Author Topic: мерки против спам  (Read 908 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мерки против спам
« Opened on 30.12.2010, Thursday, 05:33:17 »
Е вака, како што приметив може во една минута да се напишат 100 поста, да се отворат 100 теми да се направат повеќе јузери од иста ип да се влага со 100 јузери од ист компјутер. сега не дека може да се запре некој што пониетил да го преплаввуа форумов со глупости, ама за да му се отежни тоа мислам дека не е лошо да се одреди некое миннимално време помеѓу овие акци. Незнам зошто го прават некои тоа погоре, ама за жал на нетов све има, па и некој што ќе му сметат форумов без причина. За репутацијата незнак како оди, ама покрај тоа што треба да се има одреден број на постови и може само една репутација на еден член дневно, не би било на одмет да не се дозволува репутација на нови членови, односо да биде член 2-3 дена... Ова е само предлог, мислам дека ќе влијае позитивно на безбедноста на форумов.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: мерки против спам
« Reply #1 on 30.12.2010, Thursday, 07:26:49 »
засега добро ни оди со заштитата од мулти јузинк најкасно за 2 дена се препознава кој има мулти јузер, е сега офф тпоик мислењата, тоа нас може да се речи дека и не ни смета многу, но сепак настојуваме да го намалиме на што е можно помало ниво, но кој се занимава со спам премногу му се намалуваат шанските да може да добие вип простор
порано беше на одреден број добиваа автоматски вип, но сега добиваат по заслуга, така да кој сака вип прво треба да ја помине таа „контрола“ па ако бил добар член ќе добие ако не може да се обиде по одредено време пак
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: мерки против спам
« Reply #2 on 30.12.2010, Thursday, 09:11:35 »
Не ми беше муабетов за вип да се добие или не, него да го преплави некој форумов со теми постови... Инаку кому му е дојдено... си иамт луге без работа, психички пореметени па ете така си се лечат  :) Све има по интернетов :) Али ок само предлог дадов  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: мерки против спам
« Reply #3 on 30.12.2010, Thursday, 10:56:43 »
Инаку кому му е дојдено... си иамт луге без работа, психички пореметени па ете така си се лечат  :) Све има по интернетов :) Али ок само предлог дадов  :)
Да, во право си, тоа го имам осетено од такво лице но брзата интервенција на еден од администраторите спречи да има посериозни проблеми. За тоа лице поседуваме докази кои лесно би не довеле до него, доколку се одлучи кривично да го гониме.

По темата, на почетокот се регистрираа и спам ботови кои за среќа не беа активни па моравме да ги бришеме еден по еден. Сега тој проблем е решен бидејки нема да му е така лесно на спам ботот да се регистрира ако не знае да препознава слика :) па поради тоа до сега не сме имале проблеми си спам ботови.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: мерки против спам
« Reply #4 on 30.12.2010, Thursday, 12:42:37 »
По темата, на почетокот се регистрираа и спам ботови кои за среќа не беа активни па моравме да ги бришеме еден по еден. Сега тој проблем е решен бидејки нема да му е така лесно на спам ботот да се регистрира ако не знае да препознава слика :) па поради тоа до сега не сме имале проблеми си спам ботови.
Тууу ќути,за првпат кога се регистрирав на форумов,се изнамучив дур да погодам тоа еб*ниот саат :D,ај PM,ај АМ..ноќе дење те дали 16:00 па дали 04:00 хахах е тоа е супер заштита :D :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: мерки против спам
« Reply #5 on 30.12.2010, Thursday, 13:57:33 »
малечко слика и саат не е исто ::) :P ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: мерки против спам
« Reply #6 on 30.12.2010, Thursday, 14:26:08 »
малечко слика и саат не е исто ::) :P ;D
Па слика е и на сликата има саат ;D :P
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: мерки против спам
« Reply #7 on 01.01.2011, Saturday, 15:35:26 »
хахаха, така ли е??? не ми текнува, ја одамна се имав регистрирано...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: мерки против спам
« Reply #8 on 02.01.2011, Sunday, 18:41:58 »
хахаха, така ли е??? не ми текнува, ја одамна се имав регистрирано...

Да, порано немаше anti-bot контрола ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."