Author Topic: Смешни слики  (Read 473455 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Смешни слики
« Reply #2160 on 09.02.2019, Saturday, 22:18:59 »
GigaWat не мислев конкретно за бомби, тоа беше како пример.
Сакав да кажам дали ке непишеш оди на search и напиши 2girls1cup и гледај го клипот или ке го ставиш клипот директно на форум ги даваш истите информации.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Смешни слики
« Reply #2161 on 09.02.2019, Saturday, 23:40:18 »
 " Па да ми пишеше мене некој „брат, дај бе од клипчето линк“ на ПП, сигурно ќе го споделев, ама никој не ми пиша ;D. "
Не се вреѓај одма, не ни знаев дека е филм :) A не е поентава само мене да ми кажиш што е штосот, другиве да патат :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #2162 on 10.02.2019, Sunday, 03:46:55 »
Сакав да кажам дали ке непишеш оди на search и напиши 2girls1cup и гледај го клипот или ке го ставиш клипот директно на форум ги даваш истите информации.

Да, се сложувам дека е скоро исто... но не би го рекел истото и адвокатите на било која софверска компанија во врска со пиратските верзии на софтверот кој таа компанија го пласира. На пример, според нив, не е исто да дистрибуираш online patch за нивниот софтвер и да направиш видео во кое објаснуваш како треба да се patch-ува софтверот за да добиеш full верзија од него. Затоа и клиповите со ваква содржина не ги симнуваат од YouTube. Во очите на законот (пак ќе кажам, се е до тоа како општеството гледа на овие работи, не како ние гледаме... од моја гледна точка, исто е, мислам дека се разбираме ;)) и општеството, овие две работи не се исти... за жал. Едно да продадеш на некој бомба, а друго е да му објасниш како се прави... пак ќе наведам, во очите на законот и општеството. Затоа сите тужби од ваков вид, паднале на интернационални судови. Не е нелегално сам (со твое знаење) да кракуваш софтвер и да го користиш само за твои лични потреби... „браво за тебе, си успеал, со среќа да го користиш“, ниту е нелегално да го споделуваш тоа знаење... но, нелегално е да споделуваш алатка која без никаков дополнителен труд од другата страна (онаа која би ја искористила оваа алатка) овозможува софтверот да се користи без никакви рестрикции. Значи, во очите на општеството и законот, проблем е „медиумот“ кој се користи. Не смее да е алатка ::), мора да е директно или индиректно стекнато знаење кое ќе му овозможи на оној кој сака да го користи софтверот без рестрикции, сам да го изведе тоа.

Се надевам дека е сега јасно зошто објаснив како да го најдете клипот, а не ставив директен линк до клипот.

Само да бидеме на чисто. Форумов не се води на име на организација, domain-от се води на мое име. Ако некој се побуни за содржината во определена секција на форумот, прва линија на оган сум јас. Не сакам непотребно да се ставам на таа линија. Од истата причина е забранет и warez на форумот - нема потреба да се ставам во први борбени редови ако не морам да бидам таму, нели ;). Се надевам дека на сите им е јасно дека секој може да си отвори тема да и бара определен warez и дека, доколку некој го има и сака да го сподели, секогаш може да му пише ПП на членот кој го побарал тој warez ;). Се додека јавно не се споделуваат линковите, нема никаков проблем ;). Ова правило беше исклучено само за книгите бидејќи... искрено, никој од нас немаше чуено за „таа и таа“ издавачка куќа (за книги, не музика) да го тужи „тој и тој“ за пиратерија на „таа и таа“ книга... мислевме дека шансите вакво нешто да се случи прв пат цо овој форум се мали, и затоа беше донесена таква одлука ;)... ОК е за книги, но не и за се останато :-\.

Не се вреѓај одма, не ни знаев дека е филм :) A не е поентава само мене да ми кажиш што е штосот, другиве да патат :)

Па ти можеше да пишеш „Giga ми го даде линкот, барајте го од него ;)“... немаше да направам проблем ;)... или и ти да пишеш „боље да не го гледате... мада кој сака да го гледа, нека ми пише ПП, ќе му го дадам“ ;).

И не се вреѓам не се секирај ;). Очигледно не си ги следел муабетите меѓу мене и Maki... имам многу висок праг на толеранција :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Смешни слики
« Reply #2163 on 10.02.2019, Sunday, 07:50:08 »
Муабетите со Маки ептен одамна беа...
Се зезам де, тука се замунда мрмунда арена бг... Ними не ги занима многу законот :) Со малу напор све бидува :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Смешни слики
« Reply #2164 on 10.02.2019, Sunday, 12:32:47 (Edited 10.02.2019, Sunday, 16:26:21) »
Дур сме на таја тема



xD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #2165 on 11.02.2019, Monday, 00:20:12 »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #2166 on 11.02.2019, Monday, 00:52:26 »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Смешни слики
« Reply #2167 on 11.02.2019, Monday, 04:22:11 »
што е хисдагон ?

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Смешни слики
« Reply #2168 on 11.02.2019, Monday, 04:34:58 »
Има на сликата,  четвртата форма е хисдадгон (hisdadgon) :)  :)
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Смешни слики
« Reply #2169 on 11.02.2019, Monday, 11:36:03 »
hisdadgon =  HisDadGone   ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #2170 on 11.02.2019, Monday, 16:17:03 »
Ма добро е ако е после кафето ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Смешни слики
« Reply #2171 on 12.02.2019, Tuesday, 01:23:39 »
хаха се дешавало, за време дури се вари кафето ајде види што е работата..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #2172 on 12.02.2019, Tuesday, 02:05:54 »
„Абе вчера на facebook се ставив, го изгасив, сега не пали... ја не знам што е со ова компјутериве ???.“

А не гледа дека има 9 месечно бебче дома кое си игра со се и сешто ::) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Смешни слики
« Reply #2173 on 12.02.2019, Tuesday, 02:10:30 »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Смешни слики
« Reply #2174 on 12.02.2019, Tuesday, 02:28:07 »
Тие се пак ок за разлика од типци кои кликаат yes/ok на буквално све што се клика :)