Author Topic: Каков инструмент користите ?  (Read 102924 times)

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Платив на  Vici VC99 3 6/7.   ;D
Искрено во моментов имам 30-40 батерии АА на полнење (дел се неупотребени- нови). Имам околу 20 ААА батерии , но 9v ниедна.
Vici VC99 3 6/7 ќе биде мој прв мултимер. Го одбрав, за да се учам со него да работам. Досега не сум користел ниеден.
Искрено , ништо од опцииите не разбирам. Тоа ми е причина зашто нема смисла да купивам нешто Про.
Искрено сум ви благодарам на одговорите и информациите во темава .  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако се Ni-Cd или слични, нема да ти завршат работа. Ni-Cd батериите се најголемата превара на пазарот ::). Сите уреди се дизајнирани да работат на 1.5, 3, 4.5, 6V, итн., а Ni-Cd даваат максимум 1.2V ::) (1.27, 1.28 кога се сосема полни). Одамна се откажав од батерии на полнење, освен ако не се Li-Ion. Се останато е млатење празна слама.

Купи си класични батерии, не на полнење... инаку, ќе го плукаш унимерот зошто ти ги цица батериите за неколку часа, а всушност, не е он виновен.

Нека ти стигне, па ќе правиме муабет понатаму околу опциите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #272 on 06.03.2020, Friday, 23:53:57 (Edited 07.03.2020, Saturday, 14:30:54) »
Имам само 2 батерии од Ni-Cd.
Дел се филипс, другиве не ги знам сто се. Ги користев за глувчиња , саати, светла за точак , ...
Гледам дека дел од апаративе (Мултимери и др опрема) за работа користат 9V батерии , па разгледувам 9V батерии.
Инаку сега ставив во кошничка две 9v со полнач. Ме интересираше што е како е :

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/32902854718.html


Добро, ќе ја откажам нарачката, засега.
 :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислев на батериите што се од 1.5V (као демек), на нив мислев. Hi-Mh, Ni-Cd и сличните не даваат на излез 1.5V, даваат 1.2, 1.3V. И практично, скоро секогаш се полупразни, барем според уредите... бидејќи сите уреди се дизајнирани да работат со батерии од 1.5V. Овие што се 9V би требало да имаат уште некоја келија плус во нив за да може да постигнат навистина 9V. Така да, ОК е да ги користиш овие за напојување на мултиметри.

Но, за Vici-то, овие 9V-ни батерии нема да ти бркаат работа. Vici-то работи на 2 x 1.5V.

Моето искуство покажува дека сепак овие батерии на полнење брзо се празнат и дека не им е капацитетот онолкав колкав што е деклариран. Плус, векот на траење им е прилично краток. Практично тераат до кај 20, 30 полнења, толку... потоа, капацитетот им е толку опаднат, што не е исплатливо да ги користиш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас мислам дека зависи од какви батерии се каористат и каков е мултиметарот. На Fluke 187  имам ставено 4×1.2V 1300mah Duracell  rechargeable,  батериите се сеуште со фабричкото полнење, јас не сум ги полнел. На  MetraHit 22s имам 2 Duracell Industrial 1.5V  алкални батерии. И на двата инстррументи батериите се ставени пред повеќе од 3 години и сеуште работат одлично.
На Uni-T ut60h сум пробал секакви батерии во последните 2 години, ниедни немаат издржано повеќе од два три месеци.
Најлош корисник на батерии кој го имам е Velleman мултиметар, ставив  Philips нова батерија одма го покажа симболот за празна батерија. Ако не го користам ја троши батеријата за 1 месец, ако го користам дневно, за максимум една недела.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Кога почнав да користам батерии на полнење, едно време џиткав глувци за компјутер, мислев дека се расипани .
Потоа на џоестици кога ставав батерии на полнење , прв пат си помислив дека сум купил расипан џоестик. Потоа еднаш сменив батерии на полнење на втотиот џоестик , едниот џоестик работеше делумно точно, па си мислев дека Андроид ОС му е проблем да функционира со сите опции, пак сменив батерии на полнење, па си работеше се во ред. Од тогаш не фрлам техника. (преживеаа џоестиците, .... ;D ;D )
Потоа ми се случи еднаш на тастатура од Логитеч да ги извадам батерииите да пробам друг уред на ТВ,  додека ги приклучував утредите на ТВ ставив други батерии на Логитеч тастатуира (кои ги имав првпат наполнето). Тогаш тастатурата не работеше (работеше 30секунди), ги префлив батериите на друг уред, си работеше другиот уредот.
И за крај, со батерииве на полнење си терам на уреди на кои функционираат. Со едно понење на некои уреди терам од 2,3 месеци до 1 година).
Па кога би направил резиме, дали ми се исплати, ќе напишам ми се исплати. Затоа што ги користам на поголен број уреид и имам избор на кој ќе може да функционира.
Ако правиме споредба: да купам батерии за еден уред и потоа уредот да не функционира , па да немаш за што да ги користиш батериите на полнење, тогаш не се исплати. Веројатно кога некоја батерија ќе ја искористам до крај (ќе почнам со црти од маракер/фломастер да ги обележувам), па ќе знам колку пати сум ја полнел, па да потврдам дали според декларавијата можер да се полни 20 или 1000 пати.  :)
И точно е дека некои уреди трошат побрзо батерии на полнење од другите ( ...да се насмееме: некои брендови на глуфци, порано ги фрлав од други...).   ;D ;D ;D   (... ех на ефтини работи, не пробувам да размислувам ... )
Поздрав од мене.
Имајте убав ден.   :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај вака размисли. Во маркети, на акции, имам начекувано 10 или 12 алкални батерии (не се некои brand name, ама алкални се) по 100, 110, 120 денари за AA или AAA батерии. Така да, и јас пресметка направив и видов дека... не, не ми се исплати ако купувам само на акции... а само на акции почнав да купувам и онака.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Fender stratocaster xD

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #278 on 25.04.2020, Saturday, 04:20:53 (Edited 25.04.2020, Saturday, 11:54:03) »
Еве го мојот прв мултиметар.
Стигна за 20 дена , на 27 март. Цел месец ми беше е под карантин ( се шегувам , ... , немав слободно време до денес да го чепкам)
 ;D ;D ;D



Ова е единствениот инструмент на кој премногу му се радував, а не знам ни една опција да користам.
 ;D ;D ;D ;D
Додуша имам амбиција неколку основни работи да ги научам и само за основни функции да го користам. :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со среќа да си го користиш ;). Мислам дека добар избор направи ;).

Не е комплициран, ќе видиш, се е auto кај овој :P :D. Не мора ни да мериш, сам се ти кажува, шо е расипано, каде ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."