Author Topic: Шема на едно компјутерско напојување  (Read 3318 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако сака некој преправено напојување прашајте го коста (така му е никот на форумов) дали ке може да ви направи некое такво, знам он ги преправа за колкав напон сакаш....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Шема на едно компјутерско напојување
« Reply #31 on 11.11.2010, Thursday, 16:09:41 (Edited 11.11.2010, Thursday, 16:42:49) »
Изгледа се не ти се разјасни тебе!? ??? Бадијала да сликам и заокружувам.
Еве батка најдов има и шема за сите тие преправања  :)
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=1&t=8434

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
еве го линкот
Code: [Select]
http://320volt.com/akim-voltaj-ayarli-atx-smps-guc-kaynagi-modifiye/

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колега добар е линкот ама дали ова е сигурно пробано и на какво напојување да не се зезнам  :o

Jove

  • Guest
тууууууу де гледаш дека е пробано а и ако не е ке го фрлиш што си запнал па ти со овие напојувањава ??? ??? :P :-* ;D ;)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Епа кога е така работата колега нема да го фрлам има еден куп корисни делови - кондензатори , намотки , ладилничиња, кулер и уште многу делови  :)

Jove

  • Guest
Одг: Шема на едно компјутерско напојување
« Reply #36 on 13.11.2010, Saturday, 00:45:06 (Edited 13.11.2010, Saturday, 23:01:36) »
е па све што се напојува со струја а се фрла оди кај мене во работилница ;D ;D :D
работилницата е канта за стари работи ;D ;D >:(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
е па за мене канруја а е расипано оди кај мене у работилнивата е мојата работилница све  што се напојува со струја оди кам мене во работилница ;D ;D
Дали некој ова го разбра? Пишувајте и проверете ја исправноста на написот..Важи за сите,не само за овој случај.

Jove

  • Guest
ај сега види батка ;D ;D поправено е господине батка ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пишувајте кирилица и македонски - тоа е и смислата на форумов.А богами правописно.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
se nallutil grbul na strbul
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Македонија ти си привилегиран со латиницава  ;D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Изгледа дека ќе треба да испратиме тим до шведска специјално на MAKEDONIA да му ја подесат кирилицата на неговата линукс-машина :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Шема на едно компјутерско напојување
« Reply #43 on 22.11.2010, Monday, 03:39:37 (Edited 22.11.2010, Monday, 03:44:13) »
Даниел имаш напојување?Најдов како иде тоа со промена на напонот,ама не верувам дека ќе ти даде 20 волти на излез... ;) :) Ако имаш напојување кажи. ;) ;D

Споено мислење: 22.11.2010, Monday, 03:44:13
Ако напојувањето има некое од овие кола,ќе бидне нешто од него ако не sh*t ;D.Еве кои кола KA7500B,TL494, HA17339, KIA494, KA7500, IR3M02 и MB3759 ако има некое од овие ќе го направиме,мада во 98% од напојувањата се KA7500B или TL494 така да немај гајле ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker