Author Topic: Разлика на канали за Lafayette HB -555 ЦБ станица  (Read 2034 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Разлика на канали за Lafayette HB -555 ЦБ станица
« Reply #15 on 22.10.2011, Saturday, 18:18:47 (Edited 22.10.2011, Saturday, 18:28:00) »
Диди ако го прочиташ постот од почеток ке видиш дека проблемот беше што колегава имал американска CB станица за која дава податоци дека имала  незнам колку МХЗ меѓуфреквенција.Кај овие канални станици МФ е ФИКСНА,најчесто ( по европски норми) е 455 Кхз,а американците имаат и 460 Кхз.Они се посебно подрачје.Друг факт е дека приемниот и предајниот канал е со 455Кхз разлика ( тоа веке не е МФ,ами разлика  меѓу каналите).Е сега Урахара вели кај радио станицата FT101 МФ била променлива со 5-6 децимали.Кај овие станици постои VFO ,а кај приемникот и BFO осцилатор кој ја поместуваат -/+ фреквенцијата ,ама сепак постои фиксна МФ со калеми која се гледа и од шемата.Толку!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Не се разбирам во радиостаници, ама по некоја логика од ТВ, треба меѓуфреквенцијата да биде отприлика еднаква со ширината на каналот - нели кај ТВ е 6-8 Мhz зависи од системот.. А мислам дека нема потреба да биде толку прецизно со 6 децимали определена..
Ова онака по логика, ...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Диди ако го прочиташ постот од почеток ке видиш дека проблемот беше што колегава имал американска CB станица за која дава податоци дека имала  незнам колку МХЗ меѓуфреквенција.Кај овие канални станици МФ е ФИКСНА,најчесто ( по европски норми) е 455 Кхз,а американците имаат и 460 Кхз.Они се посебно подрачје.Друг факт е дека приемниот и предајниот канал е со 455Кхз разлика ( тоа веке не е МФ,ами разлика  меѓу каналите).Е сега Урахара вели кај радио станицата FT101 МФ била променлива со 5-6 децимали.Кај овие станици постои VFO ,а кај приемникот и BFO осцилатор кој ја поместуваат -/+ фреквенцијата ,ама сепак постои фиксна МФ со калеми која се гледа и од шемата.Толку!

Незнам каде воопшто прочита дека сум рекол дека имаат променлива фрекфенција ?

Не би сакал да ја продолжам дискусијава повеќе, tl;dr ktnxbai.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Оваа станица што ја имаш ја користат американските камионџии,а тие одстапуваат од светската класика.Прво по европските стандарди ( не знам точно да го наведам стандардот!) не постои таква меѓуфреквенција ниту разлика на каналите.По старите ЈУС стандарди(во бивша ЈУ),кои Хрватска сеуште ги користи за ЦБ и АМ модулција (ФМ не е дозволен!!!) стандардна МФ е 455 Кхз.Веројатно и кај нас тоа не е изменето!Не сум во тек ,некој можеби знае како стојат прописите и кај нас,ама мислам дека сме усогласени со европските!!!

Стварно незнам на што стандарди асоцираш ? Стандарди (патенти, whatever/) во светот не постојат и секој може да направи каква и да сака меѓуфрекфенција. Пример, погледни ја меѓуфрекфенцијата на FT-101 која оди во 5-6 децимали и кажи ми по што стандард е тоа ?.

Друго и јас нема да коментирам!