Author Topic: За што служи батеријата во компјутерот?  (Read 1418 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Здраво дечки ќе може ли некој да ми објасни за што служи батеријата во десктоп компјутер таа што е прикачена на матичната плоча,зошто му е потребна на компјутерот и дали може компјутертот да работи без неа :).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Ако не се лажам мислам дека е потребна за напојување на биосот или така нешто(нека дообјасни некој кој знае повеќе) ;D ;D ;D ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: За што служи батеријата во компјутерот?
« Reply #2 on 24.08.2010, Tuesday, 23:52:55 (Edited 25.08.2010, Wednesday, 00:50:04) »
Да така е,батеријата служи за биосот но исто така и за РТЦ (реал тиме клок)тоа е кога ќе снема напојување да си одбројува колку е час,датум се!!!Тоа ти е кога од штекер ќе го исклучиш напојувањето од компјутерот!!! :)

Споено мислење: 25.08.2010, Wednesday, 00:50:04
ПС. Да ја нема батеријата компјутерот ќе се изгуби во простор и време  :P :P

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Oк благодарам за објаснувањето SKOLS ;D +реп.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ПС. Да ја нема батеријата компјутерот ќе се изгуби во простор и време  :P :P

Не, само ќе се ресетира на датумот кога е произведена матичната плоча :P, и ќе ги „заборави“ сите подесувања во BIOS-от :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
компјутерот би работел и без батерија, само како што рече сколс ќе биде изгубен во време и во простор хаха :D и ќе работи по дифолт подесувања на биосот
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Да не има некој што продава такви држачи за батерии дека имам еден проект со РТЦ,па сега ми треба држач за батеријата!!Ако има некој што продава нека ми прати меил!!Однапред благодарам ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека има во Loging ама не ме земај за збор, како низ магла ми се гледа во излогот дека водов нешто тако ;). Само кој знае која цена им е, ако можат да продаваат еден машки Ethernet конектор по 15 денари, кој знае која цена им е држачот, хахах ;D. Во Електроинвест имаше сигурно, само што (нажалост) се затвори.

Најдобро репение ти е ако можеш да најдеш некоја стара неисправна матична и од таму да го извадиш држачот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако сакаш јас имам две матични за растурање па да ти дадам таков држач за батерии....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Може колку пари??

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако дојдеш до ѓорче free ке ти го дадам... за батерија како што се на матичните збориме...така???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
добро ај ќе дојдам и ќе одам до тој отпадот!! ;D

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
може ли ТОП ЕКСПЕРТ-иве по електроника да не поставуваат прашања кои се наменети за почетници  :o :o

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
тоа ТОП ЕКСПЕРТ се добива автоматски во зависност од бројот на мислење
знаењето нема никаква врска !
така да и некој кој ништо не знае може да го добие тоа значење !
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Jove

  • Guest
кај мене батеријата е рикната долго време на матична но не го памтеше часот и времето   е сега можќе од тоа да не ми памти на пример сум симнал некои слики го исклучувам од штекер после 2 дена го приклучувам и сликите ги нема има врска батеријата во тоа (а мислам дека нема) да не ги памти сликите ???