Author Topic: Колку форумџии имаат направено детекторски приемници?  (Read 1530 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Искрено јас првиот радио приемник го направив со конверзија на Sony Walkman, имено наместо магнетната глава ставив... детекторски приемник! И добив феноменални резултати и тоа само со феритна антена (без надворешна антена) и минијатурен променлив кондензатор (се разбира и германиумска диода АА :) )
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
јас имам наперавено сличен експеримент, на местото на главата ставив антена.... абе мислиш секој мобилен се слушаше :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Каков мобилен во 1992ра :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Колку форумџии имаат направено детекторски приемници?
« Reply #18 on 01.12.2010, Wednesday, 15:21:21 (Edited 01.12.2010, Wednesday, 16:03:00) »
porano imase priemnici vo vid na kaseta ke se stavese i kasetofonot stanuvase radio priemnik imamnekade nekoja takva kaseta ako ja najdam ke ja slikam

Споено мислење: [time]01 Декември 2010, 15:28:04[/time]
prviot mobilen vo Svedska 1956, ARP Finska  -150 mhz mobil za kola 1971-2000,NMT -450 mhz 1981,GSM vo Svedska od 1991 a na satelitski telefon e priklucena od 28 juni 1965.
taka mozno e DX da slusal
Z33MK