Author Topic: Смешни слики  (Read 474114 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #75 on 16.05.2010, Sunday, 23:24:17 (Edited 16.05.2010, Sunday, 23:27:32) »
еиии и после мене ке ми рече некој дека ми била растурена работилницата...сега со тебе ке се вадам!!! мојата е каде каде по средена од твојата...ама па и мала работилница имам...

Ауууууу, ова не е ништо, сега ја подсредив, претхдно беше ко да си ја отворил пандорината кутија, не знаеш што беше тоа, трактор да изгубеше таму, немаше да го најдеш, хахахаха :D :D :D.

Aма тоа е затоа што немав работено одамна во неа, можеби две или три години, ако не и повеќе. Некако изгубив желба, никој што го знаев не се интересираше за електроника, само за компјутери и програмирање и некако се пренасочив на тоа, па скоро и сосема зборавив дека воопшто имам работилница. Ама пред едно 5, 6 месеци ми пукна филмот да го гледам тој лом, па фатив да средувам и да си докупувам опрема што од секогаш сум сакал да ја имам (како осцилоскопот што го купив), си направив нова работна маса, многу поголема од претходната, си поставив ново светло, си направив нов продолжен кабел со 300 шеткови на него и голем дупли „кип“ прекинувач на него, едноставно ќеифот си го направив :D. Сеуште не е сосема готова, треба да монтирам рафтови, ама ќе биде кај и да е ;), дали летово, дали есенва, ќе биде ;).

A и тоа да, мојата е релативно голема, колку еден голем шпајз, всушност шпајзот ми е работилницата, хахахахахах :D :D :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Смешни слики
« Reply #76 on 16.05.2010, Sunday, 23:43:16 »
хахаха, и мојата работилница е во шпајзот...ама па кај што е мал тоа шпајзот, па и шифуњер има таму па  :o ама летово ке си преместувам масата, во друг ќош ке ја ставам за повеќе место да имам....ај кога ке ја средам ке пратам слика некоја...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Смешни слики
« Reply #77 on 17.05.2010, Monday, 00:07:05 »
abe taa plocka od kompjuterot nee najstara ama mislam deka e 579 :D od  1764 ke snimam memorija so kolca od uste postar pa ke vi stavam da videte, rabotilnicata e super se dodeka mozes doa stiges do nekoe mesto,
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #78 on 17.05.2010, Monday, 00:33:44 »
abe taa plocka od kompjuterot nee najstara ama mislam deka e 579 :D od  1764 ke snimam memorija so kolca od uste postar pa ke vi stavam da videte, rabotilnicata e super se dodeka mozes doa stiges do nekoe mesto,

Ај стварно стави слики од некоја постара меморија или дел од компјутер. А искрено, не знаев од што компјутер е плочата, ја начекав на отпад заедно со уште 20 такви плочи и го прашав човекот од отпадот дали може да си ги змемам, ми рече ОК, и си ги собрав. Инаку на цела плочка се NAND порти ;D.

А што компјутер е тоа 579? Не сум чул за него, да не е од оние со rail напојувања? А за стари мемории, имам видено, ама со кондензатори, не знам какви се тие со колца ;D.

