Author Topic: Страници со курсеви за радиоаматери и блог за истите во Македонија  (Read 3195 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да ама јас ако станам радио аматер би станал едино за да истражувам домет, дифракција, рефлексија во комбинација со разни модулации. колку може максимум да се покрие со 1W без пропагација, колку може со 100W без и со пропагација и такви работи... а телеграфија и рекорди од типот колку контакти сум остварил во текот на 1 саат ама баш ич не ме занима Cheesy
 Dx-er порано Радиоаматеризмот поинаку се сваќаше! Не те обвинувам,бидејки не си го преживеал тоа ;D Прво,кога бевме мали почнувавме во Конструкторска секција на Радио-клубот.Тоа ти е запознавање,учење,ова што ти го викаш *сакам да се занимавам со простирање бранови....* ;)Како одиш погоре учиш како се води разговор,бон-тон,што смееш- што не смееш на бандот.На 3,5 Мхз чекаш некој *спор * да наиде да си * направиш* муабет со телеграфија.Како одиш нагоре се повеке се занимаваш со уредот,со вежбање брзина...
И на крај правите радиоаматери кога се состануваат прашаат колку земји имаш *скинато* кој си на DXCC,олку IRC имаш освоено,колку си брз,колку QSL -ки имаш .... Тоа е врвот и по тоа во светот те ценат!
Не е важно што ти мислиш за себе,важно е што другите мислат за тебе !

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Тука си во право и затоа имаш +реп , дометот кај CW е далеку поголем одколку кај SSB или други аудио модулации. Ме интересира од пракса, дали RTTY има сличен домет како CW? Нормално доколку се користи иста ширина на канал а со тоа да има помал проток на податоци
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Страници со курсеви за радиоаматери и &#
« Reply #32 on 21.11.2010, Sunday, 21:12:57 (Edited 21.11.2010, Sunday, 22:01:08) »
 Да RTTY се работи преку уред наречен телепринтер ,кој има тастатура како писачка машина,користи кратенки и има свој * сленг* ;) Не можеш да седнеш и како на компјутер да куцаш >:( Има процедура за работа,повикување,поврзување ,бон-тон.,работа со пакети... Дометот е нешто помал од  телеграфија,зошто да приме телепринтерот соодветен сигнал и да го дешифрира,потребен е одреден ниво на сигнал.Кај телеграфијата се примаат сигнали и под нивото на разбирливоста,скоро слиен со шумот.Мајстор за тоа беше чичко Перо,а богами и МОМЕ од Куманово!

Споено мислење: [time]21 Ноември 2010, 22:28:53[/time]
Има интересни модови на работа - пример преку метеорки трагови.Слушаш шум и за момент* се отвара * на 144 или 432 Мхз  канал кога одреден сигнал се одбива од метеорскиот траг.Тоа трае 10-15-20 сек и за тоа време треба да размениш и разбереш одредени податоци со некоја станица пример во Нов Зеланд!!! А работиш со 5 вати!!!! Потоа чекаш додека повторно пропагацијата не се *отвори*!!! Може би ке седиш цела ноќ и ке направиш 5 комплетни врски,ама се над 1000-1500-2000 км!!! А кога ке стигне QSL -ка пр.од Индија,од Јапан,скокаш од радост... Е,тоа е убавината.Сум гледал 60- годичници плачеле од радост..
А сум учествувал во СКЕД-ови,потоа во вонредни ситуации во мрежа... Барав лекови за едно дете од Велес и за 24 часа добивме 16 кутии од разни краишта на светот.Ја спобудалевме и Поштата и Царината .... :D :D :D Е ,тоа е убавината, мој млад дечко!

