Author Topic: Финта со интернет од CableTel  (Read 1235 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Финта со интернет од CableTel
« Opened on 26.07.2010, Monday, 15:26:56 (Edited 26.07.2010, Monday, 15:30:51) »
Не знам коку сте запознаени со овој проблем, но монтерите на CableTel кога монтират нов интернет приклучок и кабелска телевизија во некој стан/куќа, не го врзуваат компјутерот (нели само за еден важи, ама ние доста често сакаме да имаме и повеќе компјутери врзани за интернет ;D) преку Ethernet портата на модемот, туку преку USB портата на модемот (најчесто се користи Motorola SB5101 кабелскиот модем, кој може да се конктира и преку USB). Е сега, со овој тип на конфигурација, најчесто (навидум) ја оставаат „Ethernet портата неактивна“ (барем од техничка поддршка така викаат, иако портата очигледно си работи само што поради X причини, не може DHCP серверот да се конектира со Ethernet картицата).

Не знам дали е ова стара финта или не, ама јас дури сега ја дознав, а да ја знаев малку порано, немаше на работа (кај што работев) на луѓе и фирми со кои соработувавме да им велиме да се јават и да кажат да им ја активираат Ethernet портата на модемот, па да почекаат неколку дена дур ја активираат Ethernet портата на модемот (и ние така им викавме, повеќето луѓе се лаици и немаш време да им објаснуваш дека е всушност активна ама не сака да се конектира за Ethernet портот на нивниот notebook или компјутер). Дури и одкако ќе ја „активира“ Еthernet портата, модемот е конфигуриран така да се закачува само за една MAC адреса, а не за било која MAC адреса (како на пример што се конфигурирани TeleKabel модемите). Кратко кажано, треба со SOHO рутерчето да ја клонирате MAC адресата (ако рутерчето има таква опција) на картицата за која е конфигуриран модемот да се конектира за да може да се „закачи“ модемот за рутерчето и да може повеќе машини да имаат интернет ;).

Баш вчера бев викнат од едни пријатели да им „поделам интернет да имаат сите компјутери“ (барем они така се изразија ;D), зашто претходно имале интернет од OnNet (сегашно One) и немале проблеми да делат интернет (рутерот бил конфигуриран да се конрктира преку PPPoE протоколот, нели, станува збор за ADSL конекција), а сега може само еден компјутер да има интернет и тоа само ако се инсталираат USB драјверите за модемот на компјутерот. Штом ми рекоа дека им го „наместиле“ интернетот преку USB портата, а не преку Ethernet портата, ми се стемни пред очи :(. Им реков дека треба да побараат од CableTel да ја сменат конекцијата, место преку USB, да се конфигурира модемот да се конектира преку некој компјутер (наједноставно ми беше така да објаснам, после само ќе ја клонирав MAC адресата на тој компјутер) и кога тоа ќе го направат, да се чуеме и да дојдам да им ја конфигурирам мрежата. Сепак, луѓето се многу фини (а и многу блиски ми се, ми имаат завршено лично на мене многу услуги) и ме замолија сепак да дојдам и да видам дали „можам нешто да направам“ (повторно нивни зборови) без да се јавуваат на техничка поддршка (а сите знаеме колку се ажурни луѓето во техничка поддршка ;D, а да не зборувам за тоа дека најверојатно ќе направите 1000 денари сметка за телефон чекајќи да ви се јават) и да чекаат недела дена дур им го сменат типот на конкецијата, а најверојатно ќе треба и да доплатат за таа услуга.

Отидов до кај нив и искрено немав премногу идеи во главата. Прво пробав чисто да врзам било која машина со модемот преку Ethernet портот (да не случајно ја смениле „политиката“ CableTel па случајно да не не се „закачува“ модемот за точно определена MAC адреса). Се разбира, не ја смениле политиката: Limited or no connectivity. Пробав уште неколку други „финти“, ништо од тоа што пробав не успеа :S.

На крајот сосема случајно ми текна (иако имаше мала веројатност да „запали“), да ја клонирам MAC адресата на USB портот на модемот (ја пишува на самата подлога на модемот). И да не ви се верува, „запали“ ;D. Модемот без проблем се конктираше преку неговата Ethernet портата за рутерчето ;D (се разбира претходно рутерот го преконфигурирав да „прима“ DHCP конекции, а не ADSL, односно PPPoE).

Така да, за сите CableTel корисници на кои им ја конфигурирале конкецијата да оди преку USB, „лекот“ е следниов: WAN портата на SOHO рутерчето конфигурирајте ја да прима DHCP конекции и клонирајте ја MAC адресата на USB портата на модемот (ја пишува од долната страна на модемот). Во Primary DNS и Secondary DNS полињата (или DNS 1 и DNS 2 полињата, кај различни рутерчиња различно ги пишува овие две полиња) не мора ништо да венесувате (оставете ги празни), сам си ги исчитува адресите на DNS серверите рутерчето преку DHCP ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Финта со интернет од CableTel
« Reply #1 on 26.07.2010, Monday, 19:22:30 (Edited 26.07.2010, Monday, 19:24:03) »
Ова е стара финта и работи кај секој оператор, тоа ти се вика споофинг на мак адреси.
Ова го користев јас пред 4 години кога имав интернет од CableTel тогашна Zora.
Сепак Реп+ за ова што ти текна.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Финта со интернет од CableTel
« Reply #2 on 26.07.2010, Monday, 19:55:58 (Edited 26.07.2010, Monday, 19:57:55) »
Фала за +rep, не знаев дали некој друг ја знае оваа финта, па викам ај да пишам да не се гњават луѓево пробувајќи ова или она ;).

Знам што е MAC spoofing (менување на MAC адресата на хардверски уред, картица, рутер... што и да е... во конкретниов случај е клонирање на MAC адреса). Само не ми е јасно како со клонирање на MAC адрсата на USB конецкијата (USB портот) може (на некој начин) да се „излаже“ Ethernet портот на модемот и да се конектира за картицата (во конкретниов случај, со рутерот), тоа не ми е јасно. Јасно е дека USB портот си има своја MAC адреса која ја доделува на било кој компјутер кога ќе се врзе модемот преку USB портот на компјутерот (прави виртуелна LAN картица и и ја доделува својата MAC адреса), доколку де инсталирани драјверите за USB модемот се разбира. Не ми е јасно како со клонирање на MAC адресата на USB портот (доделување на таа USB MAC адресата на некоја Ethernet картица или рутерче) се озозможува DHCP конекција меѓу Ethernet излезот од модемот и било кој друг уред (картица/рутер), а во секој друг случај тоа не е возможно.

Јасно ми е дека CableTel намерно се врзуваат за определена MAC адреса (за да не можеш да користиш повеќе од еден компјутер), но тоа е во случајот кога конекцијата монтерите ја изведуваат преку Ethernet приклучокот. Тоа ми е јасно и знам како да се „корегира“ за да може повеќе машини да делат иста конекција ;). Не ми е јасно како со клонирање на MAC адресата на USB приклучокот (бидејќи така беше првично наместена конекцијата, преку USB кабелот, а преку Ethernet кабел не сакаше „ни да чуе“ модемот за конектирање), се овозможува кокнекција преку Ethernet приклучокот, тоа ми е мистерија :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Па, вака кога ја ставиш УСБ мак адресата на ентернетот, модемот го приклучиш. При што модемот веќе не гледа дека е етернет портата, туку го лажеш дека е УСБ-то. Бидејќо фингерпринтот е тој на усб-то а не на ентернет портата. Тоа е наједноставно што може да се објасни за да се свати од секого. Постручно и јас не би можел да го објаснам.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Финта со интернет од CableTel
« Reply #4 on 26.07.2010, Monday, 23:07:50 (Edited 26.07.2010, Monday, 23:12:14) »
Па, вака кога ја ставиш УСБ мак адресата на ентернетот, модемот го приклучиш. При што модемот веќе не гледа дека е етернет портата, туку го лажеш дека е УСБ-то. Бидејќо фингерпринтот е тој на усб-то а не на ентернет портата.

