Author Topic: PCIe X1 Slot  (Read 987 times)

Offline NenoTech

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
  • Gender: Male
  • Neno
PCIe X1 Slot
« Opened on 10.11.2010, Wednesday, 00:59:09 (Edited 08.09.2019, Sunday, 07:34:27) »
Здраво

Користам IBM Thinkcentre M52 десктоп компјутер кој е прилично добар. Единствена мана е што нема графичка картица т.е. користи интегрирана. Внатре најдов еден чуден слот на кој пишува PCIe X1 и се прашував дали може на него да се стави одредена графичка картица. На интернет најдов некои податоци но сеуште не ми е јасно. Еве ја и сликата од слотот и што пишува на него. Дали некој може да ми каже дали поддржува графичка картица или не.  ???


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #1 on 10.11.2010, Wednesday, 12:10:18 »
Не, на таков слот не може да стави графичка картица (освен можеби некој „лев“ модел), инаку скоро сите графички картици што се произведуваат во денешно време бараат PCIExpress 16X слот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline NenoTech

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
  • Gender: Male
  • Neno
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #2 on 10.11.2010, Wednesday, 13:36:04 »
Не, на таков слот не може да стави графичка картица (освен можеби некој „лев“ модел), инаку скоро сите графички картици што се произведуваат во денешно време бараат PCIExpress 16X слот.

Мене ми е потребно само поради видео репородукција или да можам да приклучам 2 монитори на неа не ми е потребна за игрици и тие работи ... потребно ми е само да можам да приклучам 2 монитори на неа затоа што имам продуцентско студио и неопходен ми е уште еден монитор ... На интернет побарав таква информација и велат дека е изводливо

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #3 on 10.11.2010, Wednesday, 13:49:11 »
Да, можеш да приклучиш графичка на тој слот, но кај ке ја најдеш? Може и графичка од 16х слот да се прилагоди за тој слот со еден интерфејс, кој најверојатно ке треба да биде со CPLD. кој ке ти го направи тој интерфејс. А каде па ке најдеш драјвери за тој интерфејс, кој ке ги направи па тие. Сето ова е апсолутно поскапо од еден најдобар PC што може да се најде на пазарот кај нас. Ако стварно ти е потребен втор монитор, почни да размислуваш за ново РС.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #4 on 10.11.2010, Wednesday, 14:04:50 »
Имам графицка карта 32mb за на PCI слот со два излези еден аналоген и еден дигитален ке ти ја дадам ако ти заврши работа

Offline NenoTech

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
  • Gender: Male
  • Neno
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #5 on 10.11.2010, Wednesday, 14:08:32 »
Да, можеш да приклучиш графичка на тој слот, но кај ке ја најдеш? Може и графичка од 16х слот да се прилагоди за тој слот со еден интерфејс, кој најверојатно ке треба да биде со CPLD. кој ке ти го направи тој интерфејс. А каде па ке најдеш драјвери за тој интерфејс, кој ке ги направи па тие. Сето ова е апсолутно поскапо од еден најдобар PC што може да се најде на пазарот кај нас. Ако стварно ти е потребен втор монитор, почни да размислуваш за ново РС.

Ахам ... Океј сепак фала на помошта ... инаку имам друг PC што користи х16 али сакам и овој да го направам ... али сепак овој останува за домашна употреба :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #6 on 10.11.2010, Wednesday, 15:45:25 »
Еве и ја с да кажам нешто: тој слот има друга намена,немам време да објаснувам.Најди сервисна документација или мануал од плочата и ке разбереш.На видео картивата двата излез тешко можеш истовремено да ги користиш - или едниот или другиот! Има додуше плочки со таква можност ама со цена не под 200ЕУ!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #7 on 10.11.2010, Wednesday, 16:03:09 »
На една матична имам приклучено 4 графички со по 2 излези и си работа сите излези наеднаш не еден по еден со најобични графички и плочата не беше нисто посебно MSI само имаше 4 слота за графички имам и поврзано на една постара плоча со еден слот за графичка PCI expres и на другите слотови PCI уште три графички и работеа сите 8 монитори бес проблем

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #8 on 10.11.2010, Wednesday, 16:13:25 »
Koja e таа МСИ плоча? Мислам дај ми модел????!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #9 on 10.11.2010, Wednesday, 16:17:55 »
Не ми текнува во моментов кој модел тоа го правев пред 2 години ако ја најдам документацијата за проектот ке пишам кој модел е плочата

