Author Topic: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM  (Read 49053 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Opened on 15.12.2010, Wednesday, 15:27:02 (Edited 13.01.2011, Thursday, 16:11:45) »
Тука можете да правите муабет за clock-ање на процесори и матични плочи, но да напоменам:

Админстрацијата на форумот не е одговорна ако вашиот компјутер се оштети поради советите кои ќе бидат post-ирани како адекватно решение за оverclock-ување на вашиот CPU и/или вашата матичната плоча/RAM меморија. Ова не е егзактна наука и никој не може да ги предвиди несаканите ефекти од overclock-увањето на компјутерот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Oк,јас како тест јузер,направив да „речеме“ overclock на процесорот,ама компјутеров уште толку се поеб* хах ;D.Отидов таму во BIOS-от и најдов каде е за overclock.Стандарно за overclock беше 133MHz,ама ова кај мене,незнам кај другите можеби е различно.Прво му направив ресет на биосот и ок,почекав некоја минута и го уклучив PC-то е сега од кога го ресетирав,кај тоа overclock фрекфренцијата беше 100МHz,и ја „мајстор“ ја шибнав на 200MHz,друго ништо не overclock-ував се си оставив како што беше освен тоа за процесорот.Ок го рестартирав PC-то и ептен брзо се пушта одма и тоа,и стигна кај тоа како welcome screen и ништо си седи таму,не мрда хах ;D.И земав пак му мавнав рестарт и го вратив на 133МHz и компјутерот успешно си се врати по старо :D.Стварно ако не се разбирате поарно не чачкајте,ја имав среќа(ваљда)што не ми се скува процесорот хах ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе оверклок не е само пушти биос и мењај бројките таму, треба да се има и подобро ладење, асална матична, да не ти се стопи и треба да се има skills за такво нешто, не е се толку просто....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
луѓе оверклок не е само пушти биос и мењај бројките таму, треба да се има и подобро ладење, асална матична, да не ти се стопи и треба да се има skills за такво нешто, не е се толку просто....

Ми ги зема зборовите од устa ;D. На оваа тема луѓе имаат дробено ехеееееееееее... ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
И да напоменам дека overclock го скратува работниот век на компонентите, па затоа ако се решите да правите overclock на некоја компонета (процесор, графичка, ...) добро размислете  ;).

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
луѓе оверклок не е само пушти биос и мењај бројките таму, треба да се има и подобро ладење, асална матична, да не ти се стопи и треба да се има skills за такво нешто, не е се толку просто....
Реков јас дека треба тоа COOLING system-от да ти е составен со течен азот хах :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
А кога веќе навлеговме во оваа тема еве една книга (на англиски) и во неа е до детаљ објаснето за overclock, бидејќи гледам дека има доста заентирисирани за експериментирање, али пак да напоменам бидете многу внимателни во оваа работа за да не има после (тато/мамо дај пари да купам нов процесор/графичка оти ми рикна стариот/та  ;D;).

Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/21073127/a26e8fe/OC.PC.rar.html

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Reply #7 on 15.12.2010, Wednesday, 19:20:35 (Edited 18.12.2010, Saturday, 21:29:13) »
Ај вие по искусните со оверклок кажете што се придобивките?...Подобри перформанси,по брзо уклучување/стартување што?

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
@shadow повеќе ке трае оверклокуван процесор со добро ладење одколку не оверклокуван процесор со лошо ладење, тоа што го скратува векот на траење е топлината, ако се држи ладен продесорот ке трае и тоа како, а ако се тера со тоа ладилникот што ти го дале кога си го купил тогаш ке ти рикне...

@Malecko да, тоа се придобивките што ке ги добиеш со оверклок, поголеми перформанси....

и користи firewall при сексот со компјутерот :D да не почнат мали процесорчиња да ти трчаат низ соба :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Reply #9 on 15.12.2010, Wednesday, 19:32:38 (Edited 15.12.2010, Wednesday, 19:48:23) »
@Malecko да, тоа се придобивките што ке ги добиеш со оверклок, поголеми перформанси....