Епа и јас исто мислев дека е тоа, ама не бев сигурен. Си викав „нема шанси да е толку едноставно“, ама изгледа е. Ethernet и USB портата имат различни контролери, но изгледа истиот микроконтролер ги контролира контролерите и на двата ;), така да кој и да е од двата контролери ако врати назад кон микрконтролерот „исправна“ MAC адреса, микроконтролерот го смета тоа за позитивна потврда и ја озвоможува DHCP конекцијата ;). Наједноставен одговор што можам јас да го најдам е овој :S. Искрено, никогаш го немам отворено кабелскиот модем, така да не знам како изгледа внатрешната конструкција, така да само шпекулирам врз база на резултатите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Финта со интернет од CableTel
« Reply #5 on 27.07.2010, Tuesday, 10:20:25 »
Па, вака кога ја ставиш УСБ мак адресата на ентернетот, модемот го приклучиш. При што модемот веќе не гледа дека е етернет портата, туку го лажеш дека е УСБ-то. Бидејќо фингерпринтот е тој на усб-то а не на ентернет портата.

Епа и јас исто мислев дека е тоа, ама не бев сигурен. Си викав „нема шанси да е толку едноставно“, ама изгледа е. Ethernet и USB портата имат различни контролери, но изгледа истиот микроконтролер ги контролира контролерите и на двата ;), така да кој и да е од двата контролери ако врати назад кон микрконтролерот „исправна“ MAC адреса, микроконтролерот го смета тоа за позитивна потврда и ја озвоможува DHCP конекцијата ;). Наједноставен одговор што можам јас да го најдам е овој :S. Искрено, никогаш го немам отворено кабелскиот модем, така да не знам како изгледа внатрешната конструкција, така да само шпекулирам врз база на резултатите ;).

И јас немам отворено кабелски модем, но мора да има микроконтролер кој го прави тоа, така да тоа е објаснувањето.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Финта со интернет од CableTel
« Reply #6 on 27.07.2010, Tuesday, 15:00:17 »
И јас немам отворено кабелски модем, но мора да има микроконтролер кој го прави тоа, така да тоа е објаснувањето.
И јас немам отворено кабелски модем иако за тоа имав голема желба ама неможев да го отворам поради специфичниот штраф кој се одвртува со непозат штрафцигер. Тој микроконтролер што е внатре што мислите како е? Дали е некој малечок залемен или да не речам залиен за плочата или си е стандарден и си има лежиште?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Финта со интернет од CableTel
« Reply #7 on 27.07.2010, Tuesday, 15:15:46 »
И јас немам отворено кабелски модем иако за тоа имав голема желба ама неможев да го отворам поради специфичниот штраф кој се одвртува со непозат штрафцигер.

Тоа се шестоаголни шрафцигерчиња (имаа и сртучно име, ама сега во моментов не ми текува како ги викаа, мислам дека хексагони ги викаа). Ги има да се купат во скоро секоја подобро снабдена продавница за алат. Јас моите од Хубо ги земав, има различни големини, овие јас што ги земав можат да отвараат и минијатурни шрафчиња од мобилни телефони ;). Мада ако немаш такво шрафцигерче, може да се отвори и со малку модфициран (скратен од страните) плоснат шрафцигер (најобичен) ;). Јас барем така порано ги одштрафува тие шестоаголните шрафиња, пред да ги купам шрафцигерчињата ;).

Тој микроконтролер што е внатре што мислите како е? Дали е некој малечок залемен или да не речам залиен за плочата или си е стандарден и си има лежиште?

Најверојатно се е изведено во SMD, не верувам да има лежишта. Исто така не врувам да има контролери (чипови) со куглици, сепак не станува збор за chipset или нешто така, сепак само контролер е ;). Мислам дека се е изведено со стандардна SMD постапка. А не ерувам да има и „црни плуканици“ чипови (како што рече, залиен на плочката) на плочката, тоа го има само кај пошкартни брендови на уреди, не верувам дека Motorola ќе паднат толку ниско да ставаат такви чипови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."