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #10 on 10.11.2010, Wednesday, 16:19:31 »
Јас сум дилер на МСИ и такво нешто немам сретнато,се разбира оставам можност такво нешто да не налетало кај мене!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #11 on 10.11.2010, Wednesday, 16:21:58 »
Сите тие слотови PCI, PCIe x16, PCIe x8, PCIe x1, се врзани генерално преку стриминг процесори на north bridge, а до сите има пристап VIC и можат да се линкуваат помегу себе. Сите графички околини користат драјвери за пристап до RAM меморијата на графичката карта. Ако се направат драјвери кои ке работат со прелинкувани магистрали, нема да има проблем да се достават сите податоци. Така само ке с епојават податоците на тој слот што го имаш (или на друг слот ако сакаме). Е сега ке треба некој да ги земе тие податоци и да и ги даде на графичката во нејзиниот формат. Бидејки сега за сега уште графичките стриминг контролери и хардверскиот DMA не подржуваат мултиплекс, ке мора да се направи интерфејс кој ке ги среди податоците пред да и ги прати на графичката. Тој мора да биде енормно брз, па ке мора да се прави во најмала рака со CPLD или FPGA. Изработката на софтверот за интерфејсот и драјверите се приказна сама за себе, и јас со моето скромно знаење ке треба да работам на нив 8-12 месеци. Ако се најде графичка со таков слот, таа ке си ги прима податоците во формат кој е дефиниран во драјверот што доаѓа со нејзе (многу евтино и едноставно). Не дека неможе да се направи, но колку е исплатливо. Инаку имам правено конвертор од PCI на PCIe x16 за карта за видео процесирање, но сите функции за интерфејсот кој беше со XILINX Spartan II, веке ги имав, и не беше едноставно да се склопат за да работат (инаку тоа е FPGA кој се програмира во VHDL за оние што не разбираат за што зборам). Најдобрата варијанта веке ти ја кажав, и гледам дека ја прифати, ова беше само за да се појасни работата како функционираат компјутерските системи.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #12 on 10.11.2010, Wednesday, 16:26:51 »
Да појаснам : ПСИ експрес слотот при работа ги исклучува и он борд и другите  графички кои би се приклучиле на плочата.Може би постои некое софтверско,ама хардверско решение нема.Постои можност со други(скапи) решенија да се реши проблемот,дури има и уред ,нешто како раздвојна кутија до 9 монитори да поврзеш на една видео карта,ама ова решение што го нудиш не ми е познато.

Offline NenoTech

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
  • Gender: Male
  • Neno
Одг: PCIe X1 Slot
« Reply #13 on 10.11.2010, Wednesday, 16:28:41 »
Сите тие слотови PCI, PCIe x16, PCIe x8, PCIe x1, се врзани генерално преку стриминг процесори на north bridge, а до сите има пристап VIC и можат да се линкуваат помегу себе. Сите графички околини користат драјвери за пристап до RAM меморијата на графичката карта. Ако се направат драјвери кои ке работат со прелинкувани магистрали, нема да има проблем да се достават сите податоци. Така само ке с епојават податоците на тој слот што го имаш (или на друг слот ако сакаме). Е сега ке треба некој да ги земе тие податоци и да и ги даде на графичката во нејзиниот формат. Бидејки сега за сега уште графичките стриминг контролери и хардверскиот DMA не подржуваат мултиплекс, ке мора да се направи интерфејс кој ке ги среди податоците пред да и ги прати на графичката. Тој мора да биде енормно брз, па ке мора да се прави во најмала рака со CPLD или FPGA. Изработката на софтверот за интерфејсот и драјверите се приказна сама за себе, и јас со моето скромно знаење ке треба да работам на нив 8-12 месеци. Ако се најде графичка со таков слот, таа ке си ги прима податоците во формат кој е дефиниран во драјверот што доаѓа со нејзе (многу евтино и едноставно). Не дека неможе да се направи, но колку е исплатливо. Инаку имам правено конвертор од PCI на PCIe x16 за карта за видео процесирање, но сите функции за интерфејсот кој беше со XILINX Spartan II, веке ги имав, и не беше едноставно да се склопат за да работат (инаку тоа е FPGA кој се програмира во VHDL за оние што не разбираат за што зборам). Најдобрата варијанта веке ти ја кажав, и гледам дека ја прифати, ова беше само за да се појасни работата како функционираат компјутерските системи.

Гледам дека си доста обучен за овие работи ... :D ... така да нема многу многу да експериментирам зошто се надевам дека е губење време и пари ... :D фала deophorant ;)