и користи firewall при сексот со компјутерот :D да не почнат мали процесорчиња да ти трчаат низ соба :D
Firewall тоа обавезно,случајно и ја да не се скувам.И нај битното треба да користам паста за процесори,за подобро ладење ахахахаххаха ;D :D :D :D.После сите ќе ве частам процесори! ;D ;D ;D

Споено мислење: [time]15 Декември 2010, 20:39:26[/time]
А чек,тоа како иде клокувањето?Како пресметувате,глеам има тоа фрекфренција од 100-600МХз(кај мене),има некои ПЦИ 90,100,110 некои такви сра*а,па напони за колку да се зголемат...Има некоја како „формула“ за пресметување?А да ви пишам јас тоа што компоненти има машинава,ќе знае некој да ми објасни колку каде да ставам,тоа бројките :D?Ги прифаќам последиците ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM
« Reply #10 on 15.12.2010, Wednesday, 19:47:20 (Edited 15.12.2010, Wednesday, 19:49:51) »
@Malecko да, тоа се придобивките што ке ги добиеш со оверклок, поголеми перформанси....

и користи firewall при сексот со компјутерот :D да не почнат мали процесорчиња да ти трчаат низ соба :D
Firewall тоа обавезно,случајно и ја да не се скувам.И нај битното треба да користам паста за процесори,за подобро ладење ахахахаххаха ;D :D :D :D.После сите ќе ве частам процесори! ;D ;D ;D

Последица на ова е малку поголема потрошувачка на струја (читај многу поголема ;D), греење на компоненти, купување на подобро ладење, термопроводна паста (Arctic Silver се смета за една од најдобрите) и (ова е скоро неизбежно) подобро напојување (инаку нема да може напојувањето да го даде потребниот работен напон за поголема стабилност на процеосорот).

Споено мислење: 15.12.2010, Wednesday, 19:49:51
А чек,тоа како иде клокувањето?Како пресметувате,глеам има тоа фрекфренција од 100-600МХз(кај мене),има некои ПЦИ 90,100,110 некои такви сра*а,па напони за колку да се зголемат...Има некоја како „формула“ за пресметување?А да ви пишам јас тоа што компоненти има машинава,ќе знае некој да ми објасни колку каде да ставам,тоа бројките :D?Ги прифаќам последиците ;) ;D

Ова е цела наука, луѓе се бафтаат со вакви работи со години, нема некоја егзактна формула за вакви работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Моево напојување,за ПЦ-то е 500 вати,ваљда доволно е...Нема проблем за тоа пастата хах ;D.Те бре луѓе дај вие мааалце повеќе што знаете за клокување,дај кажете хах :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Моево напојување,за ПЦ-то е 500 вати,ваљда доволно е...Нема проблем за тоа пастата хах ;D.Те бре луѓе дај вие мааалце повеќе што знаете за клокување,дај кажете хах :D

Прочитај ја книгата, па ќе знаеш повеќе ;). На оваа тема можеш цели ептиафи да пишуваш и пак малку да е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе МАлецко,сум видел и хакери и оверклокери,ама пак го носеле компјутерот на сервис! ;DПрва работа: спреми се да уништиш комп-два ,пред нешто да научиш! >:( За вакви работи коментар важи само со црни слова како на почетокот! Извинете- ама не се пишува за нешто што не го гледаш пред себе.За оврклокување е битна и серијата и произведувачот на РАМ-от, дали е 1,2 или ДДР 3,која серија е процесорот,каква графика,матична и кој чип сет е на матичната ,кој биос,кој и какви магистрали користи...... Многу прашања,ама малку директни одговори.Тука нема шема,со страв секогаш оверклокувам ,постепено,чекор по чекор... ама секогаш постои шанса да утнеш!   ;D

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
мојот стар компјутер е оверклокуван,од 1.8Ghz на 2.0Ghz е сеа мислам дека и волтажата треба да се зголеми,скоро 3 години тера без никаков проблем и да побрз е малце  ::)