Author Topic: Репетитор за PMR токи воки  (Read 866 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Репетитор за PMR токи воки
« Opened on 07.11.2010, Sunday, 22:41:21 »
За поголем домет на токивоките обично е доволна надворешна антена. Во случаи каде што ова не е доволно или не е можно, користете репетитор.
Бидејки PMR токивоките користат една фрекфенција за прием и емитување некои ентузијасти конструирале репетитор за PMR кој истиот може да се искористи и за GMRS и сл. токи воки.



Simplex repeater

Подетално на:
Code: [Select]
http://www.rivakka.net/ptarkia1/repeater.htm
Извор:
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/760/simpleks-repetitor-za-radio-stanice/
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Репетитор за PMR токи воки
« Reply #1 on 13.12.2010, Monday, 22:19:02 »
Имам вакви 2 токи воки најобични со снага од 0,5w. Ме интересира за ова како може да го зголемам дометот со надворешна антена каде може да прочитам повеќе за тоа?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Репетитор за PMR токи воки
« Reply #2 on 13.12.2010, Monday, 23:49:47 »
Законски дометот не смееш да го зголемуваш ниту со појачала ниту со антена но во Македонија знам дека зголемуваат снага кај WiFi рутерите и нема проблем. Јас би ти рекол подобро да го направиме овој репетитор па така да се слушаме
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Репетитор за PMR токи воки
« Reply #3 on 14.12.2010, Tuesday, 09:50:38 »
ти Дексер што токи-вокиња имаш?Или радио станица си имаш?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Репетитор за PMR токи воки
« Reply #4 on 14.12.2010, Tuesday, 10:41:23 »
имам PMR446 и GMRS 14 канални токи воки
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Репетитор за PMR токи воки
« Reply #5 on 14.12.2010, Tuesday, 10:45:55 »
а може една слика,да видам како изгледаат?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Репетитор за PMR токи воки
« Reply #6 on 14.12.2010, Tuesday, 10:53:29 »
едните токи воки ми се идентични со овие (без антената)
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2200.msg18645#msg18645
За тие GMRS ке ставам слика.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Репетитор за PMR токи воки
« Reply #7 on 14.12.2010, Tuesday, 10:56:32 »
јас имав едни стари токи-вокиња,и да видите можев да се помешам на фреквенцијата на бежичен телефон.И да слушам туѓи разговори. :o :D Ама тие којзнае каде ми се,дека ги купив баш за нова година пред едно 4 години. >:( А беа од Кина шопинг центар

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Репетитор за PMR токи воки
« Reply #8 on 14.12.2010, Tuesday, 10:58:08 »
јас имав едни стари токи-вокиња,и да видите можев да се помешам на фреквенцијата на бежичен телефон.И да слушам туѓи разговори. :o :D Ама тие којзнае каде ми се,дека ги купив баш за нова година пред едно 4 години. >:( А беа од Кина шопинг центар
тие да не се на 47MHz? колку домет имат?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Репетитор за PMR токи воки
« Reply #9 on 14.12.2010, Tuesday, 11:00:44 »
да ти кажам не се ни сеќавам на ништо,ни на која фреквенција....ама баш на ништо!А ги чував може 2 години и одеднаш ги снема.Едно лето со нив прислушкувавме телефони(бежичните) и сакав да пробам дали може да се вмешам во комуникацијата и не можеше. >:(