Author Topic: Проблем при отворање на gmail  (Read 695 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Проблем при отворање на gmail
« Opened on 25.12.2010, Saturday, 13:51:18 »
Луѓе незнам дали е до мене или кај сите е така ама мене последниве 2 недели ме мачи компјутерот
не можам ни мејл ни ништо да си прочитам
еве што ми вади кога сакам да одам на гугл
не е нешто страшно ама досадно е, цело време ми бара вакви работи


и еве што ми вади кога сакам да се логирам на gmail, односно ич не ми ни отвора gmail



преку прокси можам сегде да одама ама директно вака без прокси не можам :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најверојатно е проблемот до провајдерот, но just to be sure, направи clear private data на browser-от (cookies, cache...). И мене ми се има еднаш истото случено, и траеше некои недела дена, и после се се врати во нормала, не знам зошто, можеби заради caching (еднаш со Борче правевме муабет на темава)... кој знае ???.

Ако некој знае точно што е проблемот, нека пише, искрено и мене ме интересира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
неколку пати направив, и на мозилата и на IE така ми прави со никој не можам да се конектирам
гледав во system32 го барав тој фајлот hosts да не ми е од таму блокирана страната
ама го нема ни тој фајлот :(, проверив да не е „скриен“ ама не е нигде го нема
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
неколку пати направив, и на мозилата и на IE така ми прави со никој не можам да се конектирам
гледав во system32 го барав тој фајлот hosts да не ми е од таму блокирана страната
ама го нема ни тој фајлот :(, проверив да не е „скриен“ ама не е нигде го нема

Хммммм, а си пробал од друга машина дома да се логираш? Да се осигураш дека не е до машината (оперативниот систем)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од школо сум пробал и супер си е :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
од школо сум пробал и супер си е :(

Не не, поентата е да биде од истата конекција, од истиот ISP и истата линија ;). Значи ако немаш router, пробај на друга машина врзи го Ethernet кабелот и пробај од неа, ако од неа се логира, значи имаш некој проблем со оперативниот систем на таа машина ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ок ќе испробам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Devil - преинсталирај го ОС, ке немаш мака,провери и да не ти е конектиран *Аутоматицик абдејт * на Виндовсот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ајде секој месец го преинсталирам како ми тргнало :)
не ми е уклучен абдејтот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Јас кога сретнувам вакви проблеми постапувам вака.
Чистење со Advanced System Care
Детално чистење со Registry Cleaner (особено за пребарувачите)
Чистење со CCleaner
И за крај чистење со TuneUp 1-Click Maintaince.

Пробај со сево ова, а и host фајлот кој што го бараш мислам дека локацијата му е тука.

C:\WINDOWS\system32\drivers\etc
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
знам кај треба да се наоѓа хост фајлот, ама го нема :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Епа тогаш пробај со наведените програми, а посбено со Registry Cleaner и опцијата Clean Disks. Таму има да избереш да ги чисти пребарувачите детално.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблем при отворање на gmail
« Reply #12 on 25.12.2010, Saturday, 16:03:06 (Edited 25.12.2010, Saturday, 16:57:50) »
Ќе пробам сега го симнав ова Advanced System Care прво со ова ќе одам па со Тune UP
па со другиве две и ќе видиме што ќе бидни :)

Ништо, најверојатно ќе треба пак да преинсталирам :(
ама тоа нека помие еднаш нова година :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!