Author Topic: Коли од Германија  (Read 1856 times)

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Коли од Германија
« Opened on 28.08.2010, Saturday, 15:15:49 »
Да не знае некој WEB - страна за огласи со коли од германија, половни што ги продаваат.
Ми треба. Доколку некој знае нека ја пиши на темава.
ПОЗЗ  :) :) :) :) :) :)

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: Коли од Германија
« Reply #1 on 28.08.2010, Saturday, 15:57:42 »
ова не е германски сајт, ама има голема понуда и во словенија

Code: [Select]
www.avto.net
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Коли од Германија
« Reply #2 on 28.08.2010, Saturday, 16:23:30 (Edited 28.08.2010, Saturday, 16:43:30) »
еве ти еден добар сајт.Братучед ми најде и си купи кола преку овој сајт.
Code: [Select]
www.mobile.de
Quote from: Администрација
Кодирај линкови!

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Одг: Коли од Германија
« Reply #3 on 28.08.2010, Saturday, 16:53:46 »
ова не е германски сајт, ама има голема понуда и во словенија

Code: [Select]
www.avto.net
Добро во словенија но дали се нјдуваат германски коли на овој сајт???????

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Коли од Германија
« Reply #4 on 28.08.2010, Saturday, 18:17:48 »
Не, баш разгледував, мислам дека има само Словенечки :S. А колку што видови цените се повисоки :S. На пример, на Германскиот сајт најдов Astra 2002 година произведена со 30.000km поминато за 250 евра :O.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Коли од Германија
« Reply #5 on 28.08.2010, Saturday, 18:26:37 »
со тотална штетеа ххаха
кој ти дава таква кола за тие пари, кај нас на отпад нема за толку

инаку да ви кажам , колку ќе платите за колата во странство толку треба и кај нас да платите ;)
ние земавме за 3000 и тука плативме уште 2800 :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Коли од Германија
« Reply #6 on 28.08.2010, Saturday, 18:45:22 »
Ја видов колата на слика, не беше оштетена, не викам дека не била удрена, но на сликата си изгледаше супер очувана и средена.

Башка, ако знаеш добро да се снајдеш, можеш да нечекаш и нешто многу добро за малку поголема сума на пари. Само што треба да знаеш да се снајдеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Коли од Германија
« Reply #7 on 28.08.2010, Saturday, 21:02:48 »
инаку да ви кажам , колку ќе платите за колата во странство толку треба и кај нас да платите ;)
ние земавме за 3000 и тука плативме уште 2800 :)

Како бе толку многу? Што кола зема?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Коли од Германија
« Reply #8 on 28.08.2010, Saturday, 22:42:23 (Edited 28.08.2010, Saturday, 22:44:57) »


Reno Megan Scenic
150.000 поминати, произведена 2001, од прв газа, 4.8потрошувачка ( на отворено) фул опрема, навигација борд компјутер, абс, воздушни, автоматска клима, радио со цд, нешто таму за блутут телефон ( незнам како работи), комфорна 5 седишта, 5 врати, мини фрижидерче колку за шише од 0.5 за шоферот да има шо да пие :), дизел 1.9 CDI
нема ништо менувано на неа оригинално е се, документација за колата, со се печати од шо знам јас таму контроли во холандија, рокови за сервисирање и с ему се одржани ( проверено и на компјутер е ) масло се редовно сменато и така ( елф исклучиво турвано е ), донесена од холандија до македонија со возење при што не појави никаков проблем :), на автопат германија ( на отворен автопат ) 180 ко ништо ;D
низ македонија 140 дека толку пато чини

многу ни ја царинија дека била со фул опрема па после додаваат на се електронско по 50 евра царина, компјутерот од навигацијата и дисплејот башка ги царинија прво компјутеро па дисплејот и за двата плативме :)

инаку супер е иста како на сликата ( сликата не е од мојата!) свети, нема ни гребнатина, инаку да ја гледаш вака на мини џип личи, висока е, а и купена е од жена така да не вервам дека се има глупирано многу со колата, женската беше типична холанѓанка, скромна кон скржаво
и то .
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Коли од Германија
« Reply #9 on 29.08.2010, Sunday, 00:01:18 »
Колку пари е ако може да знам??? ::)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Коли од Германија
« Reply #10 on 29.08.2010, Sunday, 00:07:42 »
колата моја пишува погоре  околу 3000- 3500Е мислам дека беше, плус царина кај нас 2800Е
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Коли од Германија
« Reply #11 on 29.08.2010, Sunday, 09:56:07 »
Не, баш разгледував, мислам дека има само Словенечки :S. А колку што видови цените се повисоки :S. На пример, на Германскиот сајт најдов Astra 2002 година произведена со 30.000km поминато за 250 евра :O.
за 250 евра мозе да биде само со хаварисан мотор или со некој дефект кој коста најмалку 1000евра
rules are made to be broken

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Коли од Германија
« Reply #12 on 29.08.2010, Sunday, 10:14:33 »
Еве јас сега скоро купував кола и во прво време не сакав ни да чујам да земам од страна, пошто слушав муабети дека биле кршови, отпадот на Европа и сл., ама како што ги гледав овие кај нас така почнав да сваќам дека нашиве се у ствари кршот, упропастени од лоши патишта, сервисирани нередовно и само кога мора, уште со фабричките гуми од пред 12 години. Факт е дека (со некои исклучоци!!!) колите од надвор се многу поредовно и подобро одржувани и во подобра состојба, да не зборам колку се поевтини, така што на крај од Словенија си земав нисан микра од 1998 со 130.000 поминато за 1900 евра и сум презадоволен, се е ново сменето на неа (уље, филтри, акумулатор, гуми...), со комплет сервисна историја и сл.  Иначе истечен ми е пасошот (а за нов ми закажаа 2011 :o) па морав да ја земам веќе донесена во МК, да одев лично во Словенија ќе ме фатеше доста помалку, а иначе таму колата е купена за 450 евра. Истиот модел го гледав кај нас и колите имаа поминато дупло повеќе, не личеа на ништо а коштаа 300-400 евра повеќе во старт.
И уште нешто, за колите од Словенија се чека доста помалце за проверка дали се крадени и сл. отколку за оние од Германија, Швајцарија и сл. (7 дена наспроти еден месец).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Коли од Германија
« Reply #13 on 29.08.2010, Sunday, 10:17:00 »
а за колите од бугарија се чека најмногу може и 2 месеци да ве фати се :)
јас за од холандија чекав околу 3-4 недели, нецел месец
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!