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Да RTTY се работи преку уред наречен телепринтер ,кој има тастатура како писачка машина,користи кратенки и има свој * сленг* ;) Не можеш да седнеш и како на компјутер да куцаш >:( Има процедура за работа,повикување,поврзување ,бон-тон.,работа со пакети... Дометот е нешто помал од  телеграфија,зошто да приме телепринтерот соодветен сигнал и да го дешифрира,потребен е одреден ниво на сигнал.Кај телеграфијата се примаат сигнали и под нивото на разбирливоста,скоро слиен со шумот.Мајстор за тоа беше чичко Перо,а богами и МОМЕ од Куманово!

Споено мислење: [time]21 Ноември 2010, 22:28:53[/time]
Има интересни модови на работа - пример преку метеорки трагови.Слушаш шум и за момент* се отвара * на 144 или 432 Мхз  канал кога одреден сигнал се одбива од метеорскиот траг.Тоа трае 10-15-20 сек и за тоа време треба да размениш и разбереш одредени податоци со некоја станица пример во Нов Зеланд!!! А работиш со 5 вати!!!! Потоа чекаш додека повторно пропагацијата не се *отвори*!!! Може би ке седиш цела ноќ и ке направиш 5 комплетни врски,ама се над 1000-1500-2000 км!!! А кога ке стигне QSL -ка пр.од Индија,од Јапан,скокаш од радост... Е,тоа е убавината.Сум гледал 60- годичници плачеле од радост..
А сум учествувал во СКЕД-ови,потоа во вонредни ситуации во мрежа... Барав лекови за едно дете од Велес и за 24 часа добивме 16 кутии од разни краишта на светот.Ја спобудалевме и Поштата и Царината .... :D :D :D Е ,тоа е убавината, мој млад дечко!

денес RTTY се работи преку компјутер и мислам дека поголем домет од CW иначе има и други дигитални модови како PSK на кој што се работи со 20-50 вати цел свет исто така има ROS,JT65...
кај JT65 со 5 вати можеш да работиш цел свет но многу е долго трае врската ... Додека за мене најинтересна е SSB напраеш си маабетче на раат :) а го подржувам батка за qsl ките и за DXCC ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа што се работи на комп.не може да се нарече RTTY ! :( Самата кратенка го кажува тоа.Ова што се работи на комп. е *имитација * на RTTY ! ;D Поголем домет од телеграфија сигурно нема,поради сложеноста на сигналот ( можно губење податоци!).А SSB  е друга приказна,само гледам дека нема многу бон-тон на опсезите  >:( :D ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
и јас мислам како Батка, CW сигналот го декодира човек па така може да има и многу голем шум и сепак да се декодира а RTTY го декодира компјутер или друг уред и не верувам да има по "изострен слух" од човекот

RTTY кога се модулира/демодулира од компјутр тоа се прави на аналогниот аудио канал ? Нели може некако да се модулира комплетно дигитално ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Mоже! Побарај под * пакет радио* ;) го работевме порано со Спектрум или Амига  ;D ;D ;D

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Rudolf Hell ima patentirano  1929 masina za pretvaranje na morzeazbuka vo pismo jas imam edna takva masina
eve kako izgleda text od morze


mozel da prima 500 zbora na minuta
Z33MK

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
со JT65 модот на работа можеш да го работиш целиот свет со 5 вати и програмот декодира сигнали кои човечкото уво не ги ни слуша односно го извлекува сигналот од шумот од -25dB

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
со JT65 модот можеш да го работиш целиот свет со 5 вати во секое време или во специјални услови (ретки денови кога има голема пропагација или навечер) ?

Дај препорака за добра програма што поддржува JT65  ;)
Jaс ги симнав setupJT65-HF1060.exe и WSJT700r973.EXE ама само може да примаат сигнал а да праќаат не најдов дека можат >:(
Code: [Select]
http://sourceforge.net/projects/jt65-hf/files/
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
јас го имам JT65-HF1051 и со него мислам дека може да се предава ( ја немам користено )

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
јас ја имам JT65-HF1060 но неможе да се предава а како што најдов samples од интернет JT65, не користи за пренос на текст како RTTY туку пренос на 4-5 параметри како снага и позиција на радиото
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.