Author Topic: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM  (Read 49055 times)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Во Stess тестот имаш висока температура и Throtlng.
Нешто не е како што треба.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Мм , па ми беше страв колега во врска со напонот .. Напонот не го поткренав , го оставив на Auto а Fsb od 333 на 400 .. Така да мислам дека кога фреквенцијата е поткрената а напонот оставен на Auto т.е. непоткренат компјутер почнува да неработи стабилно .. А и од време на време ми крашуваше некои plug-ини  :( Ке пробам да го поткренам напонот малку од Аuto т.е. 1,264 na 1,300 бидејки гледам дека тоа е во зелената ( безбедна зона ) :) Или можам и малку повеќе ? :)

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Многу висока температура. Какво ладење користиш, stock? Второ, некој спомна погоре за рамот, не треба да се оверклокува за стабилна работа. Но, некако, FSB од 333 на 400 ми е многу, иако искрено, сум зарѓал малце на оваа тема. Кажи ми, имаш опција за кревање на множител на процесорот? Тоа е наједноставен начин за клокување. За волтажата, прогуглај, ќе ти даде резултати. Но претходно, дали ја откачи фреквенцијата на PCI-E од таа на FSB, и која фреквенцијата на меморијата?
И за крај, која матична ја користиш и дали имаш асално напојување?

Поздрав :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Напојувањето е 550W реална моќ , мислам дека нема опција за кревање на множителот ако мислиш на тоа 333x9 .. (на 9-ката) , Ова не ти го сватив .. (претходно, дали ја откачи фреквенцијата на PCI-E од таа на FSB, и која фреквенцијата на меморијата? ) А матичната е jaка - JW-P45D2-ULTRA  :) Stock ладење користи :)

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Напојувањето е 550W реална моќ , мислам дека нема опција за кревање на множителот ако мислиш на тоа 333x9 .. (на 9-ката) , Ова не ти го сватив .. (претходно, дали ја откачи фреквенцијата на PCI-E од таа на FSB, и која фреквенцијата на меморијата? ) А матичната е jaка - JW-P45D2-ULTRA  :) Stock ладење користи :)
Значи за почеток, не кревај толку многу FSB, оди чекор по чекор. Инаку, во Advanced - CPU Configuration: CPU ratio control стави го на manual и види дали можеш да кренеш множител.
Исклучи C1E support и SpeedStep, а и Spread spectrum ако го имаш во истото мени.
После, во тоа Woot менито што тие, PCIE control ако ти е на ауто, мора вредноста да ти биде на 100, ако не е на 100 вредноста, мануелно врати го на таа вредност. Вредноста може да се покачи поради зголемување на брзината на FSB.
Фреквенцијата на рамот доколку се покачи додека е изберено Auto, тогаш врати ја мануелно на стандардната фреквенција.

За волтажата ти кажав, ќе прогуглаш и ќе одиш чекор по чекор со процесорот. :) Само повторно ќе кажам, најпрво види дали можеш да го зголемиш CPU ratio односно множителот.

Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А јас да додадам дека со стандардното 550W напојување ( кое реално е некаде околу 350W!!-а ти треба барем 720W) и без додатно ладење (стандарден кулер и ладилник) не покушавај  да оверклокуваш.Најди упарени РАМ-ови,специјално погодни за оверклок,подоа водено ладење ,ладилници на мос-фетовите на матичната,како и подобро ладење за чипсетот....

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
А јас да додадам дека со стандардното 550W напојување ( кое реално е некаде околу 350W!!-а ти треба барем 720W) и без додатно ладење (стандарден кулер и ладилник) не покушавај  да оверклокуваш.Најди упарени РАМ-ови,специјално погодни за оверклок,подоа водено ладење ,ладилници на мос-фетовите на матичната,како и подобро ладење за чипсетот....
Ѕирни му ја матичната, мислам дека е океј во поглед на нејзиното ладење. Но во поглед на процесорот, да секако дека е пожелно подобар ладилник, но не е и неопходен за мал оверклок.

Сепак, овде скокот од .5 GHz најверојатно нема да може да го направи со обично ладење.

За напојувањето, доколку е вистина 550W real power.. ондак не е проблем. Што марка е ако може да знам?

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Напојувањето е 550W реална моќ , мислам дека нема опција за кревање на множителот ако мислиш на тоа 333x9 .. (на 9-ката) , Ова не ти го сватив .. (претходно, дали ја откачи фреквенцијата на PCI-E од таа на FSB, и која фреквенцијата на меморијата? ) А матичната е jaка - JW-P45D2-ULTRA  :) Stock ладење користи :)
Како што кажа батка со сток кулерот не правеш ништо, исто така ке на ризик си доколку немаш доплнителни кулери во куќиштето.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Reply #98 on 29.01.2013, Tuesday, 02:10:04 (Edited 29.01.2013, Tuesday, 02:54:04) »
Множителот е максимум 9 :) Taка да неможе повеќе ..  :) Овој клок како ви се чини ? :)





Еве и стрест тест :)



При поголемо оптеретување (игри+интернет) температурата доаѓа и до 80 степени .. Дали со овој супер кулер при максимално оптеретување би можел ја спуштам температурата до 50 степени ? :)

Code: [Select]
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=20488&id=49&l=3&q=&SupplierArticleID=0530672&Action=

Едит. Однапред се извинувам до администраторите и модераторите ако некој линк не е добро кодиран или слично .. Го копирав линкот за форуми .. Па ако не е тој .. Незнам кој може да биде ..  :o  :)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Сеуште имаш висока температура.
Гледај максимум да ти е до 80 (преку сила)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Дап, многу е висока. Ај направи еден тест без оверклок, да видиме како ќе се движи температурата.. да не ти е изместен кулерот и слично, затоа што овде во секој случај имаш висока температура.

Инаку, дали го направи тоа со меморијата и PCIE?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако го изгориш имам Е8400 ,нови  8)

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Како прво ти оверклокуваш со сток кулер од 200 ден . Не за бадијала има кулери и ладнаци од 4000-5000 ден . како второ немаш никакво искуство со оверклок и ако го изгореш процесорот паѓаш зијан најмалце 2000 ден. И трето ете батка имал нови е8400 :D