Author Topic: Дигитална телевизија  (Read 11067 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #15 on 03.10.2010, Sunday, 19:15:45 »
Како почнува да важи договорот кога тест период сум земал, нема логика, на тест сум го земал, што ако не ми се допаѓа?

Има финти, потпишуваш договор и ти го даваат на тест период е сега ти ако не го вратиш пред истекот на тест периодот почнува да важи договорот во кој пише дека си врзан 24 месеци.

Аиииииии, п*дерска работа еееееееееј, ц ц ц ц ц...

Sorry for cursing and sorry for the off-topic discussion...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #16 on 03.10.2010, Sunday, 21:06:18 »
јас мислев да ми истече тест периодот и да видам дали ке ми се јават да им го вратам бидејки на "ромскиот" пазар ги гледав за 200 ден. АМА последниот ден кога видов во договорот одма ги вратив.
Што се однесува до бум тв јас бев задоволен од убавата слика и македонскиот превод но цената за 3 ТВ е 990 ден а со кабелска за 370 ден имам на 5 ТВ :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #17 on 03.10.2010, Sunday, 22:39:28 »
MarkoMK тоа циганите по која цена ти го нудеа ресиверот? :)

Извинете за јазикот така ми дојде  :D

Мислам околу 200-300 денари му бараше..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #18 on 03.10.2010, Sunday, 22:41:21 »
MarkoMK тоа циганите по која цена ти го нудеа ресиверот? :)

Извинете за јазикот така ми дојде  :D

Мислам околу 200-300 денари му бараше..
Брееее мајката паметни биле циганиве :D,вие што мислите добра е цената?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #19 on 03.10.2010, Sunday, 23:01:06 »
ке го купиш и после што со него кога нема да можеш да го користиш. Едино некој ако знае да го избрише тој фирвмер и да го замени со друг отворен е тогаш и да е 1000 ден ке го купам
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #20 on 03.10.2010, Sunday, 23:06:13 »
а за каков ресивер се работи која фирма модел и слично
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #21 on 03.10.2010, Sunday, 23:10:30 »
ресиверот е кобајаги сажем и во договорот го има и моделот ама сега тоа не е кај мене.
Само кога видов на интернет тој модел не е тој, да не речам бледа копија.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #22 on 03.10.2010, Sunday, 23:36:44 »
Како што реков, се е веќе Made In China, се е копија :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #23 on 03.10.2010, Sunday, 23:39:54 »
ресиверот е кобајаги сажем и во договорот го има и моделот ама сега тоа не е кај мене.
Само кога видов на интернет тој модел не е тој, да не речам бледа копија.
Ај кога ќе видиш кој модел е пиши го може ќе го најдеме на некоја кинеска страница што вика GigaWatt за 10 USD ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #24 on 04.10.2010, Monday, 01:52:22 »
Ај кога ќе видиш кој модел е пиши го може ќе го најдеме на некоја кинеска страница што вика GigaWatt за 10 USD ;D

Не оди баш така, ако си фирма или корпорација можеш да нарачаш толку и толку DVD плеери, SAT рисивери, што и да е, не смее во принцип да се прават такви работи, станува збор за пиратерија, ако Sagem навистина го имаат изработено тој рисивер, тогаш кој и да го ископирал нивниот дизајн не сака јавно да се знае дека го ископирал, така да ретко се дознава која е фабриката (не компанијата, сега фабрики ги прават копиите, ги имаат нацртите и само прават копија од уредот) која го произвела уредот, тие „врски“ ги знаат само компаниите/формите кои ги нарачуваат тие копирани уреди. И јас ако сакам можам да имам DVD плеер со некое мое лого направено кое е копија од некој друг оригинален DVD плеер, само треба да ги знам соодветните врски за да го направам тоа, нарачувам 5000, 6000 примероци од тој DVD плеер и преку ноќ си имам своја марка на DVD плеери ;). Така одат работите моментално (за жал).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #25 on 04.11.2010, Thursday, 22:51:00 »
Колеги материја за дигитална телевизија во писмена форма имате да ми дадете за утре ми треба  :'(
Кој има нека го прикачи на форум или еве му мој мејл - lepi_mafija@hotmail.com

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #26 on 04.11.2010, Thursday, 22:56:58 »
Ај провери тука на линков има нешто за дигитална телевизија ако ти заврши работа  ;) :).

Code: [Select]
http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=21&ved=0CBEQFjAAOBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.osce.org%2Fitem%2F35203.html%3Flc%3DMK&ei=SiTTTPOqL8_3sgbDlOyMBg&usg=AFQjCNEcpy7ELsEWr6emOGnKV82BwQkSsA

Offline matrih

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #27 on 18.02.2011, Friday, 22:05:25 (Edited 18.02.2011, Friday, 22:07:25) »
ако не е касно нешто за дигиталната телевизија:
-Кратенка за дигитален пренос на ТВ сигнал е
DVB-T во превод терестијал пренос што го користи БООМ ТВ,бежичен пренос на ТВ сигнал преку базните станици за мобилна телефинија на ОНЕ, а исто така како што е кажано и предходно и МТВ зрачи дигитален сигнал на прва програма.
DVB-C во превод кејбл(кабел)пренос на дигитален ТВ сигнал преку кабел(кабелски оператори преку коаксиален кабел)
DVB-S во превод сателит,пренос на дигитален ТВ сигнал преку сателит.

DVB-T1/C1/S1 како погоре кажаното само што е HDTV дигитален ТВ сигнал и кај нас ке стигни по некоја година.

а на прашањето каде можи да се најде приемник за DVB-T а да не е од ОНЕ има најблиску и нај едноставно во Грција и кошта од 20 евра па нагоре.

еве еден пример за ориентација:
Code: [Select]
http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=102622

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #28 on 19.02.2011, Saturday, 00:28:36 »
ако не е касно нешто за дигиталната телевизија:
-Кратенка за дигитален пренос на ТВ сигнал е
DVB-T во превод терестијал пренос што го користи БООМ ТВ,бежичен пренос на ТВ сигнал преку базните станици за мобилна телефинија на ОНЕ, а исто така како што е кажано и предходно и МТВ зрачи дигитален сигнал на прва програма.
Во ред, но да те корегирам, DVB-T сигналот не се емитува преку базните станици за мобилна и нема врска со 900/1800MHz

МТВ емитува дигитално со само еден предавател кој го покрива едвај пола скопје (тестирано од мене) а преку тој предавател се пренесува: МТВ1, МТВ2, МТВ3, MKTVSAT и Радио Скопје
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Дигитална телевизија
« Reply #29 on 19.02.2011, Saturday, 00:35:36 »
ако не е касно нешто за дигиталната телевизија:
-Кратенка за дигитален пренос на ТВ сигнал е
DVB-T во превод терестијал пренос што го користи БООМ ТВ,бежичен пренос на ТВ сигнал преку базните станици за мобилна телефинија на ОНЕ, а исто така како што е кажано и предходно и МТВ зрачи дигитален сигнал на прва програма.
Во ред, но да те корегирам, DVB-T сигналот не се емитува преку базните станици за мобилна и нема врска со 900/1800MHz

МТВ емитува дигитално со само еден предавател кој го покрива едвај пола скопје (тестирано од мене) а преку тој предавател се пренесува: МТВ1, МТВ2, МТВ3, MKTVSAT и Радио Скопје

па од кај се емитува??? посебни базни станици имаат поставувано за тоа???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)