено, дури и професионалци имаат проблеми со центрирањето :S, така да, јас лично барем, не би ти препорачувал да го правиш, освен ако нема друга опција... што знам, како сакаш, мада јас лично би си купил нов звучник (немам нерви јас до толку да центрирам, неколку пати имам центрирано, и „ѕрцките“ ми излегоа додека успеав правилно да го исцентрирам калемот ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
па ќе ја прекиниш жицата кај што иди од мемрана, ама ќе остајш луфта за да ја везш новата анмотка. Инаку разредувач треба да ставиш на рабовите кај амортизерите, ако се разлее малку нема да е проблем, освен ако е фарбаан мембраната може да ја измачка бојата па нема да е убав за гледање. треба да ставиш 2-3 пати разредувач и да почекаш 5-10 минути измеѓу секое ставање. Горовата анмотка зависи од дијаметарот на калотата односно предходната намотка а не од дијаметарот на звучникот. старата едноставно ќе ја одмоташ - лесно оди тоа.

на сликата со црвено се означени местата каде што треба да се стави разредувач.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еве слики



Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #36 on 11.02.2011, Friday, 16:22:36 (Edited 11.02.2011, Friday, 16:26:40) »
Вака сега, еве каде треба да се стави разредувач или шпирт (амортизерот не е гумен, синтетски е, така да не знам дали е добра идеја да ставаш разредувач, можеби подобро е да пробаш прво со 96% процентен алкохол, односно шпирт, да не случајно се случи да се стопи амортизерот од разредувачот). Разредувач или шпирт можеш да ставаш и од другата страна на звучникот (од внатрешната) измеѓу местото каде што се спојуваат шасијата на звучникот и амортизерот ;).


А еве каде треба да ставиш разредувач и кој дел од звучникот е спајдерот ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па ке пробам со алкохол, немам толку јак ама ке пробам со тој што го имам. Во внатрешноста на звучникот нели нешто жолто, што е тоа, дали и на него треба да се стави алкохол ?
Уште нешто, после со каков лепак треба да го залепам звучникот или може со било каков ? Фала ви за одговорите.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
па ке пробам со алкохол, немам толку јак ама ке пробам со тој што го имам. Во внатрешноста на звучникот нели нешто жолто, што е тоа, дали и на него треба да се стави алкохол ?

Треба да ставиш разредувач измеѓу мембраната и спајдерот (обележан е на сликата кој е спајдерот, тоа ти што го викаш „жолтото“), значи на местото каде што се спојуваат ;), Таму се става разредувачот, а инаку, на тоа место само разредувач може да разреди/одлепи, не и алкохол, со алкохол најверојатно ништо нема да се случи :S. За местото измеѓу мембраната и шасијата на звучникот, може да одлепи и алкохол, зависи колку е добро залепен амортизерот со шасијата ;).

Уште нешто, после со каков лепак треба да го залепам звучникот или може со било каков ? Фала ви за одговорите.

По правило, треба со специјален лепак/лак да се излакира/залепи тоа место, но може и со обичен лак за паркет или за дрвена одграда (дрвенарија), само што ќе треба да го нанесуваш лакот кога е густ (неразреден, во продавнциве за лакови и бои имаат и неразредени безбојни лакови за дрво, значи треба да им се додаде разредувач за да се намали густината на лакот и да се добие повеќе лак, ти нема да треба да го правиш ова) и ќе почекаш да се стврдне, може да треба и неколку пати да нанесеш, два или три пати... зависи од густината на лакот ;). Мал дел од купечкиот лак ќе го разредиш и ќе ја поминеш новонамотаната намотка на звучникот со него ;) за да убаво се залепи намотката за хартиениот цилинар околу кој е намотана, инаку може да се случи да „шета“ намотката по хартијата и да „прди“ звучникот или многу лош звук да дава :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
фала ти за одговорот, јас сепак мислам дека подобро е да купам нов звучник, ај да е некој голем и моќен звучник па да пробувам да сменам калем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
фала ти за одговорот, јас сепак мислам дека подобро е да купам нов звучник, ај да е некој голем и моќен звучник па да пробувам да сменам калем.

Па тоа ти го зборував уште во старт ;D. Не се исплати за овој, ни е марка нешто (барем колку што успеав да видам), ниту е моќен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да така е, ама сега видов дека си бил во право :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
е заебана работа е премотување на звучници, само ако ти е за фрлање можесш да се испраксаж малце. Инаку може да се лепи и со неостик. само ако разбрав сакаш намоткаа да ја мениш за да се мени импендансата... ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да само намотка бидејки сега покажува 0 оми
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
не ти се исплаќа воопшто секако разредувачи лепаци лакој ќе те фатат 300 денари, а за 600-700 ќе надеш солиден... не с еисплача маката... едино ако сакаш да се испраксаш во таа насока..  ;)