Author Topic: Шема за високонапонска ограда ????  (Read 7706 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
линковите од pic.mk немора да се кодирани.
Да ама мислам дека треба да ставиш слика. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
под сликата има едно форум пишува, тој линк ископирајте го и тој ставете го тука...како слика е и кога ке кликнеш на нејзе ти ја пушта сликата во поголема резолуција...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Даниел што направи,го проба ли колото? ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Шема за високонапонска ограда ????
« Reply #18 on 11.10.2010, Monday, 19:31:23 (Edited 19.10.2010, Tuesday, 08:30:52) »
Еве ја шемата,ваљда ја разбираш :D :P

Откако ќе го направиш колово многу ќе внимаваш дека средниот дел од бобината или излезот ако го пипнеш ќе добиеш доста болно пецкање !
ВНИМАВАЈ ! ! !
Прво пред да го мавнеш колово на 230V треба да ја наместш резонантната фрекфренција,а како да го изведеш тоа е следното. ;)
Сериски со колото ќе поврзеш една сијалица од 60 вати,со жаречко влакно!Како димер можеш да го искористиш колото што го има дизајнирано колегата Борче,ама место потенциометар ќе ставиш тример. :D
Е сега откако ќе го направиш колото и заедно со него поврзеш сијалица ќе го вртиш тримерот од димерот така што сијалицата да биде најтемна скоро ич да не свети,со ова ќе ја избегнеш резонантната фрекфренција и заедно со тоа ќе избегнеш да ти се скува кондензаторот! ;D
После нагодувањето слободно можеш да ја тргнеш сијалицата :) ;)

Клај слика како изгледа димерот и като треба да биде поврзана свеќицата и се друго останао објасни ;D ;) :P

Ставете некој трансформатор од оние од телевизорите со се 1000 волтни ;D ↯↯↯↯↯↯↯
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ако поврзеш фаза со оградата,во овој случај оградата ќе "изиграва" земја и одма ќе ти пукне осигурачот!
Никако не смее фазата да се поврзува со нешто метално!
Во врска со димерот ќе нацртам,кај и дае :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
така е Малечко убаво му објасни!Ако се поврзе фаза со оградата,струјата ќе се накачи и така осигурачот ќе избие!Ама она што имаш пишано не смее да се поврзе со нешто метално не ти е нај нај јас ако  металниот предмет ако го изолирам низ него нема да пројде струјата па така да ти отиде осигурачот!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
не го пробав не го ни направив малечко зошто не рабирам некои работи - поврзувањетоа на димер бобина и свеќичка ??? :'(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
не го пробав не го ни направив малечко зошто не рабирам некои работи - поврзувањетоа на димер бобина и свеќичка ??? :'(
Те бре чоек,не ја разбираш шемата???  :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
јас не разбирам само како ќе ја прицврстиш свекицата

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Еве ја шемата,ваљда ја разбираш :D :P

Откако ќе го направиш колово многу ќе внимаваш дека средниот дел од бобината или излезот ако го пипнеш ќе добиеш доста болно пецкање !
ВНИМАВАЈ ! ! !
Прво пред да го мавнеш колово на 230V треба да ја наместш резонантната фрекфренција,а како да го изведеш тоа е следното. ;)
Сериски со колото ќе поврзеш една сијалица од 60 вати,со жаречко влакно!Како димер можеш да го искористиш колото што го има дизајнирано колегата Борче,ама место потенциометар ќе ставиш тример. :D
Е сега откако ќе го направиш колото и заедно со него поврзеш сијалица ќе го вртиш тримерот од димерот така што сијалицата да биде најтемна скоро ич да не свети,со ова ќе ја избегнеш резонантната фрекфренција и заедно со тоа ќе избегнеш да ти се скува кондензаторот! ;D
После нагодувањето слободно можеш да ја тргнеш сијалицата :) ;)

Ај подетално кажи ми за тој димерот кај да го најдам? И дали ке користе некој од неонска ламба од оние малите ко свиткани со електроника внатре?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
мојш со овие не555 што се да напрајш, наместо трафо бомбина ќе стајш, има многу низ форумов со не555 (ne555).

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве за овој димер зборам http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1241.0
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Еве за овој димер зборам http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1241.0
АБе јас се чудев од кај да најдам таков димер а тој пред нос ми бил цело време односно ми бил вграден у прекинувачот на ламбата. А дали овоа е функционално?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве за овој димер зборам http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1241.0
АБе јас се чудев од кај да најдам таков димер а тој пред нос ми бил цело време односно ми бил вграден у прекинувачот на ламбата. А дали овоа е функционално?
Јас овој димер го направив али не проработе како што треба,друг тип на дијак имав ставено и се мислам дека од тоа не проработе...Јас оваа шема ја тестирав со друг димер,онаков што го има по овие продавнициве за ел. материјали,штекови,утикачи,дозни...за такви работи,и тој беше од 500W и супер си работеше колото ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Може ова со коло од блиц да се направи, негативниот пол на кондензаторот заземјен, а позитивниот на ограда, кога некој ќе ја допре оградата кондензаторот ќе се испразни низ него, а затоа што апаратите имаат вграден автоматски полнач, веднаш после празнењето ќе се полни одново. А што е најдобро, ова работи на само една АА батерија!
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.