Author Topic: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM  (Read 49741 times)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
@pance24 може да ти дадам тест и да видиш дали ќе го издржи celeron-от ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Reply #76 on 15.04.2012, Sunday, 12:45:11 (Edited 15.04.2012, Sunday, 13:03:18) »
Што доказ е ова 3.2GHz :D. Моето мислење што си го цитирал се однесуваше за Celeron клокнат на 8GHz ;D.

Е па тогај нема теоретски шанси целеронот да издрже до 8Гхз. Максимално до кај 4-5 ГХз Кај мене беше на 4.2 Гхз ама нестабилен. Напомена до останатите од форумов. Не ме имитирајте мене со оверклокувањето бидеќи имам резерва процесор и добра матична плоча со пасивно ладење :D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
џабе е слаб си, кај мене е оверклокуван целеронот на 3.5гхз и нема мука, преди ко маче ќе ставам утре ќе видите
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
најслаби сте целеронот мој без оверклок е 3.2 :)
а камоли да го клоковам :)

се зафркавам, треба да внимавате на температурата на чипсетот и на рам меморијата пошто и тие можат да настрадаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
мојот процесор е Dual-Core CPU E5300 @ 2.60GHz .. шо велите до колку би можело да се оверклокова?
Инаку температурата на процесорот негде се движи околу 35 степен. и да напоменам дека има кулер има само на процесоро и напојувањето, ако то нешто значи  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Reply #80 on 15.04.2012, Sunday, 22:59:52 (Edited 16.04.2012, Monday, 00:23:52) »
Заре,ги слушам и читам овие твои колеги по оверклок и пак ке речам: седете си мадро,оти овие работи скапо коштаат .Една грешка и отидоа 100 ЕУ. Ти треба поголемо ( и многу поскапo!!) ладење и доообро напојување ,не од 750 ден,ами барем од 50 ЕУ.Затоа ,терајте си работа и не чачкајте.....м у п.... ;D ;D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Reply #81 on 26.01.2013, Saturday, 01:33:52 (Edited 26.01.2013, Saturday, 07:57:57) »
Здраво колеги , јас ја имам следнава конфигурација , знам ке ме убедувате немој ова она ама ве молам кажете дали може т.е. само оверклок на процесорот од 3.00 на 3.5 GhZ ? :) Интересно ми е , сакам да пробам бидејќи никогаш не сум пробал ..  ;D  :D Значи без поголеми зафати , поточно ако може само на процесорот од Core 2 Duo 3.00 GhZ на 3.50 GhZ :) Некој да ми ја опише целата постапка за овој минимум , каде се влегува поточно во биосот бидејќи еднаш влегов и неможев да најдам  :-\ И негрижете се , ако излезе некој проблем го прифаќам на своја глава .. Мада не би требало .. Поздрав :)

Еве фотки од хардверот и софтверот :)















Поздрав колеги и се надевам дека маката со прикачувањево на фоткиве небеше за џабе .. :D ;D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Толку време си на форум и не се научи да постираш слики :D.

Сликите не се кодираат, туку линкот се поставува помеѓу тагот

Code: [Select]
[img][/img]

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Поздрав колеги и се надевам дека маката со прикачувањево на фоткиве небеше за џабе .. :D ;D

Маката?!?!?! Последен пат ти ги средувам post-овите со слики. Нареден пат, ги бришам post-овите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Reply #84 on 26.01.2013, Saturday, 22:20:09 (Edited 27.01.2013, Sunday, 13:13:17) »
Добро де Гига , ама се налути .. ако сум пуштен цел ден на форумот , не го пратам прикачувањето на слики како иде ..  :-[ Не сум како некои членови кои само прикачуваат огласи или продаваат нешто така да не сум влезен во таа работа ..  :-\ Еднаш годишно ке прикачам некоја слика и одма се лутите   :-[   Дај кажете некој збор ако сакате за моето прашање ..    :)

Едит  ;D

Еве успеав да направам еден оверклок , мислам дека е добар :) Еве една слика , мислам дека сега добро ја прикачив и зачував  :) Па кажете некое мислење за да изменам нешто во подобра смисла , дали е во прашање FSB-то или напонот на  јадрото на процесорот :)



Еве и стрес тест :)


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на линковите од сликите избриши ги тие / што се на крај од линковите зашто не се гледаат сликите...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ете колега , средено е се и сепак никој некажа ништо во врска со ова .. :(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Даниел,очигледно веке оверклокувањето на никого не му е интересно.Гледам и кај мене порано идеа многу луѓе и прашуваа или ги носеа машините да ги оверклокуваме,ама веке година -две интересот е спласнат бидејки цените паднаа и за малку пари се добива солиден процесор.Видоа лугето дека не е се во брзината на процесорот,туку и други работи се пресудни за да имаш добар РС.Немој да очекуваш некој да се јави и силно да те испофали.Ако ова ти прави задололство тебе,во ред е,терај си.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Џабе , кога се налути Гига - стручњакот за компјутери ... А баш сакав да го слушнам неговото конкретно мислење  :(  :-\

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Џабе , кога се налути Гига - стручњакот за компјутери ... А баш сакав да го слушнам неговото конкретно мислење  :(  :-\
Ти си му го кренал само фсб на процесорот, Но за да работе стабилно треба да оверклокуваш и рам, и напонот да му го кренеш малце. Ама не знам дали има таква опција кај тебе на плочата во биос.