Author Topic: Ретки електронски компоненти  (Read 25833 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За што ти е? За поправка на некој уред или за експериментирање?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за експериментирање :)
сигурно нема да правам за компјутеро мрежна картичка :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
за експериментирање :)

Па извади од стара Ethernet картица ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ех, уште да имав :)
проблем е што кнап сум со такви делови, имам стари графички матични и слично ама па така некој картички немам :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
проблем е што кнап сум со такви делови, имам стари графички матични и слично ама па така некој картички немам :(

Ако имаш некои P4 плочи, најчесто на нив има и onboard Fast Ethernet контролер. Само што ќе треба да најдеш кој чип е од купот на плочата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
најчесто на реалтек RTL8019as се користат, ама може да е и некој друг
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Некој да ми даде предлог за ефтин ethernet controller само да не е онај на микрочип ENC28J60
единствена граница е да кошта помалку од 2$
да најдеш оние сериските конвертори,што Goce ги има споменувано.Од ethernet/RS232.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #52 on 18.04.2012, Wednesday, 00:06:05 (Edited 18.04.2012, Wednesday, 03:13:47) »
Ако имам понатаму повеке време ке испроектирам еден таков уред од ethernet to serial-rs232
 
Поректирам еден уред конкретно за форумов се надевам дека на некој ке му притреба.Се работи за контрола преку интернет и GSМ-(со пораки) 16 контроли со преглед на 2 напони, 2 температурни сензори, и преглед на 5 логички влезови.Влезовите и сезнзорите за температура ке може да се програмираат на пример ако влезот 1 е на логичка единица да го активира излезот 5 или пак температурата е поголема од 50 степени да го активира излезот 6 или било кој друг излез исто така ке може да се пракаат пораки преку сериска-RS232 комуникација со што ке можете да си направите и некоја едноставна електроника со микроконтролер и да ги зголемите контролите.Сето ова нема Web interface туку се е command line преку Telnet или SSH.

@Devil
Зошто несакаш ENC28j60 имам многу уреди испороектирано со ENC серијата на microchip (10Mb и 100Mb) стандард IEEE 802.3 и работат совршено.

Ако несакаш со нив да работиш, Texas instruments имам исто така добри Ethernet контролери и можеш да си нарачаш ако сакаш да вежбаш.Имаат и Maxim некој ethernet контролери исто така можеш да си нарачаш.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #53 on 18.04.2012, Wednesday, 13:29:52 (Edited 18.04.2012, Wednesday, 13:38:43) »
прво многу тешко е да се најдат кај нас, второ ако успеам да ги најдам кај нас ќе бидат многу скапи и нема да се исплаќа да работам со нив, пошто тоа што планирам да го правам пред се треба да биде евтино
второ, ограничен сум со димензијата на плочата, не смее да е поголема од 5х5cm, па иде што побрзо да поставам на неа, барам некој да се со помалку пинови и во TQFP пакување за да зафаќа што е можно помал простор

гледав некој pic18F со вграден ethernet контролер, па доколку не најдам самостојна евтина варијанта, најверојатно ќе се префрлам на таков некој модел :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
ENC 28j60 имаш во гац има останато од што сум правел нарачка 300 до 400 ден не ми текнува на точната цена исто така и PIC 18FxxJxx TQFP 80 пински имаш за доста ефтина цена 300 до 400 ден.Се што има во Comet Гац може да ти нарача.Јас ако ми требаат помалку делови земам од кај Гац ако е за повеке идам до Comet или Farnell за да добијам подобра цена.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Goce еден предлог од мене, бидејки за некое време ке се исврли од употреба RS232 бидејки ниту  еден лаптоп нема такво нешто, а пак мислам дека и на обичните компјутери нема да се вградува (или веке не се вградува) па така да тој стандард ке изумре, затоа наместо RS232 дали може да направиш со USB кој има добра иднина сега засега ?

По тоа што имам гледано проекти на интернет најдобро се има покажано токму ENC28j60 и најмногу го користат. Мислам дека тоа ке е најдобро нешто.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ENC 28j60 имаш во гац има останато од што сум правел нарачка 300 до 400 ден не ми текнува на точната цена исто така и PIC 18FxxJxx TQFP 80 пински имаш за доста ефтина цена 300 до 400 ден.Се што има во Comet Гац може да ти нарача.Јас ако ми требаат помалку делови земам од кај Гац ако е за повеке идам до Comet или Farnell за да добијам подобра цена.

фарнел мислам дека имаат прилично висока поштарина, незнам не сум нарачал, нокако што гледав порано поштарината им беше повисока од тоа што сакв да го купам
комет незнам како стојат со цените, а од гац од принцип не нарачувам пошто газдата ме бараше да ме тепа ?!

Goce еден предлог од мене, бидејки за некое време ке се исврли од употреба RS232 бидејки ниту  еден лаптоп нема такво нешто, а пак мислам дека и на обичните компјутери нема да се вградува (или веке не се вградува) па така да тој стандард ке изумре, затоа наместо RS232 дали може да направиш со USB кој има добра иднина сега засега ?

По тоа што имам гледано проекти на интернет најдобро се има покажано токму ENC28j60 и најмногу го користат. Мислам дека тоа ке е најдобро нешто.

протоколот за комуникација со сериски порт е многу полесен отколку тој за USB, може да се симулира сериски на микроконтролер со USB порта, тоа би било добро решение
а ако сакаш директна HID комуникација, мислам дека ќе треба и посебни програми да се програмираат за комуникација (софтвер за компјутерот)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Не се исплати да се проектира некој ваков уред конверторите од USB то Serial-RS232 се 300 ден.
А ако се прави со микроконтролер ке треба да се напише и драјвер за оперативниот систем за да го препознае како виртуелна сериска порта.

Offline Dimz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Ретки електронски компоненти
« Reply #58 on 04.07.2012, Wednesday, 14:36:30 (Edited 27.05.2013, Monday, 18:41:56) »
Здраво луѓе. Ми треба вакво нешто



Дали некој од вас можеби знае каде може да се купи во продавнициве во скопје, по било која цена, или доколку некој од вас има па да ми го продаде, би бил многу благодарен. Инкау мора да има феритно јадро во средината, за фм предавател ми е.

Фала мн. Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Оди на бувљак и купи некој расходован транзисторски приемник со ФМ дел и внатре ке имаш барем 3-4 вакви калеми.Не знам дали воопшто се продаваат нови во продавница.Јас сум од Велес и ако имаш некој од таму ,нека ми се најави ке ти најдам неколку бесплатно,ама да ми кажеш кој дијаметар да бидат.