Author Topic: Prosto zgolemuvanje na naponot 220v koga e slab  (Read 820 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Prosto zgolemuvanje na naponot 220v koga e slab
« Opened on 10.12.2010, Friday, 23:11:52 (Edited 10.12.2010, Friday, 23:41:50) »
 se zimat 2 trafa  edniot TR2 so 220primar i bilokoj sekundar i vtoriot TR1 primar 220 i 12do 24volti sekundar se priklucuva primarot 220od TR2 so sekundarot TR1 so 12-24 vo serija a na kraistata se dobiva 220+12=232 ili 220+24=244i megu 1i 4 se priklucuva letkumot ili nesto drugo  sekundarot od TR2 i pprimarot od TR1 ostanuvaat neprikluceni, se izvinuvam crtezot ne e najdobar, se nadevam deka se razbira sto saka da se kaze
postavkata se priklucuva megu 1 i 2 na mrezata od 220volti a povisokiot napon se dobiva megu 1 i  4
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Prosto zgolemuvanje na naponot 220v koga e slab
« Reply #1 on 11.12.2010, Saturday, 02:26:04 »
пред 10 минути ја завршив плочката за коректорот на напон од гоце, и он работи на сличен начин ама само со едно трафо, јас минатата зима правев нешто слично на ова...



и доста добро си ја вршеше работата, ама проблемот беше што требаше кога напонот е заникаде да трчам да барам трансформатор, а и после тоа ке го заборавев уклучен иако напонот е добар...па затоа си направив коректор....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Prosto zgolemuvanje na naponot 220v koga e slab
« Reply #2 on 11.12.2010, Saturday, 16:37:48 »
И јас се сложувам со Bojan, најдобро е коректор на напон или некој поскап UPS да се купи (оние што се од 100 евра па нагоре), тие во себе имаат и коректор на напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Prosto zgolemuvanje na naponot 220v koga e slab
« Reply #3 on 11.12.2010, Saturday, 23:57:42 (Edited 12.12.2010, Sunday, 00:23:57) »
so eden tafo  se koristi samo primarot, megu 1 i  2  na 220v megu 1 i  3 -priklucokot na 240 volti se dobiva povisok napon sto ni treba
       
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па кога ке видиш македониа ова ти е слична работа на коректор, само треба ти да ги поврзуваш секундарите, додека коректор тоа автоматски го прави...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Сакав да прашам, ако коректорот сакаме да го користиме за греалка на пример, трафото треба да е околу 2KW?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за греалка не ти треба коректор, што е греалка...жица една и толку...не ти треба коректор за нејзе, а и ако сакаш да правиш, да толкав трансформатор ке ти треба...или 2,5KW за резерва :D јас мојот го правев со 60W трафо за 50W потрошувач....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да нема потреба, само за пример зедов, за поголем потрошувач иначе фала за одговорот  :)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
па кога ке видиш македониа ова ти е слична работа на коректор, само треба ти да ги поврзуваш секундарите, додека коректор тоа автоматски го прави...
da go pravi ama e so poveke delovi sto moze da pregorat tuka samo eden prevklopnik ti treba i malku racna rabota i taka letkumot ne raboti sam
Z33MK