Имам еднаш видено слика од напречен пресек на процесор од не знам која година пред нашата ера (хахахаха ;D ;D ;D, се зезам, најверојатно беше некаде од '60-тите или така нешто). Битно беше дека целиот процесор беше во форма на цилиндер со радијално поставни плочки (ППК) во неговата внатрешност, од центарот кон крајот на цилинарот. И баш ме интересираше зошто баш така се поставни плочките кои ги содржат компонентите на процесорот. Па прашав еден професор кај мене на факултет зашто е тоа така и ми рече заради две причини. Првата е бидејќи требало водовите меѓу сите плочки да бидат што е можно пократки за да нема загуби во сигналот, па се покажало дека радијална конфигурација на плочките ќе даде најдобри резултати. Ај што морало да ги потавуваат радијално, него згора на тоа морало да се пази и на електромагнетните пречки што можеле да се венсат во водовите, па сите врски меѓу плочките што поминувале една до друга или една покрај друга се гледало да се ставаат под прав агол а не паралелно за да се намалат електромагнетните интерефернции на сигналите од еден вод и друг вод (хахахаха :D :D :D, за денешно време смешно, ама тогаш немале друг избор зашто процесорот бил со големина на една канализациона цевка, хахахахаа :D :D :D). Втората причина била дека требало да се лади процесорот на некаков начин, па морало да се смисли некаква конфигурација каде најефикасно ќе може да се ладат интегрираните кола (тогаш се било изведен во TTL, па поради тоа имало многу голема диспација на топлина... а ние сега се грижиме ако ни е жешко во собата каде што ни е PC-то во летно време, хахахаха :D :D :D). И онака биле радијално поставени плочките, па само ја обвиле целата конфигурација со цилиндар и поставиле турбина што дува воздух на едниот крај и турбина што црпи воздух на другиот крај за да може полесно да се ладат интегрираните кола ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Смешни слики
« Reply #79 on 17.05.2010, Monday, 01:07:51 »
toa e smeska 579 tata ili x broj gi imalo kolku da sakas samo imalo i so lambi
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #80 on 17.05.2010, Monday, 01:13:25 »
хахаххахаха :D :D :D, оф лелееееееее, јас па сериозно те сватив ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Смешни слики
« Reply #81 on 17.05.2010, Monday, 01:24:09 »
sum rastural pdp 11 se programirase so preklopnici 16 bea gore o dole 1gore i taka 0101100111001010
koga ke gi stavis site naprimer tie se zapisuvaa na karticki so dupki i se taka peski a hardiskot da ne ti padne tesko bese kolku edna fioka   a locata  kako longplay ploca imase mislam edno 20 kila netreba da vezbas diganje tegovi ic.
mojot prv harddisk za makintosh bese duri ogromni 5megabajta.
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #82 on 17.05.2010, Monday, 01:37:21 »
хахахаахахах :D :D :D... лелееееееееее, историјава на компјутериве е навистина хаварија, хахахахаахахах ;D ;D ;D ;D... за кави ствари се жалиме денес, не ми чита USB, не ми чита принтер, хахахахахаах ;D ;D ;D ;D, на времето уметност било да успееш да монтираш монитор, да ти ги вади резултатите на монитор, а не на принтер... хахахахахахах ;D ;D ;D ;D ;D... исто така една од причините поради која до дне денеска командата за прикажување на екран тоа што го враќа назад како податок прогрмата е "print" (па после уште нешто, варира од програмски јазик до програмски јазик) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline petrusevski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Re: Смешни слики
« Reply #83 on 17.05.2010, Monday, 03:41:50 »
Некој пољак се трудел да направи 200W засилувач со STK4048 и дефинитивно од ова (ако воопшто работи) нема да извади ни 50W ;D Полоша плочка немам видено (и видете ги жичињата што треба да одат до интегралното коло - смешно):




линк ако може (roflmao) :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Смешни слики
« Reply #84 on 22.05.2010, Saturday, 15:09:02 »


BD139 / BD140 push-pull засилувач  ::) :P ( не е мој  ;D)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Смешни слики
« Reply #85 on 22.05.2010, Saturday, 15:11:04 »
Дечкото подобро да си земел TDA7056 :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Re: Смешни слики
« Reply #86 on 22.05.2010, Saturday, 16:24:44 »
свака част оваа е уметност..скулптура од ел. компоненти
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #87 on 22.05.2010, Saturday, 19:02:44 »
Не дај боже да го мрднеш тоа чудо, отиде цел засилувач... хахахахахаах :D :D :D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Смешни слики
« Reply #88 on 22.05.2010, Saturday, 23:38:16 »
se potrudil covekot, i da visi ama da raboti
si go pravel za sopstveno zadovolstvo
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Смешни слики
« Reply #89 on 23.05.2010, Sunday, 01:15:56 »
во право е МАКЕДОНИЈА човекот се потрудил, и јас да го имам ова не би го ставил во кутија...вака по интересно изгледа...ептен па монотоно е се на плочка да лемиш...ви текнува каков е секвенцер и семплер-от од борче?? нема плочка па пак работи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)