Author Topic: Проблем со QUART TV Q21P  (Read 1386 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проблем со QUART TV Q21P
« Opened on 05.10.2010, Tuesday, 02:43:32 »
Вака сеаг дечки, ми дојде на сервис еден неисправен QUART Q21P телевизор. Изгорен е од струен удар од гром. Слика од целата шасија има подолу, ама како линк, sorry, морав така да ја upload-ирам зошто сликата беше преголема.

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/hnptq8az5q
Кога го отворив беше „расветан“ еден 2SB892. Транзисторот го сменив и пак гори. Се наоѓа после switching трафото и напојува два интегрирани стабилизатори 7805 и 7809, кои пак го напојуваат видео процесорот, вертикалниот излезен степен, тјунерот и сигурно уште некое коло. Јас мислам дека е видео процесорот „отиден“, но ми треба некое постручно мислење, или евентуално ако некој има сервисна шема за телевизоров, јас само успав да ја најдам оваа:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/hhu2qdujnz
Оваа шема е слична на шасијата TV2K, симната е од elitesecurity и пишуваше дека е „компатибилна“ со QUART Q21P (но не е :S, слична е, ама не е баш иста :S).

Барам совет ако некој има искуство со овој телевизор или со некоја слична шасија, благодарам однапред ;).

Еве уште неколку слики од шасијата, транзисторот што гори, CPU-то, видео процесорот, „џишнатото“ лежиште на транзисторот на плочата, хоризонталниот степен, вертикалниот степен и уште некои останати компонети, како и слики од самата шасија ;).

         

         

      
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline pacoso

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Одг: Проблем со QUART TV Q21P
« Reply #1 on 06.10.2010, Wednesday, 01:07:07 (Edited 06.10.2010, Wednesday, 01:09:25) »
јас да сум на твое место го фрлам одма во recycle bin
имам 3-4 такви што ми лежат дома и чекаат да поминат џубраџиите
а за шема види од tv3k или тв4к, имам неколку такви шеми и сите се слични но ми се на другиот ПЦ а јас сега си легнувам оти е 1 сато на сабаље.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со QUART TV Q21P
« Reply #2 on 06.10.2010, Wednesday, 02:09:58 »
Ај те молам ако можеш најди ја TV4K шасијата, ја најдов шемата за TV3K шасијата, ама не и за TV4K. Можно е таа да е таа што ми треба, на оваа шасија и на TV3K има 7808 стабилизатори, а на неисправнава шасија има 7809 и некои додатни компоненти (како и некои што фалат, како на пример колекторскиот отпорник од 1W за заштита на 2SB892, само краткоспојник ставиле... :S... кинеска работа... :S)

Инаку напојувачките секции на TV2K и на TV3K се идентични, единствена разлика им е видео процесорот (колку што успеав и двете така бегло да ги разгледам).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Проблем со QUART TV Q21P
« Reply #3 on 06.10.2010, Wednesday, 23:23:35 »
Јас би ти рекол најпрво да ја откачиш хоризонталата, односно откачи го колекторот од транзисторот во хоризонтала...Закачи сијалица на негово место...Види што ке се случува...Провери ги сите електролити во секундарот да не случајно е некој во краток спој, знае често да се случи ваква глупост...Види што се напојува преку тие стабилизатори...тој 5 волтниот треба да е за напојување на процесорот. Пробај одкачи го и тоа напојување, па да видиме што го гори транзисторот...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со QUART TV Q21P
« Reply #4 on 06.10.2010, Wednesday, 23:46:31 »
Јас би ти рекол најпрво да ја откачиш хоризонталата, односно откачи го колекторот од транзисторот во хоризонтала...Закачи сијалица на негово место...Види што ке се случува...Провери ги сите електролити во секундарот да не случајно е некој во краток спој, знае често да се случи ваква глупост...Види што се напојува преку тие стабилизатори...тој 5 волтниот треба да е за напојување на процесорот. Пробај одкачи го и тоа напојување, па да видиме што го гори транзисторот...

Џабе, го вратив телевизот неисправен, човекот сакаше да му биде готов за ден два, јас му реков дека не можам да го средам за толку брзо време, ми рече да му го вратам назад :S, тоа е тоа :S.

Во секој слчај, фала за советот ;). Ми изгоре еден 2SB892 одкако го заменив стариот, па му ставив еден колкторски отпорник, 10 оми 1/4W, за заштита, да гори он место транзисторот. Ги извадив излезните водови на 7809 и 7805, да не напојуваат ништо, и пак гореше отпорничето за заштита, единствена работа која ми остана да ја испитам беше 15V-ниот rail кој се земаше од колекторот на транзисторот, само што не стигнав да видам кои делови од колото ги напојува тој 15V-ен напон, а човекот си го побара, така да, морав да му го вратам :S.

Сега баш проверив на TV2K и TV3K шемата, 15V-ниот rail напојува два интегрирани аудио засилувачи, така да проблемот може д абил во нив или некој кондензатор за пеглање на напојувањето за нив, ама сега доцна е :S.

Чисто ме копкаше што може да биде, затоа и сакав да ми го остави, дубиозен беше малку кварот, дека акнато од гром беше TV-то, така да можеше се да биде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."